چه کسی جایگزین بلاتر می‌شود؟

  تنها دو روز دیگر به انتخابات ریاست فیفا باقی‌ مانده باقی مانده است و با توجه به مسایلی که پیش آمده است، می‌توان گفت این مهم‌ترین و جدی‌‌ترین انتخابات تاریخ ریاست فیفا است. خبرگزاری ایسنا نگاهی انداخته به ۵ نامزد نهایی تصدی ریاست فیفا که در پی می‌آید. شاهزاده علی بن حسین؛ حامی جوانان […]

 

تنها دو روز دیگر به انتخابات ریاست فیفا باقی‌ مانده باقی مانده است و با توجه به مسایلی که پیش آمده است، می‌توان گفت این مهم‌ترین و جدی‌‌ترین انتخابات تاریخ ریاست فیفا است. خبرگزاری ایسنا نگاهی انداخته به ۵ نامزد نهایی تصدی ریاست فیفا که در پی می‌آید.

شاهزاده علی بن حسین؛ حامی جوانان و فوتبال زنان

 این شاهزاده اردنی ۳۹ سال دارد. او از سال ۱۹۹۹ تاکنون، رییس فدراسیون فوتبال اردن است و فدراسیون غرب آسیا را در سال ۲۰۰۰ بنیان نهاد. او کوچک‌ترین عضو تاریخ کمیته اجرایی فیفا به شمار می‌آید.

بن حسین در انتخابات دور قبل فیفا تنها رقیب بلاتر بود و در دور نخست موفق شد ۷۳ رأی بدست آورد. این در حالی بود که بلاتر ۱۳۳ رأی به دست آورده بود اما این شاهزاده اردنی در حالی از حمایت بیش‌تر کشورهای اروپایی برخوردار بود، تصمیم گرفت از دور دوم انتخابات انصراف دهد تا بلاتر برای پنجمین بار رییس فیفا شود.

بن حسین تصمیم گرفت برای انتخابات دور جدید فیفا نامزد شود. شانس او اما برای پیروز شدن در این انتخابات بسیار کم است و این به خاطر پایین آمدن سطح محبوبیت این شاهزاده اردنی نیست بلکه به دو دلیل است؛ نخست این‌که کشورهای اروپایی از اینفانتینو حمایت می‌کنند تا جایی که حتی اتحادیه فوتبال انگلیس که از حامیان اصلی بن حسین بود، اعلام کرده است به اینفانتینو رأی می‌دهد و دلیل دوم این‌که شیخ سلمان هم که یک عرب است، در این انتخابات شرکت دارد و موفق شده رأی بیش‌تر کشورهای عربی و آفریقایی را به خود اختصاص دهد.

رییس فدراسیون فوتبال اردن اطمینان پیدا کرده است شانسی برای پیروز شدن در انتخابات ندارد و به همین خاطر به دنبال این است که زمان برگزاری آن را به تعویض بیاندازد؛ اما بعید به نظر می‌رسد با این راهکار هم او بتواند در انتخابات پیروز شود.

ژروم شامپاین؛ سیاستمدار نزدیک به بلاتر

شامپاین یک فرانسوی است که ۵۷ سال دارد. او از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ در فیفا مشغول به‌کار شد. او قصد داشت در انتخابات قبلی فیفا هم شرکت کند اما نتوانست رأی ۵ کشور را که لازمه شرکت در انتخابات است، به دست آورد.

شامپاین به عنوان دیپلمات در کشورهای عمان، کوبا، آمریکا و برزیل فعالیت کرده است. او به عنوان روزنامه‌نگار در مجله فرانس فوتبال فرانسه هم کار کرده است و یکی از اعضای برگزاری رقابت‌های جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه هم بوده است. او درباره این سؤال که چرا در سال ۲۰۱۰ از فعالیت در فیفا انصراف داد، گفته بود: بعضی از فشارهای داخلی و خارجی باعث شد فیفا را ترک کنم.

باتوجه به آن که قاره اروپا و آمریکا از اینفانتینو و قاره آسیا و آفریقا از شیخ سلمان حمایت می‌کنند، طبیعی است که شامپاین هیچ شانسی برای پیروز شدن در این انتخابات ندارد و جالب این‌که خود او نیز اعلام کرده است تنها ۸ فدراسیون فوتبال از او حمایت کردند و شانسی برای پیروز شدن در این انتخابات ندارد.

جیانی اینفانتینو؛ سوییسی جذاب و تابع

او ۴۵ ساله و هموطن بلاتر است. اینفانتینو تنها نامزد ریاست انتخابات فیفا بوده است که برای جلب نظر فدراسیون فوتبال ایران به کشورمان سفر کرد.

او بار‌ها تأکید کرد تنها در صورتی در انتخابات ریاست فیفا شرکت می‌کند که صلاحیت میشل پلاتینی تأیید نشود و در نهایت هم این گونه شد و اینفانتینو از سایه پلاتینی خارج شد تا به عنوان نماینده قاره اروپا، در این انتخابات شرکت کند.

