کمبود بودجه، بهانه‌ای برای بنگاهداری بانک‌ها

کمبود بودجه، بهانه‌ای برای بنگاهداری بانک‌ها فعالان اقتصادی بر این باورند کمبود بودجه و کاهش نرخ سود نباید بهانه‌ای برای بنگاهداری بانک‌ها تلقی شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران طی سال‌های اخیر شاهد رشد تأسیس بانک و مؤسسات مالی جدید در کشور بودیم، با این‌که افزایش تعداد این بانک‌ها در تسریع خدمات بیش‌تر به مشتریان کمک […]

کمبود بودجه، بهانه‌ای برای بنگاهداری بانک‌ها

فعالان اقتصادی بر این باورند کمبود بودجه و کاهش نرخ سود نباید بهانه‌ای برای بنگاهداری بانک‌ها تلقی شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران طی سال‌های اخیر شاهد رشد تأسیس بانک و مؤسسات مالی جدید در کشور بودیم، با این‌که افزایش تعداد این بانک‌ها در تسریع خدمات بیش‌تر به مشتریان کمک شایانی کرده اما در مجموع منجر به سوق یافتن آن‌‌ها به سمت بنگاهداری شده است که این امر با اهداف بانکداری کشور مغایرت دارد.

محمدرضاغفوری، کارشناس بانکی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص بنگاهداری بانک‌های کشور گفت: با مطالعه تاریخچه بانکداری کشور می‌توان دریافت که در گذشته، چنین ساختاری وجود نداشته که بانک‌های کشور، شرکت‌هایی مرتبط با خود را داشته باشند، از این‌رو به نظر می‌رسد شکل‌گیری این پدیده طی سال‌های اخیر به وجود آمده باشد.

وی افزود: در نظام بانکداری کشور این‌گونه تعریف شده است که بانک‌ها به عنوان ارگان‌های دولتی، موظف به ارایه خدمات و تسهیلات رایگان هستند، اما باید این نکته را نیز در نظر داشت تداوم این امر نه تنها موجب متضرر ساختن بانک‌ها می‌شود، بلکه ضربه بدی را بر پیکره اقتصاد کشور وارد می‌سازد و مشکلاتی را نیز در بخش صنعت و ساخت‌وساز به وجود می‌آورد.

کاهش سود سپرده بهانه‌ای برای افزایش بنگاه داری بانک‌ها

سیامک‌فرامرزی، کارشناس بانکی نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به این‌که بانک‌های خصوصی بیش‌تر با هدف بنگاهداری تأسیس شده‌اند، گفت: سهامداران این بانک‌ها به‌طور عمده در بازارهایی که هیچ‌گونه صرفه اقتصادی نداشته اقدام به جذب سرمایه کرده و بدین‌گونه به صورت چند جانبه سود کسب می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این موضوع که این اقدام بانک‌ها با اهداف بانکداری جهانی مغایرت دارد، گفت: این اقدام بانک‌ها فقط جهت درآمدزایی بوده و جز لطمه زدن به فضای اقتصادی کشور، هیچ‌گونه پیامدی نداشته است.

وی با بیان این‌که حل این معضل نظارت جدی بانک مرکزی را می‌طلبد، گفت: از آن‌جایی که طی سال‌های اخیر شاهد تأسیس بی‌رویه بانک‌ها در سطح کشور بوده‌ایم، لذا بانک مرکزی باید به صورت جدی وارد عمل شده وبا بانک‌های متخلف برخورد نماید اما، این نظارت نباید در قالب تعطیلی شعب بانک‌های مذکور صورت گیرد، چرا که این امر یک فضای بی‌اعتمادی برای مردم به وجود خواهد آورد.

 

این کارشناس بانکی در پایان با بیان این‌که بلوکه شدن سرمایه‌های بانک‌ها توسط بانک مرکزی نیز نمی‌تواند دستاویزی برای برخورد با این بانک‌ها تلقی شود، افزود: بخشی از سرمایه بانک‌ها تحت عنوان سپرده قانونی توسط بانک مرکزی به صورت تضمینی نگهداری می‌شود که این مسأله نمی‌تواند بهانه‌ای برای بنگاهداری بانک‌ها تلقی شود.