بازدهی بورس، جذاب‌تر از سود بانکی

گروه بانک، بیمه، بورس- در پی افزایش غیرقانونی نرخ سود تا ۲۵ درصد در برخی بانک‌ها و اخطار بانک‌مرکزی، توافق شده اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصدی در بانک‌ها عرضه شده و افتتاح سپرده با سود بیش از ۲۰ درصد نیز ممنوع شود. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از سنا، در همین رابطه، یک […]

گروه بانک، بیمه، بورس- در پی افزایش غیرقانونی نرخ سود تا ۲۵ درصد در برخی بانک‌ها و اخطار بانک‌مرکزی، توافق شده اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصدی در بانک‌ها عرضه شده و افتتاح سپرده با سود بیش از ۲۰ درصد نیز ممنوع شود. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از سنا، در همین رابطه، یک کارشناس بازارسرمایه، گفت: با فرض تثبیت فروش مقداری شرکت‌ها، تورم منجر به افزایش درآمد فروش خواهد شد. صنایعی که محصول خود را براساس قیمت‌های جهانی و در بورس کالا عرضه می‌کنند (از جمله پتروشیمی‌ها، فولادی‌‌ها و معدنی و همین‌طور شرکت‌های کوچکی که وزن قابل‌توجهی از فروش آن‌ها صادراتی است) احتمالاً زودتر از تورم تأثیر خواهند پذیرفت. حمید فاروقی؛ بیان کرد: اگر چه سود بانکی به‌عنوان یکی از متغیرهای تأثیرگذار بر بازارسرمایه محسوب می‌شود، اما متغیرهای اثرگذار دیگری نیز وجود دارند که می‌تواند رابطه نرخ سود بانکی و بازارسرمایه را به شدت تحت‌تأثیر قرار دهند. عضو هیأت مدیره شرکت سبدگردان ویستا، افزود: جلوگیری از افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، موجب ثبات بیشتر در سیستم بانکی خواهد شد و روی بازارسرمایه هم تأثیر مثبت خواهد داشت؛ اما نباید به نرخ سود بانکی وزن بالایی هم داد و سایر متغیر‌ها می‌توانند تأثیرگذاری بیشتری هم داشته باشند. یکی از این عوامل انتظارات تورمی است. طبق آمارهای بانک‌مرکزی، تورم ماهانه همچنان بالای ۴۰ درصد است. نرخ ارز نیز اخیراً رشد زیادی داشته و افزایش نرخ ارز خود منجر به افزایش تورم در ماه‌های آتی خواهد شد. در اقتصادی با تورم بالای ۴۰ درصد، سود ۲۰ الی ۲۵ درصدی نمی‌تواند چندان جذاب باشد.

تورم درآمد شرکت‌ها را بالا می‌برد

فاروقی؛ ادامه داد: به هر حال با فرض تثبیت فروش مقداری شرکت‌ها، تورم منجر به افزایش درآمد فروش خواهد شد. این کارشناس بازارسرمایه، ضمن تأکید بر رابطه تورم با سودآوری صنایع بورسی، اظهارکرد: تورم و افزایش قیمت کالاها، تمامی صنایع بورسی را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد؛ اما صنایعی که مشمول قیمت‌گذاری دستوری هستند از جمله دارویی‌‌ها و غذایی‌‌ها با وقفه بیشتری از این تورم تأثیر می‌پذیرند و در مقابل، صنایعی که محصول خود را براساس قیمت‌های جهانی و در بورس کالا عرضه می‌کنند (از جمله پتروشیمی‌ها، فولادی‌‌ها و معدنی و همین‌طور شرکت‌های کوچکی که وزن قابل‌توجهی از فروش آن‌ها صادراتی است) احتمالاً زودتر از این تورم تأثیر خواهند پذیرفت. فاروقی در خاتمه، تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری، بازار سهام است که نسبت بازارهای موازی شرایط مساعدتری برای رشد دارد و با انتخاب سهم‌های بنیادی و ارزنده این بازار می‌توان از گزند تورم نیز مصون ماند.