فریاد ورشکستگی کارخانه‌ها به آسمان رسیده است!

  در علم اقتصاد هر گاه رشد منفی برای ۶ ماه تداوم یابد آن اقتصاد را در مرحله رکود می‌دانند. بعد از بهبود نسبی اقتصاد ی کشور در سال ۹۳ کم‌کم سایه رفع رکود از صنایع بالادستی به صنایع پایین دستی در حال سرایت بود که با شوک شدید کاهش قیمت نفت همه چیز به […]

 

در علم اقتصاد هر گاه رشد منفی برای ۶ ماه تداوم یابد آن اقتصاد را در مرحله رکود می‌دانند. بعد از بهبود نسبی اقتصاد ی کشور در سال ۹۳ کم‌کم سایه رفع رکود از صنایع بالادستی به صنایع پایین دستی در حال سرایت بود که با شوک شدید کاهش قیمت نفت همه چیز به کما رفت. حال هوای سرد زمستانی کارخانه‌ها و کارگاه‌های ایران بهاری نمی‌شود. رکودی سخت اقتصاد ایران را در خود فرو برده است.

همزمان با اوج‌گیری مشکلات اقتصادی و افزایش بیکاری سیل تعطیلی کارخانه‌ها و فروش واحدهای تولیدی به راه افتاده که پیامد‌‌ها و تبعات آن بیش از بیکاری صرف است.

به گزارش مناقصه‌مزایده بحران تولید، بیکاری، تعطیلی کارخانه‌ها و سخت شدن شرایط معیشتی این روز‌‌ها نقل هر مجلسی بوده و تاب و تحمل مردم را کاهش داده است. در حالی که مردم هر روزه در انتظار اتفاق نو و تازه‌ای هستند که زندگی آن‌‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد اما هر روزه شرایط زندگی سخت‌تر شده و مشکلات بسیاری را پیش روی آنان می‌گذارد.

طبق آخرین آمار در حال حاضر هزار و ۵۰۰ هزار واحد صنعتی تولیدی در دو سال گذشته تعطیل شده که این تعطیلی پیامدهایی چون افزایش بیکاری، رشد بزهکاری و مشکلاتی از این دست را در پی داشته است.

در حالی که دولت به تازگی بسته‌ای برای خروج از رکود تورمی ارایه کرده که مهم‌ترین بخش آن به حمایت از تولید اختصاص دارد گزارش‌ها از وضعیت وخیم واحدهای تولیدی در نقاط مختلف کشور حکایت دارد.

متأسفانه وضعیت تولید در کشور هنوز در شرایط نامساعدی قرار دارد و با وجود بهبود شاخص‌های اقتصادی در یک سال اخیر همچنان اخباری از تعطیلی کارخانه‌های بزرگ و کوچک صنعتی و تولیدی به گوش می‌رسد که این ناقوس بیکاری را می‌نوازد.

نوسانات ارزی، تحریم‌ها و عدم حمایت از تولید ملی و همچنین عدم پرداخت یارانه تولید که پس از اجرایی شدن فاز اول هدفمندی یارانه‌ها به وقوع پیوست مشکلات واحد‌های تولیدی و صنعتی کشور را تا تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از آنان پیش برد.

با وجود حرف و شعارهای بسیار برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور سیر صعودی تعطیلی کارخانه‌ها و کوچک تر شدن سفره کارگران ملموس است از این رو باید سیاستی زودبازده برای بهبود این وضعیت در دستور کار قرار بگیرد.

برای درک بهتر شرایط کنونی وضعیت تولید در کشور و پیدا کردن راه‌حلی برای بهبود این شرایط خبرگزاری خانه به گفت‌وگو با برخی از نمایندگان پرداخته که در ذیل می‌خوانید:

موج تعطیلی کارخانه‌ها کارگران را غرق کرده است

محمد سقایی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با تأکید بر ضرورت تسریع در بهبود شرایط اقتصادی کشور، گفت: تعطیلی بسیاری از کارخانجات و واحدهای تولیدی نتیجه بی‌توجهی به تولید ملی بوده که تبعات بسیاری برای اقتصاد کشور به همراه داشته است.

نماینده مردم استهبان در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که توجه دولت باید بیش از پیش به امر تولید معطوف شود، افزود: متأسفانه مشغول شدن بانک‌ها در کشور به فعالیت‌هایی که در حوزه کاری آن‌‌ها نیست به بیش‌تر شدن مشکلات اقتصادی و تعطیلی کارخانه‌ها دامن زده است.

وی با تأکید بر این‌که دولت باید حمایت جدی از واحدهای تولیدی و صنعتی داشته باشد، تصریح کرد: دولت‌‌ها باید از ارایه شعار و مطرح کردن حرف‌های بدون عمل خارج شده و زمینه تولید ارزان با ارایه یارانه به تولید و همچنین تخصیص یارانه به این حوزه را فراهم کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان این‌که پیاده کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به دور زدن شرایط فعلی کشور و بهبود آن منجر خواهد شد، گفت: در صورتی که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مرکز توجه قرار بگیرد به‌طور حتم رفع مشکلات واحدهای تولیدی برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور در اولویت کار‌‌ها قرار می‌گیرید.

سقایی با اشاره به آمار بالای تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در سال‌های اخیر، افزود: تا زمانی که این باور در مسؤولان به وجود نیاید که تنها کلید رشد اقتصادی توجه به تولید است نمی‌توان به آینده اقتصاد امیدوار بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، هدایت نقدینگی به سمت تولید را عاملی اساسی برای احیای واحدهای تولیدی خواند و گفت: باید سرمایه‌های کلان به سمت و سوی تولد هدایت شود تا به این ترتیب انگیزه افزایش تولید و در نهایت تحقق رشد اقتصادی رخ دهد.

