استقبال مجلس از پیش‌نویس قانون حمایت از حیوانات

  انتشار چندین فیلم حیوان‌آزاری در شبکه‌های اجتماعی طی روزهای گذشته، انزجار عمومی کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت. موضوعی که بلافاصله به واکنش فعالان حقوق حیوانات منجر شد و بار دیگر پیش‌نویس قانون حمایت از حیوانات را مطرح کرد. نایب رییس فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با مهر در این خصوص […]

 

انتشار چندین فیلم حیوان‌آزاری در شبکه‌های اجتماعی طی روزهای گذشته، انزجار عمومی کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت. موضوعی که بلافاصله به واکنش فعالان حقوق حیوانات منجر شد و بار دیگر پیش‌نویس قانون حمایت از حیوانات را مطرح کرد.

نایب رییس فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با مهر در این خصوص برای امضای پیش‌نویس قانون حمایت از حیوانات اعلام آمادگی کرد.

مهرداد بائوج‌لاهوتی گفت: پیش‌نویس قانون حمایت از حیوانات قطعاً در فراکسیون محیط‌زیست مجلس با استقبال مواجه خواهد شد.

وی مجازات متخلف و فرهنگسازی را دو حسن عمده وجود قانون حمایت از حیوانات عنوان کرد و گفت: امیدوارم که فرهنگسازی در راستای رعایت حقوق حیوانات در جامعه هر چه زودتر به کاهش خشونت و حیوان‌آزاری که مقدمه‌ای برای جنایات در سطح جامعه به شمار می‌رود بینجامد.

رییس هیأت مدیره انجمن حمایت از حیوانات نیز در رابطه با انتشار تصاویر دردناک حیوان آزاری تأکید کرد: امروز جامعه نیازمند قانون حمایت از حیوانات است و مادامی که این خلأ قانونی به چشم می‌خورد، شاهد افزایش این حوادث ناگوار خواهیم بود.

جاوید آل‌داوود ادامه داد: امروزه تحقیقات انجام شده در مجامع بین‌المللی حاکی از وجود ارتباط مستقیم میان حیوان آزاری و اختلالات روانی است و حیوان‌آزاران عملاً تهدیدی جدی برای جامعه انسانی محسوب می‌شوند، چرا که آزار و کشتن حیوانات به تدریج با ایجاد «قساوت قلب» و از بین بردن قبح کشتار، زمینه را برای آزار و کشتار هم‌‌نوعان فراهم می‌آورد، کما این‌که چند سال پیش در کشور خودمان با بررسی پرونده قاتل زنجیره‌ای کودکان، سابقه کشتار حیوانات شهری مشاهده شد.

عضو هیأت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تصریح کرد: علی‌رغم وجود روایات و احادیث بسیار در خصوص لزوم رعایت حقوق حیوانات در دین اسلام متأسفانه می‌توان گفت در کشورمان هیچ‌گونه قانونی برای حمایت از حیوانات وجود ندارد.

وی یادآور شد: انجمن حمایت از حیوانات، پیش‌نویس قانون حمایت از حیوانات را با استفاده از منابع داخلی و خارجی تدوین و به مجلس ششم ارایه داد که متأسفانه به دلیل آن‌چه نمایندگان، عدم وجود بستر اجتماعی مناسب عنوان کردند موفق به دریافت امضای مورد نیاز برای قرار گرفتن در دستور کار مجلس نشد.

آل‌داوود با بیان این‌که پیش‌نویس قانون حمایت از حیوانات شامل ۴۸ ماده مواحده و مستند به منابع اسلامی، کتب شیعه و قوانین بین‌المللی در خصوص حمایت از حقوق حیوانات است گفت: با توجه به افزایش آمار حیوان‌آزاری، انتشار تصاویر این جنایات که بی‌شک، عاملی برای رقابت و تکرار این خشونت‌‌ها در میان برخی بیماران روانی به شمار می‌رود، ایجاد حساسیت نسبت به آزار حیوانات نه تنها در سطح کشور بلکه در عرصه‌های بین‌المللی و همچنین ایجاد رعب و وحشت در سطح جامعه از این‌که قربانیان بعدی این جنایات، انسان‌ها باشند از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواستاریم، جهت تدوین قانون حمایت از حیوانات در ایران که قطعاً با استقبال هموطنان و ایجاد جایگاهی ویژه در جامعه جهانی نسبت به کشورمان همراه خواهد بود یاری‌مان کنند.

این در حالیست که فرهاد دبیری، معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست به دنبال فیلم دلخراش حیوان‌آزاری که چند روز گذشته منتشر شده بود خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست متولی حیات وحش کشور است اما به رغم عدم مسؤولیت قانونی در خصوص حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهر‌‌ها در حال حاضر پیگیر تصویب ماده واحده جلوگیری از آزار و اذیت این حیوانات در دولت به منظور ارایه به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی به منظور تصویب قانون در این حوزه است.

وی با بیان این‌که در پیش‌نویس ارایه شده، برای آزار و اذیت و کشتن حیوانات ولگرد یا بی‌سرپرست جرایم و مجازاتی در نظر گرفته شده است، گفت: البته ضرورت‌هایی هم وجود دارد که در صورت کشتن حیوان به منظور اقدام دفاعی در برابر حیوان هار، جریمه یا مجازاتی برای فرد در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین در این پیش‌نویس قید شده است صاحبان حیوانات خانگی و شخصی موظف به پرداخت خسارات به فرد آسیب دیده هستند.

 

اما آل داود در خصوص پیش‌نویس ماده واحده مطرح شده در پورتال سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید: با یک نگاه اجمالی اشکالات بسیاری در این ماده واحده به چشم می‌خورد و ارایه آن از سوی حقوقدانی چون فرهاد دبیری بعید است چرا که هر شخصی می‌تواند ادعا کند با تصور این‌که حیوان هار است از خودم دفاع کردم لذا آنچه اهمیت دارد این است که مصداق آزار مشخص شده و حیوانات صاحب‌دار نیز مشمول این قانون باشند.