ارتقای سطح کیفی حفاظت از مناطق ۴ گانه

  پلنگ ایرانی بیمه می‌شود معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان محیط‌زیست اولویت‌های حفاظت از‌ زیستگاه‌ها و مناطق ۴گانه در معاونت محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست را تشریح کرد. به گزارش مهر، فرهاد دبیری در نشست خبری که در محل سازمان محیط‌زیست برگزار شد، گفت: در ابتدا باید میزان تصرفات و یا واگذاری در اراضی مناطق ۴گانه تحت […]

 

پلنگ ایرانی بیمه می‌شود

معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان محیط‌زیست اولویت‌های حفاظت از‌ زیستگاه‌ها و مناطق ۴گانه در معاونت محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست را تشریح کرد.

به گزارش مهر، فرهاد دبیری در نشست خبری که در محل سازمان محیط‌زیست برگزار شد، گفت: در ابتدا باید میزان تصرفات و یا واگذاری در اراضی مناطق ۴گانه تحت مدیریت سازمان یعنی مناطق حفاظت شده، پناهگاه‌های حیات وحش، پارک‌های ملی و آثار طبیعی ملی را مشخص کنیم.

فرهاد دبیری افزود: پیرو سخنان ۱۷ اسفند ماه سال گذشته مقام معظم رهبری اقداماتی را برای رفع تصرف در همکاری با سایر قوا به ویژه قوه قضاییه انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: ارتقاء سطح کیفی مناطق ۴ گانه دیگر محور اقدامات ما بوده است. افزون بر این‌که باید زمینه‌های حفاظتی را افزایش دهیم و امکانات مدرن همچون دوربین، سنسور و پهپاد را به‌کار بگیریم بر حفاظت از طریق مشارکت جوامع محلی تأکید داریم. اگر بتوانیم این نوع حفاظت را عملی کنیم به‌طور عمده در حفاظت و بهره‌برداری پایدار در مناطق ۴ گانه موفق خواهیم بود.

گونه‌های ارزشمند را بیمه می‌کنیم

معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان محیط‌زیست تصریح کرد: در زمینه حیات وحش توجه ما بیش‌تر به گونه‌های نادر و در معرض خطر انقراض است. در زمینه حفاظت از گونه‌ها دفتر شکار و صید برنامه‌هایی دارد که از جمله بحث بیمه حیوانات کمیاب را طراحی کرده و با بانک‌ها وارد گفت‌و‌گو شده‌اند تا بتوانیم خساراتی که بر اثر حمله حیوانات به مزارع، دام‌ها، باغ‌ها و یا افراد وارد شده، پرداخت کنیم و از سوی دیگر گونه‌ای مثل پلنگ که وضعیت خوبی ندارد را بیمه کنیم تا با بیمه کردن خود پلنگ و یا خساراتی که وارد می‌کند، به حفاظت این گونه کمک کنیم.

فسیل‌های ۸ میلیون ساله به موزه تاریخ طبیعی می‌روند

وی در حوزه موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی بازگشت فسیل‌های ۸ میلیون ساله مراغه را از فعالیت‌های مهم در این حوزه دانست و گفت: حدود سال‌های ۵۴ یا ۵۵ بود که در مراغه فسیل‌هایی متعلق به ۷ یا ۸ میلیون سال پیش کشف شد. نمونه استخوان‌هایی که پیدا شد نشان دهنده حضور زرافه، کرگدن و ببر دندان خنجری در منطقه بود. از آن‌جا که آن زمان امکان تحقیق و مطالعه در کشور روی فسیل‌‌ها کم بود و فسیل‌‌ها با کمک تعدادی از متخصصان خارجی کشف شده بود، تعدادی از فسیل‌‌ها به دانشگاه کارولینا شمالی و موزه کانتی لس‌آنجلس ارسال شد تا شناسایی شود و برگردد، اما بعد که با انقلاب اسلامی مواجه شدیم، برگشت محموله‌ها به درازا کشید.

دبیری با اعلام این‌که فسیل‌های ارسال شده حدود یک هزار و ۳۰۰ قطعه از تکه استخوان کم‌تر از ۲ سانتی متر که ارزش موزه‌ای ندارد تا قسمتی از جمجمه کامل بود، ادامه داد: بعد از بیانیه الجزایر و در دیوان داوری ایران و آمریکا در لاحه، یکی از دعاوی که مطرح شد و سازمان محیط‌زیست به دیوان عنوان کرد، بازگشت این فسیل‌‌ها بود، اما تا پرونده ایران و آمریکا به این موضوع برسد، خیلی طول کشید. سرانجام سال گذشته جلسه استماع تشکیل شد که نتیجه جلسه به نفع ما بود.

 

معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان محیط‌زیست با بیان این‌که پروفسور برمر، نماینده آمریکا اذعان کرد که فسیل‌‌ها تماما متعلق به ایران است، اظهار کرد: طرف آمریکایی پذیرفت که فسیل‌‌ها را برگرداند. چند ماه پیش هیأتی از ایران برای نظارت بر بسته‌بندی، شمارش و تطبیق آن‌‌ها اعزام شد و نهایتا ماه پیش بود که محموله حاوی فسیل‌‌ها بعد از حدود ۴۰ سال به ایران برگشت و اکنون موزه تاریخ طبیعی که از قبل مخزن‌هایی را آماده کرده بود، در حال جاسازی و آماده کردن فسیل‌‌ها است.