سوئیفت بانکی ایران و روسیه متصل شد

گروه بانک، بیمه، بورس- تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه با موضع اتصال پیام‌رسان‌های مالی دو کشور بعد از ظهر دیروز (یکشنبه) به امضاء رسید که در این راستا تبادلات مالی و بانکی دو کشور و ۱۳ کشور دیگر که در روسیه حضور دارند، تسهیل شد. به گزارش مناقصه‌مزایده، محسن کریمی؛ معاون امور بین‌الملل بانک‌مرکزی، در […]

گروه بانک، بیمه، بورس- تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه با موضع اتصال پیام‌رسان‌های مالی دو کشور بعد از ظهر دیروز (یکشنبه) به امضاء رسید که در این راستا تبادلات مالی و بانکی دو کشور و ۱۳ کشور دیگر که در روسیه حضور دارند، تسهیل شد. به گزارش مناقصه‌مزایده، محسن کریمی؛ معاون امور بین‌الملل بانک‌مرکزی، در مراسم امضای تفاهم‌نامه ایران و روسیه با موضوع اتصال پیام‌رسان‌های مالی دو کشور، اظهار کرد: از یکسال گذشته سند اقدامات مشترک ایران و روسیه به امضای طرفین رسید و این تفاهم‌نامه اولین اقدام بود که عملیاتی شد از این به بعد پیام‌رسان‌های مالی همه بانک‌های ایران و همه بانک‌های روسیه به یکدیگر متصل شدند. وی افزود: براساس این تفاهم‌نامه سامانه‌های پیام‌رسان دو کشور به یکدیگر متصل خواهند شد و همه بانک‌های ایران و همه بانک‌های روسیه می‌توانند پیام‌های استاندارد بانکی داشته باشند و همه بانک‌های ایران در خارج از کشور و همه بانک‌های خارجی متصل به سامانه پیام‌رسان روسیه که شامل بیش از ۱۰۰ بانک در ۱۳ کشور خارجی (به غیر از روسیه) است می‌توانند در قالب بستری فراهم شده با بانک‌های ایران تبادل داشته باشند.

تفاهم‌نامه ایران و روسیه در راستای تسهیل روابط بانکی است

معاون امور بین‌الملل بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به این‌که این تفاهم‌نامه در راستای تسهیل روابط بانکی بوده و اجرای آن تسهیل مبادلات تجاری و کار بازرگانان و تجار کشورهاست، گفت: در بستر این دو پیام‌رسان همه پیام‌های استاندارد بانکی از جمله حواله، ضمانت‌نامه، ال‌سی و… قابل تبادل است و با توجه به این‌که بانک‌های مرکزی دو کشور تبادل و تعاملات‌شان بر پایه زیرساخت‌های ملی خودشان است این تفاهم‌نامه غیرقابل توقف و تحریم‌ناپذیر است. کریمی؛ با بیان این‌که امشب اولین تبادل پیام را بین یکی از بانک‌های ایران و روسیه برقرار می‌کنیم، گفت: طی روزهای آینده با توجه به حضور تیم فنی بانک‌مرکزی روسیه در تهران زمینه برقراری ارتباط همه بانک‌های ایران و روسیه در بستر این پیام‌رسان‌‌ها فراهم خواهد شد. ولادیسلاو گردچین؛ نماینده بانک‌مرکزی روسیه، در این باره گفت: بزرگ‌ترین مزیت این تفاهم‌نامه این است که تحریم‌های غربی نمی‌تواند روی آن اثر بگذارد و سازمان‌های مالی ما پس از امضای این تفاهم‌نامه به صورت گسترده‌تری با سایر نهاد‌ها و سازمان‌های مالی ایران در ارتباط خواهند بود. وی اظهارکرد: این تفاهم‌نامه مربوط به پیام‌رسان‌های مالی و نقل‌وانتقالات وجوه است که بسیار به تجار دو کشور کمک خواهد کرد.