اینفانتینو در سال ۲۰۰۰ برای پیشرفت امور قانونی، تجاری و حرفه‌ای‌گری در فوتبال اروپا، وارد اتحادیه فوتبال اروپا شد و تا الان در این نهاد مشغول به‌کار است. او در سال ۲۰۰۹ به عنوان دبیر کل یوفا انتخاب شد و تاکنون هم در این پست به‌کار مشغول است البته او عضو کمیته اصلاح فیفا هم هست و بعد از رسوایی‌های اخیر، این وظیفه را پیدا کرده است تا زمینه را برای پاک کردن چهره لکه‌دار فیفا فراهم کند.

اینفانتینو یکی از دو شانس اصلی برنده شدن در انتخابات ریاست فیفا است. جدی‌‌ترین رقیب او، شیخ سلمان بحرینی است که البته به نظر می‌رسد شانس اینفانتینو حتی بیش‌تر از شیخ سلمان است. او نامزد مورد حمایت کشورهای اروپایی است، همچنان‌که بیش‌تر کشور‌های قاره آمریکا (شمالی، جنوبی و مرکزی)، حمایت خود را از این چهره سوییسی اعلام کردند.

امتیاز دیگر اینفانتینو نسبت به شیخ سلمان این است که او توانسته حمایت بعضی از کشورهای آسیایی و آفریقایی را بدست آورد. خود او می‌گوید که نصف کشورهای آفریقایی هم به او رأی خواهند داد که اگر این گونه باشد، بدون شک شانس نخست پیروز شدن در انتخابات است.

فدراسیون فوتبال ایران هم به احتمال زیاد از اینفانتینو حمایت خواهد کرد.

شیخ سلمان؛ شخصیت آرامی که پیش‌بینی نمی‌کرد به این مرحله برسد

او یک خانواده سلطنتی در بحرین به دنیا آمد. در انتخابات ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا، با حمایت بلاتر برنده شد و به عنوان نایب رییس فیفا هم فعالیت می‌کند.

شیخ سلمان، اسمی که خیلی سریع در قاره آسیا و فوتبال جهان مطرح شد. او تا دو سال پیش تنها در فوتبال بحرین شناخته شده بود اما اکنون یکی از شانس‌های اصلی پیروز شدن در انتخابات ریاست فیفا است. او در این باره در گفت‌وگویی که با فرانس پرس داشت، گفته بود: به هیچ وجه پیش‌بینی نمی‌کردم به این مرحله برسم و یکی از گزینه‌های اصلی ریاست فیفا باشم. اگر چند سال پیش از من سؤال می‌کردند آیا روزی نامزد اصلی انتخابات ریاست فیفا می‌شوم، بدون شک می‌گفتم نه؛ اما با تلاش زیاد به این جایگاه رسیدم.

شیخ سلمان یکی از طرفداران اصلی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است. او از حمایت کشورهای عربی برخوردار است و با توجه به آن که رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا است، حمایت کشورهای آسیایی را هم به خود جلب کرده است. آن‌چه که باعث شده شیخ سلمان شانس زیادی برای پیروز شدن در انتخابات داشته باشد، حمایت کشورهای آفریقایی از او است.

یکی از اتهامات وارد شده به شیح سلمان که باعث شد بسیاری از او انتقاد کنند و حتی چند کشور هم حمایت از او را لغو کنند، دست داشتن در آزار و اذیت معترضان بحرینی بود که البته خود او این اتهام را به شدت رد کرد.

توکیو سکسویل؛ نامزدی که حتی در قاره آفریقا هم طرفدار ندارد

او یکی از یاران وفادار نلسون ماندلا، رهبر مبارزه با نژادپرستی در قاره آفریقا است و ۱۳ سال را در زندان سپری کرد. او یک تاجر موفق به شمار می‌آید و در سال ۲۰۰۹ هم در وزارت مسکن حکومت یاکوب زوما مشغول به‌کار شد. او یکی از اعضای برگزار کننده جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی بود و اکنون به عنوان مشاور فیفا در زمینه مبارزه با نژاد پرستی در فوتبال فعالیت می‌کند.

فرانس بکن باوئر، قیصر فوتبال آلمان از حامیان اصلی نامزدی سکسویل بود اما فدراسیون فوتبال آلمان اعلام کرد که به این چهره آفریقایی رأی نخواهد داد و از اینفانتینو حمایت می‌کند.

سکسویل هم شانسی برای پیروز شدن در انتخابات ریاست فیفا را ندارد چرا که حتی کشورهای آفریقایی هم از او حمایت نکردند و به شیخ سلمان رأی می‌دهند. با این حال او اصرار دارد در این انتخابات شرکت کند و زمانی که از چرایی اصرار او برای شرکت در این انتخابات سؤال شد، اینگونه پاسخ داد: نباید در ریاست فیفا یک سوییسی را با یک سوییسی دیگر عوض کنیم. فیفا نیاز به شفافیت دارد و اگر در انتخابات پیروز شوم، این اصل را در دستور کار خود قرار می‌دهم.