دستور ارزی رئیسی برای آرامش بازار

گروه بانک، بیمه، بورس- پس از آن که محمدرضا فرزین؛ رئیس کل بانک‌مرکزی، از ورود رسمی دولت به بازار ارز خبر داد، دیروز (چهارشنبه) سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس دولت سیزدهم، به همه دستگاه مرتبط با مسائل ارزی دستور داد تا با بانک‌مرکزی برای آرامش بازار ارز همکاری کنند. رئیس‌جمهور، با اشاره به سیاست‌های اعلامی جدید بانک‌مرکزی […]

گروه بانک، بیمه، بورس- پس از آن که محمدرضا فرزین؛ رئیس کل بانک‌مرکزی، از ورود رسمی دولت به بازار ارز خبر داد، دیروز (چهارشنبه) سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس دولت سیزدهم، به همه دستگاه مرتبط با مسائل ارزی دستور داد تا با بانک‌مرکزی برای آرامش بازار ارز همکاری کنند. رئیس‌جمهور، با اشاره به سیاست‌های اعلامی جدید بانک‌مرکزی و امیدواری فعالان اقتصادی به اثربخش بودن آن، از مسؤولان دستگاه‌های اجرایی خواست به بانک‌مرکزی کمک کنند تا سیاست‌های خود برای مدیریت بازار ارز را به شکل موفق اجراء و اعمال کند. سیدابراهیم رئیسی؛ در جلسه هیأت دولت با اشاره به سیاست‌های اعلامی جدید بانک‌مرکزی و امیدواری فعالان اقتصادی به اثربخش بودن آن، از مسؤولان دستگاه‌های اجرایی خواست به بانک‌مرکزی کمک کنند تا سیاست‌های خود برای مدیریت بازار ارز را به شکل موفق اجراء و اعمال کند.

ادامه اجرای طرح برخورد با مخلان بازار ارز

در همین رابطه، رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ، از دستگیری پنج دلال ارزی خبر داد. سرهنگ هدایت بهرامی؛ با اشاره نظارت پلیس بر بازار ارز و برخورد با سودجویان و مخلان، گفت:‌ پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از حدود دو ماه پیش تاکنون با هماهنگی بانک‌مرکزی اقدامات خود برای برخورد با مخلان نظم اقتصادی و دلالان ارزی را در دستور کار خود قرار داده است. در همین راستا نیز در آخرین عملیات ماموران پنج نفر از دلالان ارزی شناسایی و بازداشت شدند. رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ، با بیان اینکه از این افراد یک میلیون و ۱۲۱ هزار و ۳۶۴ واحد انواع ارز کشف و ضبط شد، گفت: برابر بررسی کارشناسی انجام شده، ارزش این ارز‌ها معادل ۱۰ میلیارد ریال است.

