تکذیب محدودیت دسترسی دولت به منابع ارزی

گروه بانک، بیمه، بورس- وزارت اقتصاد، اعلام کرد: محدودیت دسترسی دولت به منابع ارزی واقعیت ندارد و تفسیر غلطی درباره نوسانات نرخ ارز است، البته که فضاسازی در این مورد خود به التهابات این بازار و انتظارات تورمی دامن می‌زند. به گزارش مناقصه‌مزایده، وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به گزارش ۱۷ دی‌ماه روزنامه […]

گروه بانک، بیمه، بورس- وزارت اقتصاد، اعلام کرد: محدودیت دسترسی دولت به منابع ارزی واقعیت ندارد و تفسیر غلطی درباره نوسانات نرخ ارز است، البته که فضاسازی در این مورد خود به التهابات این بازار و انتظارات تورمی دامن می‌زند. به گزارش مناقصه‌مزایده، وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به گزارش ۱۷ دی‌ماه روزنامه «تعادل» با عنوان «دولت در سودای تعویض نفت با مالیات/اصلاحات ساختاری یا تغییرات اجباری؟» اعلام کرد: محدودیت دسترسی دولت به منابع ارزی واقعیت ندارد هرچند که فضاسازی در این مورد خود به انتظارات تورمی دامن می‌زند. درآمد حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی در هشت ماهه نخست امسال مجموعاً ۳۶۱ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته که نسبت به پیش‌بینی بودجه سال‌جاری، بیش از ۲۱۵ هزار میلیارد تومان یعنی ۶۶٫۶ درصد تحقق داشته است. آنچه در بازار ارز در آبان و آذرماه رخ داد ناشی از محدودیت دسترسی دولت به منابع ارزی نبود، بلکه در تداوم اغتشاشاتی که در فضای اجتماعی کشور ایجاد شد برخی درصدد هدایت اغتشاشات به بخش اقتصاد و بازار ارز بودند و در حالی که ۸۵ درصد واردات رسمی کشور از مسیر سامانه نیما و سنا انجام می‌شود اما همان مبادلات اندکی که در بازار قاچاق و کانال‌های فردایی انجام می‌شد، نرخ ارز را به شکل غیرواقعی بالا برد.

مسیر جدید دولت درباره سیاست‌های ارزی

دولت البته درباره سیاست‌های ارزی مسیر جدیدی را مبنی بر تثبیت بازار ارز دنبال می‌کند و علاوه بر تغییر مدیریت بانک‌مرکزی، شناسایی نقاط آسیب‌زای سیاست‌گذاری ارزی را نیز دنبال کرده است. از سوی دیگر ایجاد درآمدهای جدید و تأمین کسری بودجه بدون اتکاء به تنخواه دولت و فروش نفت به‌عنوان درآمدهای پایدار با حرکت در مسیری درست با کشف فرارهای مالیاتی و شناسایی ۲.۵ مودیان مالیاتی که تاکنون از تور مالیات بیرون بودند، تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی در ۹ ماهه اول سال را رقم زد. تکیه دولت‌‌ها بر درآمدهای مالیاتی یک درآمد پایدار محسوب می‌شود و در همه جای دنیا مرسوم و از ارکان یک اقتصاد سالم به شمار می‌رود و این نقطه ضعفی نیست که دولت به دلیل آن مورد هجمه قرار گیرد.