گزارش ۹ ماهه ضعیف شرکت‌های بزرگ بورسی

کارشناس بازارسرمایه، گفت: در صنایع بزرگ گزارش‌های ۹ ماهه خوبی را شاهد نبودیم و به همین علت سهامداران با احساس و هیجان و به صورت عجولانه در حال فروش سهم‌های خود هستند. مهدی ساسانی؛ کارشناس بازارسرمایه، در گفت‌وگو با مهر، با بیان این‌که بازارسرمایه در واکنش به اتفاق بین‌الملل پارلمان اروپا در روز شنبه گذشته […]

کارشناس بازارسرمایه، گفت: در صنایع بزرگ گزارش‌های ۹ ماهه خوبی را شاهد نبودیم و به همین علت سهامداران با احساس و هیجان و به صورت عجولانه در حال فروش سهم‌های خود هستند. مهدی ساسانی؛ کارشناس بازارسرمایه، در گفت‌وگو با مهر، با بیان این‌که بازارسرمایه در واکنش به اتفاق بین‌الملل پارلمان اروپا در روز شنبه گذشته و با افزایش نرخ دلار در بازار آزاد با ریزش هیجانی مواجه شده و انتظار می‌رود این هیجان تا دوشنبه نیز ادامه‌دار باشد. ساسانی؛ افزود: در طرف دیگر، گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها در سامانه کدال بودیم که در صنایع بزرگ گزارش‌های خوبی را شاهد نبودیم و به همین علت سهامداران با احساس و هیجان و به صورت عجولانه در حال فروش سهم‌های خود هستند و به همین دلیل بازار با هیجان مواجه شود. ساسانی در پیش‌بینی بازار دوشنبه و سه‌شنبه این هفته بازارسرمایه نیز، گفت: انتظار می‌رود بازار سهام بعد از جابه‌جایی چند روزه و دست به دست شدن سهام و اصلاح در برخی از سهم‌‌ها با کف‌سازی خوبی باز هم آماده صعود شود.

انتظار نزول شاخص کل بورس را داشتیم

علی فراقی؛ یکی دیگر از کارشناسان بورس نیز، گفت: طبق پیش‌بینی هفته گذشته از معاملات روز شنبه انتظار منفی شدن شاخص کل کاملاً منطقی بود که محقق شد. علی فراقی؛ کارشناس بازارسرمایه، با بیان اینکه همان‌طور که پیش‌تر گفته شده بود در معاملات دیروز، انتظار بازاری پرعرضه‌تر از بازار در شروع هفته با میزان عملکرد بهتر تک‌سهم‌‌ها و هم‌وزنی‌های می‌رفت، گفت: نمادهای کوچک و متوسط یا همان نمادهای شاخص هم وزن، حتی اگر در راستای افت قیمتی هم حرکت کردند شیب و قدرت آن به‌طور محسوسی کمتر بود. فراقی؛ در پیش‌بینی بازار در معاملات یکشنبه تا سه‌شنبه این هفته، گفت: میزان حجم معاملات و ارزش معاملات هم هرچند با شیب کم ولی در هرحال در حال کاهش است و درصورت چرخش این رویه و تا میانه هفته انتظار می‌رود بازار نیمه دوم هفته را قوی‌تر در خصوص افزایش تقاضا عمل نماید. این کارشناس بازارسرمایه، افزود: توقف ورود پول مناسب به بازار خصوصاً در ناحیه‌های مهم سهام صرفاً هنوز هم صنایع خصوصاً صنایع بزرگ‌تر به سلامت از ناحیه‌های خود گذر نکردند و درگیر هستند و انتظار خواهد رفت فردا هم استارت روز خود را با عرضه بیشتر شروع نمایند و کم‌کم در نیمه دوم در صورت به وجود نیامدن شرایط هیجانی خاصی به سمت تعادل بیشتر حرکت نمایند. فراقی؛ افزود: همان‌طور هم که از نقشه قرمز و سبز بازار در معاملات روز شنبه مشهود است برخی از تک‌سهم‌‌ها که رفتار خلاف اکثریت بازار دارند به خوبی عمل کردند و به خوبی واگرایی آن‌ها نسبت به کلیت بازار قابل مشاهده بود و در نیمه دوم بازار روز آتی انتظار می‌رود کم‌کم با افزایش عرضه مواجه شوند و باعث چرخش پول و ورود آن به دیگر شرکت‌هایی شوند که همگرایی مناسب با اکثریت بازار دارند ولی اگر پول نسبتاً مناسبی تزریق نگردد فقط می‌توان به نمادهای متوسط و کوچک جهت بازده خوب تا زمان انتهایی بازار در معاملات یکشنبه چشم دوخت. فراقی؛ اضافه کرد: با توجه به خبری که در جهت سودده شدن ایران‌خودرو منتشر شده اگر به صورت‌های مالی این شرکت‌ها نگاهی داشته باشیم، عملکرد نسبت به یکی، دو سال اخیر مناسب‌تر شده ولی باید این مسیر پیوستگی خود را در پیش‌بینی‌های آتی حفظ نماید تا بتواند به خوبی در معاملات سهم هم تأثیر خود را اعمال کند و نکته‌ای هم که تأثیر روانی خود خصوصاً در معاملات روز شنبه را گذاشت شایعات مبنی بر برداشت سود خودروساز‌ها به نفع دولت است که رسماً تأثیر مثبتی را خنثی کرد. این کارشناس بازارسرمایه در انتها، گفت: هرچند بازار نیاز به رشد را به خوبی در خود حس می‌کند وجود و شکل‌گیری ریسک‌های سیستماتیک متعدد خصوصاً در نواحی تأثیرگذار و مهم بازار باعث طولانی‌تر شدن زمان حرکت می‌شوند و خواه ناخواه این موارد جز جدانشدنی بازارسرمایه ما هستند که عملاً باید در هر تصمیم‌گیری درخصوص بازار لحاظ نمود.