یک مقام مسؤول در وزارت علوم

زمینه جذب نخبگان فناوری اطلاعات فراهم نیست!

مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم، خواستار تخصیص اعتبارات برای ارتقای زیرساخت‌های فناوری و اطلاعات در دانشگاه‌ها شد و گفت: زمینه جذب نخبگان در حوزه ICT فراهم نیست. محمدهادی زاهدی؛ در گفت‌وگو با ایتنا، گفت: همان‌طور که مستحضرید، درچند ماه گذشته حملات سایبری به زیرساخت‌های کشور افزایش یافته، از جمله این […]

مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم، خواستار تخصیص اعتبارات برای ارتقای زیرساخت‌های فناوری و اطلاعات در دانشگاه‌ها شد و گفت: زمینه جذب نخبگان در حوزه ICT فراهم نیست. محمدهادی زاهدی؛ در گفت‌وگو با ایتنا، گفت: همان‌طور که مستحضرید، درچند ماه گذشته حملات سایبری به زیرساخت‌های کشور افزایش یافته، از جمله این حملات به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها نیز بوده که الحمدا… با تدابیری که از قبل پیش‌بینی شده و دستورالعمل‌هایی که ابلاغ شده بود دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ما حداقل آسیب‌پذیری را در این حوزه داشته‌اند.وی ادامه داد: اما آنچه که بایستی مورد توجه قرار گیرد، لزوم تخصیص اعتبارات برای ارتقای زیرساخت‌های فناوری و اطلاعات در دانشگاه‌ها است، خیلی از زیرساخت‌های حوزه فناوری اطلاعات در دانشگاه‌های ما نیاز به به‌روزرسانی دارند.

زمینه جذب نخبگان در حوزه فناوری اطلاعات فراهم شود

مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم، به جذب نیروی انسانی و سرمایه انسانی در حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: بسیاری از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسات تابع وزارت علوم در طول حتی ۱۰ سال گذشته حتی نتوانسته‌اند نیروهای خوب و کارشناس را جذب کنند و دلیل عمده آن همین قوانینی است که در زمینه استخدامی وضع شده و امکان جذب نخبگان در این حوزه را به نوعی دچار مشکل کرده است لذا یکی از خواسته‌های ما از سازمان امور استخدامی این است زمینه جذب نخبگان در حوزه فناوری اطلاعات را فراهم کند. وی در ادامه، با اشاره به ایجاد پنجره واحد خدمات هوشمند، افزود: پیرو مصوبه مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تمام دستگاه اجرایی ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، مکلف شدند اقداماتی را در راستای ایجاد پنجره واحد دستگاهی خودشان و اتصال آن به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت انجام دهند که از جمله این دستگاه‌های اجرایی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری هستند.

راه‌اندازی پنجره واحد خدمات دانشگاهی

زاهدی؛ افزود: همه این دستگاه‌ها مکلف بودند تا شهریورماه نسبت به ایجاد پنجره واحد خدمات خود اقدام کرده و بعد از آن تا پایان آذرماه، بخش عمده‌ای از خدمات پرکاربرد خود را به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت متصل کنند. یکی از اقداماتی که ما در وزارت علوم در دست اقدام داریم این است که پنجره واحد خدمات دانشگاهی را تعریف کرده و به یک واسط بین دستگاه‌های اجرایی وابسته به وزارت علوم و پنجره ملی خدمات دولت هوشمند تبدیل شویم تا دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در ابتدا به پنجره واحد خدمات دانشگاه متصل شده و از آن طریق به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شوند. مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم، افزود: تا متقاضیان ما که بخش عمده‌ای از آن‌ها دانشجویان، دانش‌آموختگان و اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها هستند، بتوانند خدمات خود را از طریق این پنجره خدمات دانشگاهی دریافت کنند. وی ادامه داد: این پنجره خدمات دانشگاهی در کنار برآورد بحث قانونی، بزرگ‌ترین مزیتی که برای ما دارد این است که از آن استفاده کرده و پایگاه‌های اطلاعات پایه خودمان را تکمیل می‌کنیم که می‌توان به پایگاه اطلاعات پایه مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان و دانشجویان کشور اشاره کرد.

صدور الکترونیکی مدارک تحصیلی

زاهدی؛ افزود: از مصوبات قانونی که ذیل همین بحث خدمات الکترونیکی دولت مطرح شده، این است که تمامی دستگاه‌هایی که به نوعی مدرک تحصیلی صادر می‌کنند اعم از دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و حتی دانشگاه آزاد اسلامی مکلف هستند به منظور تسهیل و جعل ناپذیری، مدارک دانشگاهی خود را به صورت الکترونیکی صادر کنند. این هم دیگر خواسته و مطالبه ما از دانشگاه‌هاست. وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در «کمیته توسعه فناوری اطلاعات و هوشمند‌سازی وزارت علوم» در آذرماه سال‌جاری مصوب شد این بود که دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری «طرح جامع سه ساله در حوزه فناوری اطلاعات» را تدوین کنند که براساس آن دانشگاه‌ها در حوزه فناوری اطلاعات رصد و پایش شوند.