افتتاح بازار مبادله ارز و طلا در آینده نزدیک

گروه بانک، بیمه، بورس- رئیس کل بانک‌مرکزی، از افتتاح بازار مبادله ارز و طلا در نیمه اول بهمن‌ماه خبر داد و گفت: درباره کاهش نرخ تورم در سال آینده باید به این نکته توجه کرد که تورم دو بال دارد یک بال آن بودجه است که دست مجلس و دولت است و یک بال آن […]

گروه بانک، بیمه، بورس- رئیس کل بانک‌مرکزی، از افتتاح بازار مبادله ارز و طلا در نیمه اول بهمن‌ماه خبر داد و گفت: درباره کاهش نرخ تورم در سال آینده باید به این نکته توجه کرد که تورم دو بال دارد یک بال آن بودجه است که دست مجلس و دولت است و یک بال آن هم سیاست‌های بانک‌مرکزی است. به گزارش مناقصه‌مزایده، محمدرضا فرزین؛ در حاشیه جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ درباره قول خود به نمایندگان پیرو تلاش در زمینه کاهش نرخ تورم در سال ۱۴۰۲، اظهار کرد: تورم سال آینده دو بال دارد؛ یک بال آن بودجه است که دست مجلس و دولت است و یک بال آن هم سیاست‌های بانک‌مرکزی است. ما در سیاست‌های خودمان قطعاً با انضباط پولی در بانک‌ها تلاش می‌کنیم که تورم را کاهش دهیم ولی در سیاست‌های مالی و سیاست‌های که در لایحه بودجه گنجانده می‌شود، اعم از سیاست‌هایی در زمینه درآمد و هزینه‌ها هم باید به ما کمک کند تا ما بتوانیم تورم سال آینده را کاهش دهیم. وی افزود: در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه گزارشی از سیاست‌های ارزی و پولی سال آینده ارایه کردم، البته ریاست کمیسیون تلفیق هم درخواست دارد که یک برآورد هم از اثرات بودجه بر تورم سال آینده داشته باشیم که انشاا… این گزارش در جلسه آینده به کمیسیون ارایه خواهد شد. رئیس کل بانک‌مرکزی، تأکید کرد: سیاست‌های ارزی همان‌طور که قبلاً هم اعلام کردیم در چارچوب سیاست‌های تثبیت اقتصادی است و انشاا… ما امسال این موارد را در بودجه منظور می‌کنیم تا در سال آینده این سیاست‌‌ها دنبال شود.

بازگشایی بازار مبادله ارز و طلا

فرزین؛ اظهار کرد: همان‌طور که قبلاً هم بیان شده در سامانه نیما میانگین نرخ ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان را مبنای خرید و فروش ارز گذاشته‌ایم، همین‌طور در نیمه اول بهمن‌ماه بازار مبادله ارز و طلا را هم افتتاح می‌کنیم تا در این بازار بقیه نیازهای خدماتی‌-‌ارزی مردم تأمین شود. انشاا… به سمتی حرکت می‌کنیم که تمام نیازهای ارزی رسمی و بانکی در بازار مبادله و سامانه نیما تأمین شود. طبق اعلام خانه‌ملت، وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا این سیاست انقباضی و انبساطی خواهد بود، اظهار کرد: این سؤال را باید سازمان برنامه و بودجه پاسخ دهد، ولی در مورد اینکه سیاست انبساطی و انقباضی است؛ باید بگویم ما معتقدیم سیاست‌‌ها باید در راستای سیاست‌های تثبیت اقتصادی باشد، لذا اگر این سیاست‌‌ها شدیداً انبساطی باشد، قطعاً منجر به تثبیت نخواهد شد و اگر به‌طور شدید انقباضی باشد هم ما از بابت رشد دچار مشکل خواهیم شد به همین دلیل این سیاست‌‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که در زمینه تثبیت اقتصادی در سال آینده به ما کمک کند.