شاخص بورس تا یک سال و دو ماه دیگر به مرز روانی خود می‌رسد

    یک تحلیلگر تکنیکال که ثبت رکوردهای ۳۰هزار واحدی و ۹۰هزار واحدی شاخص کل بورس در سال‌های اخیر را پیش‌بینی کرده، بود، از پیش‌بینی رکورد ۱۴۴ هزار واحدی برای این بازار خبر داده است. امیر عباس کنی، نویسنده کتب تحلیل تکنیکال در گفت‌وگو با فارس با پیش‌بینی آخرین وضعیت بازار سرمایه ایران گفت: بررسی […]

 

 

یک تحلیلگر تکنیکال که ثبت رکوردهای ۳۰هزار واحدی و ۹۰هزار واحدی شاخص کل بورس در سال‌های اخیر را پیش‌بینی کرده، بود، از پیش‌بینی رکورد ۱۴۴ هزار واحدی برای این بازار خبر داده است.

امیر عباس کنی، نویسنده کتب تحلیل تکنیکال در گفت‌وگو با فارس با پیش‌بینی آخرین وضعیت بازار سرمایه ایران گفت: بررسی چارت‌های زمانی کوتاه‌مدت نشان می‌دهند، شاخص کل بورس در کم‌ترین زمان ممکن طی یک سال و دو ماه آینده رکورد ۸۹ هزار واحدی خود در پاییز سال ۹۲ را پس خواهد گرفت و پس از آن این فرصت را خواهد داشت که در خوشبینانه‌‌ترین حالت به قله ۱۴۴ هزار واحدی دست یابد.

وی با اشاره به تجربه ۱۳ سال حضور خود در بازار‌های مالی بزرگ دنیا، گفت: علم تکنیکال به عنوان تخصصی که نقاط ضعف و قوت بازارسهام در دوره‌های کوتاه‌مدت را بررسی و شکوفا می‌کند، همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. این در حالی است که پیش‌بینی وضعیت بازار سهام در آینده بر اساس الگوهای بلندمت تنها با تجربه میسر بوده و ابزارهای علمی متناسب به خود را طلب می‌کند.

این استاد دانشگاه از رکود دو سال اخیر بازار سرمایه سخن گفت و افزود: شاید در تاریخ ایران طولانی‌‌ترین دوره رکود در دو سال گذشته تجربه شد، هر چند که برای این رکود دلایل توجیهی اقتصادی عنوان می‌شد، اما اکنون باید به دلایل منطقی این رکود عمیق‌تر هم باشد، چرا که با وجود لغو تحریم‌ها، مخارج کشور به دلیل سرمایه‌گذاری‌های بلند‌مدت از قبیل خرید هواپیما و غیره در حال افزایش است.

بنابراین در این مرحله رشد نماگرهای بورس باید کاهش یابد چرا که آثار سرمایه‌گذاری‌ها در آینده محقق می‌شود و برای دستیابی به خروجی و بازدهی نیازمند زمان است.

کنی افزود: بازار سهام به دلیل این‌که دسترسی به عوامل تولید و تحقق بخشی آن در گذشته فراهم نبود و کشور به دلیل آنکه نمی‌توانست عنان دخل و خرج خود در سرمایه‌گذاری‌ها را در دست گیرد به نوعی در « زندان تولید » فرو افتاده بود و رکود فرسایشی را تجربه می‌کرد، اما اکنون با برداشته شدن محدودیت‌ها این امیدواری به‌وجود آمده تا با ترکیب عوامل فردی و عقد قراردادهای سرمایه‌گذاری در کنار ایجاد جایگاه مناسب کشور در حوزه‌های بین‌المللی، امکان توسعه اقتصادی و به تبع آن چشم‌انداز بازار سرمایه با دورنمایی روشن روبه‌رو باشد.

وی ادامه داد: جامعه ایران هم‌اکنون شاهد توسعه روابط اقتصادی در حوزه‌های صنعتی همچون برق، حمل ونقل و ترابری است و اقدام‌های بنیادین فعلی باعث خواهد شد، نتایج سرمایه‌گذاری‌ها در سال‌های آینده محقق شود.

این کارشناس برجسته بازار سرمایه با ارزیابی قیمت سهام در بورس ایران گفت: زمانی قیمت دلار در برابر ریال ایران مبلغ ۷ تومان بود و اکنون این رقم به ۳۵۰۰ تومان رسیده است. بنابراین سرمایه‌گذارانی که سهام شرکت‌های قطعه‌ساز یا بانک‌ها و یا خودروساز‌ها و دیگر صنایع بورسی را می‌خرند با ارزیابی ارزان بودن این دارایی‌ها به بازار ورود کرده‌اند، چرا که سهام در بازار سرمایه ایران از مفت هم ارزان‌تر است.

قیمت سهام اغلب شرکت‌های بورسی هم‌اکنون ۵۰ سنت و در برخی شرکت‌ها قیمت هر سهم شرکت‌ها از ۲۵ سنت تجاوز نمی‌کند. بنابراین در دنیای کوچک امروز، سرمایه‌گذاران هوشمند می‌دانند که سرمایه‌گذاری جدید بر سر خرید سهام ۱۰۰ تومانی که به ۲۰۰ تومان افزایش یافته همچنان مفت است، زیرا در مقایسه با قیمت، توزیع و هزینه تمام شده محصول در دنیای امروز عدد قابل توجهی نیست.

متخصص علوم تکنیکال در بازار سرمایه گفت: علم تکنیکال رابطه متناظر با مدیریت صنعتی داشته و با علوم بنیادی و توسعه اقتصادی کشور‌ها هم رابطه است.

 

بنابراین در این رابطه فرهنگ سودآوری، سرعت عمل و مدیریت کیفیت از اهمیت بالایی برای تحلیل برخوردار است. ازاینرو برای ترسیم یک چارچوب حرکتی و بررسی آثار آن از علوم تکنیکال و فاندامنتال بهره‌گیری می‌شود.