بررسی نقش دریاچه‌ها در گرمای جهان

بررسی نقش دریاچه‌ها در گرمای جهان کارشناسان محیط‌زیست در پاسخ به این پرسش که با افزایش دمای جهانی اکوسیستم دریاچه‌ها چه واکنشی به این پدیده جوی نشان می‌دهند، دست به مطالعه و تحقیقات بیش‌تر زده‌اند. به گزارش ایسنا، کارشناسان تلاش می‌کنند دریابند در حالی که دریاچه‌ها تنها ۳ درصد مناظر طبیعی را تشکیل می‌دهند اما […]

بررسی نقش دریاچه‌ها در گرمای جهان

کارشناسان محیط‌زیست در پاسخ به این پرسش که با افزایش دمای جهانی اکوسیستم دریاچه‌ها چه واکنشی به این پدیده جوی نشان می‌دهند، دست به مطالعه و تحقیقات بیش‌تر زده‌اند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان تلاش می‌کنند دریابند در حالی که دریاچه‌ها تنها ۳ درصد مناظر طبیعی را تشکیل می‌دهند اما آیا این احتمال وجود دارد که نسبت به اقیانوس‌های جهان، میزان کربن بیش‌تری جذب کرده و در نتیجه گازهای گلخانه‌ای شامل دی‌اکسید کربن و متان زیادتری نیز منتشر کنند؟

محققان برای بررسی تأثیر افزایش دمای هوا بر چرخه کربن دریاچه‌ها به مطالعه روی مدل‌های کامپیوتری تغییرات آب و هوایی، دمای آب و انتشار گاز متان و دی‌اکسیدکربن مربوط به ۲۰۰۰ دریاچه در سراسر آمریکا پرداختند.

«کوین رز» یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: می‌دانیم که دریاچه‌ها در چرخه جهانیِ جذب و انتشار کربن حایز اهمیت هستند و برای تنظیم دمای جهانی حیاتی به حساب می‌آیند اما مشخص نیست نقش دریاچه‌ها در نتیجه افزایش دمای هوا چگونه تغییر می‌کند؟

 

براساس گزارش شبکه اخبار محیط‌زیست، به گفته این محقق اکنون می‌توان تغییرات به وجود آمده در یک دریاچه را با استفاده از مشخصه‌هایی همچون سطح منطقه، عمق، شفافیت، آب و دما بدل‌سازی کرد اما برای آن‌که به عنوان یک ابزار تحقیقاتی و برنامه‌ریزی کاربرد داشته باشد باید در سطح وسیع‌تری مطالعه شود و تنها در این صورت می‌توان به نقش دریاچه‌ها در گرمای جهانی با اطلاعات دقیق‌تر دست پیدا کرد.