ثبت آمار سرطان کشور در مرکز تحقیقات علوم پزشکی شهید بهشتی

  رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در سال جاری ثبت آمار سرطان‌های کشور توسط این مرکز انجام می‌شود. به گزارش ایسنا، محمداسماعیل اکبری در یازدهمین کنگره بین‌المللی سرطان پستان با بیان این که در سال‌های اخیر مشخص شده عوامل محیطی باعث تغییرات ژن‌‌‌ها و بروز سرطان می‌شود، افزود: بیماری‌های ژنتیکی […]

 

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در سال جاری ثبت آمار سرطان‌های کشور توسط این مرکز انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمداسماعیل اکبری در یازدهمین کنگره بین‌المللی سرطان پستان با بیان این که در سال‌های اخیر مشخص شده عوامل محیطی باعث تغییرات ژن‌‌‌ها و بروز سرطان می‌شود، افزود: بیماری‌های ژنتیکی مانند تالاسمی ارثی است و اگر پدر یا مادر مبتلا باشند، فرزندان نیز به این بیماری مبتلا خواهند شد.

وی با بیان این که ۱۰ درصد از سرطان‌‌‌ها وابسته به ارث است، اظهار کرد: در ۹۰ درصد از سرطان‌‌‌ها که وابسته به عوامل محیطی هستند، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت؛ زیرا معلوم نیست فرد چه مقدار در معرض عوامل خطرزای سرطان بوده است.

وی با اشاره به وضعیت شیوع سرطان در کشور خاطرنشان کرد: از سال جاری ثبت آمار سرطان کشور توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام می‌شود.

اکبری با تأکید بر اثرات معنویت در بهبود بیماران مبتلا به سرطان یادآور شد: در سال‌های گذشته شنیده شد که در مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با استفاده از معنویت اقدام به درمان بیماران کردیم که این مطالعات نشان داد اصلاح سبک زندگی مردم موجب تغییرات هورمونی شده است.

وی ادامه داد: براساس این مطالعات برای اولین‌بار در جهان مطرح کردیم که مسایل روانی و معنویت درمانی می‌تواند بیان ژنی افراد را تغییر دهد و اگر فرد بیمار آدم متفاوتی شود، می‌تواند سرطان را کنترل کند.

رییس مرکز تحقیقات سرطان خاطرنشان کرد: تا سال ۲۰۰۰ در تحقیقات پزشکی به مسایل معنوی توجه نمی‌شد؛ اما از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲، ۸ برابر ۳۰ سال گذشته به معنویت درمانی در مقالات پزشکی توجه شده است.

وی همچنین با اشاره به اثرات برخی از دارو‌‌ها در کاهش بروز سرطان خاطرنشان کرد: آسپرین برای درمان سرطان مؤثر است؛ ولی این دارو باید با دوز کم و زمان طولانی و منظم استفاده شود.

 

به گفته وی استفاده از متفورمین و ویتامین D و همچنین داروهای ضد چربی نیز می‌تواند برای پیشگیری از بروز سرطان و درمان سرطان مفید باشد.