در بودجه 1402 تعیین شد

واریز سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی معادن هر ۳ ماه یک‌بار به خزانه استان

مطابق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، دولت باید سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی معادن را هر سه ماه یک بار به خزانه معین استان واریز کند. به گزارش مناقصه‌مزایده، مطابق بند (هـ)‌ تبصره هفت لایحه بودجه ۱۴۰۲، دولت موظف است سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی معادن را هر سه ماه یک بار به خزانه معین استان […]

مطابق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، دولت باید سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی معادن را هر سه ماه یک بار به خزانه معین استان واریز کند. به گزارش مناقصه‌مزایده، مطابق بند (هـ)‌ تبصره هفت لایحه بودجه ۱۴۰۲، دولت موظف است سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی معادن را هر سه ماه یک بار به خزانه معین استان واریز کند و با اولویت شهرستانی که معدن در آن قرار دارد به‌منظور توسعه زیرساخت‌های آن و رفع آسیب‌های محیط‌زیستی اختصاص و گزارش آن را به مجلس ارایه کند. همچنین در جهت اجرای قانون پرداخت یک درصد فروش معادن بابت اصلاح خرابی‌های وارده به منابع طبیعی و عوارض محیط‌زیستی گزارش اقدامات انجام شده را هر دو ماه یک‌بار به مجلس ارایه دهد.

صادرات مواد و محصولات معدنی مشمول مالیات و عوارض صادراتی شد

برپایه این گزارش، مطابق بند (ن) تبصره۶ لایحه بودجه ۱۴۰۱ به منظور اجرای سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در جهت تحقق جهش تولید دانش‌بنیان و توسعه زنجیره ارزش تولید و عبور از خام‌فروشی، درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی و صنایع‌معدنی فلزی و غیرفلزی از جمله بیلت، بلوم و اسلپ، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی از جمله قیر و متانول، اوره و پلی‌اتیلن به صورت خام و نیمه‌خام در تمام نقاط کشور مشمول مالیات و عوارض صادراتی می‌شود. آیین‌نامه اجرایی این بند و تعریف فهرست مواد خام و نیمه‌خام علاوه بر موارد مذکور و همچنین علاوه بر موارد مندرج در تصویب‌نامه شماره ۵۹۱۵۶ هیأت وزیران در مدت یک ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون توسط وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی (مسؤول)، صنعت،معدن‌وتجارت، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری پیشنهاد و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است نسب به وصول منابع حاصل از این بند و حقوق ورودی (مطابق بند «د» ماده یک قانون امور گمرکی مصوب ۲۲/۸/۱۳۹۰) همه ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی، اقدام و منابع حاصل را به ردیف درآمدی شماره ۱۱۰۵۱۸ جدول شماره ۵ این قانون واریز کند.