افزایش سرمایه صندوق نوآوری از ۳ هزار میلیارد تومان به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان!

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، از افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت: سامانه یکپارچه خدمات دانش‌بنیان طراحی می‌شود. به گزارش مهر، روح‌ا… دهقانی‌فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، در نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی با بانوان کارآفرین شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناوری که در محل معاونت علمی برگزار شد، […]

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، از افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت: سامانه یکپارچه خدمات دانش‌بنیان طراحی می‌شود. به گزارش مهر، روح‌ا… دهقانی‌فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، در نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی با بانوان کارآفرین شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناوری که در محل معاونت علمی برگزار شد، گفت: بانوان و زنان در قبال آقایان مأموریت‌‌ها و مسؤولیت‌های بیشتری در جامعه برعهده دارند و یک زن برای فعالیت در جامعه با مشکلات و موانع بیشتری مواجه است. وی افزود: اگر به زنان توجه ویژه‌تری داریم به دلیل ضعیف بودن آن‌ها نیست، بلکه معتقدیم که بانوان ارزشمندترند و در زمینه کارآفرینی موفق‌تر و بهتر عمل می‌کنند. معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، با تأکید بر اینکه زنان ذاتاً آفریننده و زاینده‌اند، گفت: به همین دلیل زنان بهتر می‌توانند کارآفرینی کنند. وی با تأکید بر اینکه بانوان قدرت ارتباطات اجتماعی مؤثرتر، دلسوزی و تیم‌سازی بهتری دارند گفت: به همین دلیل زنان در عرصه کارآفرینی سرآمدتر هستند. دهقانی‌فیروزآبادی؛ با بیان اینکه در حال‌حاضر حدود ۶۰ درصد جمعیت دانشگاه‌های برتر کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: اما تنها ۱۰ درصد آن‌ها به کار گرفته می‌شوند که این یک ضعف بزرگ است. به گفته وی، ضروری است که روی این قشر ارزشمند، سرمایه‌گذاری ویژه‌تری کنیم و آن‌ها را ارج نهیم. معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، بیان کرد: یکی از دغدغه‌های مطرح شده بانوان فعال در عرصه دانش‌بنیانی، رقابت بخش دولتی با بخش‌خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان است؛ برای حل این مشکل در جلسه شورای راهبری فناوری‌‌ها و تولیدات دانش‌بنیان مصوب کردیم تا زمانی که نیازی در کشور با توان بخش‌خصوصی قابل رفع است، بخش دولتی ورود نکند و این تأمین نیاز‌ها به زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی سپرده شود. دهقانی‌فیروزآبادی؛ با اشاره به دیگر مصوبات این شورا، افزود: در این جلسه قانون منع رقابت بخش‌خصوصی و دولتی مورد تأکید و تصویب قرار گرفت که یک ابزار ارزشمند برای توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و فناوری محسوب می‌شود. وی خطاب به بانوان فعال در عرصه دانش‌بنیان، گفت: شما برای بهره‌گیری درست از این قانون سعی کنید استاندارد‌ها و کیفیت محصولات خود را حفظ کنید. وی با اشاره به قانون جهش‌تولید دانش‌بنیان، گفت: این قانون بسیار مترقی است و نمونه آن در کشورهای بسیار کمی وجود دارد. اگر این قانون به شکل کامل اجرایی شود ما به یک مدل اقتصادی خواهیم رسید. دهقانی‌فیروزآبادی؛ با بیان اینکه قانون جهش‌تولید دانش‌بنیان در حوزه اعتبار مالیاتی و سرمایه‌گذاری مالیاتی هم ظرفیت‌های بالایی دارد، بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند هزینه مالیاتی خود را در حوزه تحقیق و توسعه هزینه کنند و این یک فرصت ویژه برای شما بانوان خواهد بود.

سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش می‌یابد

وی از افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی از سه هزار میلیارد تومان به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: همه این اتفاقات از نگاه خاص و توأم با حساسیت مقام‌معظم‌رهبری به حوزه عام و فناوری نشأت می‌گیرد. معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، افزود: حوزه علم و فناوری یکی از معدود عرصه‌هایی است که همه طیف‌‌ها و گروه‌ها بر آن اتفاق نظر دارند بنابراین تلاش‌‌ها به سمت و سوی رفع موانع و تسهیل توسعه علمی کشور سوق یافته است. دهقانی‌فیروزآبادی؛ با بیان اینکه فعالان حوزه زیست‌بوم فناوری و نوآوری دو مأموریت را باید اجرایی کنند، گفت: شما بانوان باید سعی کنید توسعه فعالیت‌های خود را در پیش بگیرید؛ شما با تحمل بسیاری از کمبود‌ها و سختی‌ها، باید مسیر را برای آیندگان هموار کنید و این نقش بسیار ارزشمند و بزرگی است. وی با اشاره به مشکل عدم یکپارچگی نهادهای ارایه‌دهنده خدمات به دانش‌بنیان‌‌ها، ادامه داد: معاونت علمی در تلاش است تا یک سامانه یکپارچه، شفاف و هدفمند از خدمات را طراحی کند تا مخاطبان خود را از این سردرگمی و دریافت خدمات پراکنده ر‌ها کند.