جزییات شیوه جدید مبادلات ارزی در صرافی‌ها

گفتنی است؛ طبق اعلام رئیس کل بانک‌مرکزی از روز سه‌شنبه هفته جاری مردم می‌توانند تا سقف پنج هزار یورو یا معادل آن از صرافی‌‌ها ارز بخرند. امکان استفاده از این سهمیه در هر سال یکبار امکان‌پذیر است و کسانی که پیش از این سهمیه دوهزار دلاری را دریافت کرده‌اند امکان دریافت سهمیه پنج‌هزار یورویی را ندارند. رئیس کل بانک‌مرکزی، همچنین از حذف نرخ دلار توافقی و خرید دلار از صرافی با نرخ تابلوی صرافی‌‌ها خبر داد. این تصمیم با هدف حذف رانت به وجود آمده در این نرخ، گرفته شده است. نبی‌زاده؛ مشاور ارزی رئیس‌کل بانک‌مرکزی، در ارتباط تلفنی با یک برنامه تلویزیونی درباره حذف نرخ دلار توافقی، گفت: بانک‌مرکزی با هدف سامان دادن به بازار ارز، دو اقدام را انجام داده است. به صرافان در سراسر کشور اجازه داده شده است، بتوانند در بازار ارز نسبت به خرید و فروش ارز اقدام کنند. وی افزود: با توجه به اینکه هدف اصلی رئیس‌کل بانک‌مرکزی و سیاست جدید بانک‌مرکزی، ایجاد بازار مبادله ارز و طلا است، برای برطرف شدن نیازهای ارزی مردم تا زمان راه‌اندازی این بازار، با اختیار دادن به صرافی‌‌ها و آزادسازی خرید و فروش ارز سعی شده تا بخشی از نیازهای ارزی مردم جبران شود. مشاور ارزی رئیس کل بانک‌مرکزی، با اشاره به وجود نرخ توافقی در بازار متشکل تا پیش از این، تصریح کرد: این نرخ نه تنها با بازار غیررسمی کشور بلکه با واقعیت‌های اقتصادی نیز تطابق نداشت. از طرفی وجود فاصله بین نرخ توافقی و بازار غیررسمی موجب شکل‌گیری رانت شده بود و امکان دسترسی افرادی که نیازمند واقعی ارز بودند، محدود شده بود. براساس گزارش بانک‌مرکزی، نبی‌زاده؛ در رابطه با سیاست جدید بانک‌مرکزی، تصریح کرد: بانک‌مرکزی در تصمیم جدید خود، ضمن از بین بردن بازار توافقی، نرخی را تعیین می‌کند که رانت را از بین ببرد. البته سیاست بانک‌مرکزی پذیرش این نرخ به عنوان نرخ رسمی ارز کشور نیست و از این به بعد بانک‌مرکزی در این بازار با قدرت حضور پیدا خواهد کرد. بانک‌مرکزی قطعاً با ورود با قدرت بیش‌تر در بازار ارز، اجازه شکل‌گیری این نرخ‌‌ها که از نظر بنیان‌های اقتصادی نیز صحیح نیست را نمی‌دهد. وی افزود: با تسهیل‌گری که انجام شده، صرافان می‌توانند در بازار ورود داشته باشند و بانک‌مرکزی نیز در کنار صرافی‌ها، نرخ‌سازی خواهد کرد و به این صورت نخواهد بود که بانک‌مرکزی هر نرخی که در بازار شکل بگیرد را بپذیرد. مشاور ارزی رئیس کل بانک‌مرکزی، با اشاره به اینکه به ثبات رساندن بازار ارز باید گام به گام انجام شود، اظهار کرد: گام اول احیای ثبات بازار ارز از دیروز کلید خورده است و با شکل‌گیری زیرساخت‌های مورد نیاز، بانک‌مرکزی در گام‌های بعدی بازار ارز را به ثبات می‌رساند. نبی‌زاده تصریح کرد که سقف خرید پنج هزار یورویی و معادل آن تا زمان راه‌اندازی بازار مبادله ارز و طلا ادامه دارد و پس از راه‌اندازی این بازار به نیاز‌ها با کیفیت بهتری پاسخ داده خواهد شد؛ بنابراین از امروز هر فرد می‌تواند با ارایه کدملی تا سقف پنج هزار یورو و معادل آن را از صرافی و با نرخ تابلو که از بازار متشکل و براساس بازار غیررسمی شکل گرفته است، بخرد. وی در پایان صحبت‌های خود تأکید کرد: مردم از این به بعد فروشنده نیز خواهند بود و می‌توانند ارز خود را با این نرخ به صرافی‌‌ها به صورت رسمی و با رعایت ضوابط بانک‌مرکزی بفروشند؛ بنابراین از این به بعد برای دریافت ارز نیازی به ثبت‌نام در سایت و ایستادن در صف نیست و مردم به راحتی می‌توانند با مراجعه به صرافی‌‌ها نسبت به خرید و فروش ارز اقدام کنند.