رییس دانشکده محیط‌زیست:مصرف انرژی ایران ۱۵ برابر ژاپن است

  رییس دانشکده محیط‌زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، میزان مصرف انرژی در ایران را بسیار نگران کننده عنوان کرد و گفت: میزان مصرف انرژی ما ۱۵ برابر ژاپن و ۵ برابر کشورهای پیشرفته است. مجید عباسپور در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: یکی از کشورهای هستیم که در زمینه فشار […]

 

رییس دانشکده محیط‌زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، میزان مصرف انرژی در ایران را بسیار نگران کننده عنوان کرد و گفت: میزان مصرف انرژی ما ۱۵ برابر ژاپن و ۵ برابر کشورهای پیشرفته است.

مجید عباسپور در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: یکی از کشورهای هستیم که در زمینه فشار و شدت مصرف انرژی وضعیت بسیار بدی داریم که دلایل متعددی از جمله مسایل فرهنگی، بی‌توجهی به صرفه‌جویی و مصرف صحیح و استفاده نکردن از انرژی‌های تجدیدپذیر در بروز این مسأله دخیل هستند.

وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۰، حداقل ۲۰ درصد انرژی‌های خود را باید از محل انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کنند که این رقم در کشور ما تقریباً صفر است، درحالی که پتانسیل و ظرفیت‌های زیادی در این زمینه داریم.

عباسپور بر ضرورت بررسی چالش‌های ترویج انرژی‌های تجدیدپذیر و برنامه‌ریزی صحیح برای مقابله با آن‌‌ها تأکید کرد و گفت: علی‌رغم این‌که طی سال‌های گذشته، کار زیادی در زمینه فرهنگ‌سازی تولید و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر صورت گرفته، اما به نظر می‌رسد این اقدامات کافی نیست.

رییس دانشکده محیط‌زیست واحد علوم و تحقیقات به همکاری با سازمان‌هایی مثل یونسکو و برنامه عمران ملل متحد در حوزه توسعه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر اشاره کرد و انتخاب این واحد دانشگاهی به عنوان کرسی یونسکو در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر را در همین راستا ارزیابی کرد.

به گفته وی، چالش انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان یکی از پنل‌های تخصصی بیست‌ویکمین همایش انجمن متخصصان محیط‌زیست ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف درباره مباحث مطرح شده در این همایش توضیح داد: چالش‌های محیط‌زیستی در قالب ۷ پنل تخصصی در همایش مطرح شد که یکی از آن‌‌ها تعاملات بین‌المللی است، زیرا بسیاری از مشکلات محیط‌زیستی به کشور ما محدود نمی‌شود که بحث ریزگرد‌‌ها از جمله مهم‌ترین آن‌هاست.

وی یادآور شد: از آن‌جا که منشأ ریزگرد‌‌ها در کشورهای همسایه است امیدواریم با تقویت تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی بتوانیم این معضل را حل کنیم.

عباسپور ادامه داد: چالش‌های منابع آب نیز یکی دیگر از مشکلات محیط‌زیست ماست که شواهد آن در خشکسالی تالاب‌‌ها و دریاچه ارومیه و آلودگی منابع آب مشاهده می‌شود.

وی با بیان این‌که در رابطه با تنوع‌زیستی کشور با معضلات فراوانی روبه‌رو هستیم، تعرض به جنگل ابر، تهدید حیات وحش مانند گونه یوزپلنگ، شکارهای بی‌رویه و غیرمجاز و نبود فرهنگ لازم را از جمله تبعات این موضوع عنوان کرد.

عباسپور، تقویت آموزش‌های محیط‌زیستی در سطوح عمومی، آموزش و پرورش و آموزش عالی را یکی از راهکارهای پاسخگویی به مشکلات این حوزه ذکر کرد و گفت: واحدعلوم و تحقیقات در این زمینه گام‌های خوبی برداشته و اکنون ۲۱ رشته محیط‌زیست دارد که برخی رشته‌های آن مانند دکتری حقوق محیط‌زیست، منحصر به فرد است و در هیچ کدام از دانشگاه‌های کشور راه‌اندازی نشده است.

 

وی همچنین از راه‌اندازی رشته HSE (بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست) در مقطع دکتری واحد علوم و تحقیقات از سال تحصیلی آینده خبر داد.