همکاری‌های ایران و چک برای تولید قطعات هواپیما کلید خورد

همکاری‌های ایران و چک برای تولید قطعات هواپیما کلید خورد ایران و جمهوری چک در پی سفر هیأتی متشکل از چند شرکت اعزامی از این کشور به ایران در زمینه تولید قطعات هواپیما برای ارایه به بازارهای بین‌المللی همکاری می‌کنند. به گزارش ایسنا، هیأتی متشکل از چند شرکت اعزامی از جمهوری چک به همراه معاون […]

همکاری‌های ایران و چک برای تولید قطعات هواپیما کلید خورد

ایران و جمهوری چک در پی سفر هیأتی متشکل از چند شرکت اعزامی از این کشور به ایران در زمینه تولید قطعات هواپیما برای ارایه به بازارهای بین‌المللی همکاری می‌کنند.

به گزارش ایسنا، هیأتی متشکل از چند شرکت اعزامی از جمهوری چک به همراه معاون وزیر صنعت و رییس بخش آسیا، آفریقا و استرالیای جمهوری چک و همچنین رییس اتحادیه هوافضای این کشور به عنوان تنها انجمن هوافضا در کشورچک برای مذاکره در خصوص همکاری‌های مشترک در زمینه هوا و فضا شهریورماه امسال به ایران سفر کردند.

در نشست مشترک منوچهرمنطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری و شرکت‌های دانش‌بنیان برتر با این هیأت، در خصوص حوزه‌های فعالیت شرکت‌های هوایی ایران و چک مطالبی ارایه شد و نمایندگان شرکت‌های تخصصی جمهوری چک به همراه برخی مسؤولین ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی از چند شرکت هوایی بازدید کردند، در روز دوم حضور این هیأت در تهران نیز مذاکرات خصوصی شرکت‌های دو طرف ادامه یافت و مرحله دوم بازدید‌ها نیز انجام شد.

در مذاکرات صورت گرفته، در زمینه فعالیت و همکاری‌های مشترک بین دو کشور توافقاتی صورت گرفت که این توافقات مورد تأیید طرفین شامل همکاری مشترک بین ایران و کشور چک در زمینه تولید قطعات برای ارایه به بازارهای بین‌المللی، طراحی مشترک موتور جدید برای استفاده در بازارهای منطقه‌ای، طراحی و تولید بالگرد تجاری، همکاری در زمینه هواپیماهای فوق سبک برای بازارهای منطقه‌ای، معرفی و تولید هواپیمای ۱۹ نفره برای بازارهای داخلی و مشترک، همکاری در پروژه‌های توسعه ماهوارهای سنجش از راه دور در ایران می‌شود.

علاوه بر این، تحقیق و توسعه مشترک بر روی تکنولوژی‌های جدید برای تولید محصولات در آینده، تبادل محققان و دانشجویان در بخش‌های آکادمیک بین دو طرف، صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور چک نیز از جمله زمینه‌های همکاری مشخص شده در تفاهم‌نامه‌های مربوطه بوده است.

براساس این گزارش، جمهوری چک دارای سابقه‌ای طولانی در حمل‌ونقل هوایی بوده و همواره حضور قوی در بخش هوا فضا داشته است و در طول این سال‌ها این کشور یک نام تأثیرگذار براساس کیفیت بالا، قابلیت اطمینان و نوآوری درصنعت برای خود ایجاد کرده است، از تولیدات عمومی و برنامه‌های مونتاژ هواپیما تا تحقیق و توسعه بنیادی، صنعت هوا فضا در این کشور به شکل قابل توجهی پیشرفت داشته است که به سادگی نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

 

امروزه بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات کشور چک با پیشروهای صنعت پیشرفته هوافضا بر روی سطوح مختلف و در برنامه‌های مشترک چند ملیتی و یا پروژه‌های تحقیقاتی فعالیت می‌کنند، از جمله کشورهای واردکننده محصولات این کشور، فرانسه، آلمان، انگلستان، اسلواکی و استرالیا هستند، همچنین، این کشور تاکنون توانسته است با کشورهای صادرکننده‌ای نظیر آلمان، استرالیا، لهستان، روسیه، چین و هلند وارد تعاملات تجاری شود.