جهش بیکاری نتیجه تعطیلی واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها

نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس- با بحرانی خواندن وضعیت تولید در کشور، گفت: تعطیلی کارخانه‌ها و نابودی بسیاری از واحدهای تولیدی زنگ خطری برای اقتصاد کشور است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که تسهیلات گران قیمت، مالیات‌های سنگین و عدم حمایت از تولید واحدهای صنعتی بسیاری را به آستانه تعطیلی کشانده است، تصریح کرد: اقتصاد کشور ما راه اصلی خود را گم کرده و در بیراهه مانده است.

وی با تأکید بر این‌که اقتصاد مقاومتی و اجرای آن جدی گرفته نشده است، تصریح کرد: افزایش روز افزون آمار بیکاری بحرانی است که از بی‌توجهی به تولید ملی ناشی شده است.

قاضی پور با انتقاد از سیاست‌های دولت در اشتغال‌زایی، توجه به مشاغل خرد را راهی برای خروج از بحران بیکاری خواند و گفت: در حال حاضر بی‌توجهی به تولید هر روزه به تعطیلی کارخانه‌ها منجر شده که این مهم می‌تواند اقتصاد کشور را به سمت وابستگی صرف به واردات هدایت کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به تبلیغات گسترده در زمینه فروش کارخانه و واحدهای تولیدی در سال‌های اخیر، گفت: زیاد شدن این نوع آگهی‌ها زنگ خطری است که مسؤولان برای جلوگیری از بحرانی شدن وضع اقتصاد باید به آن توجه کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور می‌تواند کلید رفع مشکلات اقتصادی شده و به کمک واحدهای تولیدی برود.

 بی‌پولی بانک‌ها منجر به تعطیلی کارخانه‌ها شده است

عبدالرضا عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان این‌که بی‌پولی بانک‌ها منجر به تعطیلی کارخانه‌ها شده است، گفت: در هیچ کجای دنیا تولید‌کننده نمی‌تواند با این وضعیت سود و جریمه‌های بانکی فعالیت کند.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از پرداخت وام‌هایی با سود بسیار بالا به صنعت گران و تولید‌کنندگان، عنوان کرد: در هیچ کشور غیراسلامی پرداخت وام با سود ۲۶ درصد صورت نمی‌گیرد ضمن این‌که در هیچ کجای دنیا تولید کننده توان ادامه فعالیت با این روند را نخواهد داشت.

وی همچنین تعیین جریمه‌های سنگین برای پرداخت اقساط معوقه از سوی تولید‌کنندگان را برنامه‌ای نادرست دانست و گفت: به دلیل نبود صنایع کارآمد و عدم حمایت دولت، درآمد در کشور بسیار پایین است.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تحقق اقتصاد مقاومتی را کلید برون‌رفت از بحران اقتصادی خواند و تصریح کرد: باید با مدد اقتصاد مقاومتی به احیای واحدهای تولیدی در کشور اقدام کنیم.

بسته خروج از رکود به تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها منجر شد

سیدمحمدباقرعبادی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس- با تأکید بر ضرورت تجدیدنظر دولت در سیاست گذاری‌های خود گفت: بسته خروج از رکود به تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها منجر شد.

نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که رشد آمار بیکاری در کشور نتیجه برخی سیاست‌های اشتباه است، افزود: در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌ها در کشور به علت گران شدن هزینه‌های تولید دست از فعالیت شسته و در آستانه تعطیلی هستند.

وی ادامه داد: ارایه تسهیلات ارزان قیمت و برخی معافیت‌های مالیاتی راهکاری است که می‌تواند کشتی به گل نشسته کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی را به حرکت در آورد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تکیه بر توان داخلی و توجه به اقتصاد مقاومتی می‌تواند محرکی برای احیای واحدهای تولیدی و کاهش آمار بیکاری باشد.

کارخانه‌ها گرفتار در مشکلات و کارگران دست به گریبان با بی‌پولی

بهروز نعمتی- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس- با انتقاد از کاهش توان مالی بسیاری از کارگران، گفت: بروز رکود اقتصادی در کشور بسیاری از کارخانه‌ها را به آستانه تعطیلی کشانده است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مشکلات واحدهای مختلف تولیدی در کشور، افزود: یکی از واحدهای درگیر با مشکلات متعدد اقتصادی صنعت سیمان بوده که رونق کارهای عمرانی و افزایش فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی در زمینه توسعه زیرساخت‌های بتنی و سیمانی، می‌تواند در خروج صنعت سیمان از رکود مؤثر باشد.

وی با یادآوری تبعات بی‌شمار تعطیلی واحدهای تولیدی در کشور، گفت: دولت باید سیاست‌های منسجمی را برای مقابله جدی با تعطیلی واحدهای تولیدی در نظر بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر این‌که توجه به تولید می‌تواند جهش اقتصادی را در بر داشته باشد، گفت: در حال حاضر توقف شاخص‌های اقتصادی نشانگر نزدیک شدن اقتصاد به وابستگی است که این موضوع فاجعه بار است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مخالفت مجلس با تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی، تصریح کرد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس بار‌‌ها در خصوص تعطیلی واحدهای تولیدی و تبعات آن به دولت تذکر داده است.

واردات بی‌حد و حصر تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولید دارو را در پی داشته است

تعطیلی کارخانه‌ها تنها محدود به واحدهای صنعتی نبوده بلکه واحدهای تولید دارو و لوازم بهداشتی نیز این روز‌‌ها از گردونه مشکلات اقتصادی به دور نمانده‌اند به گونه‌ای که دست و پنجه نرم کردن بسیاری از این واحد‌‌ها با بی‌پولی کارگران آنان را بیکار کرده است در این رابطه مسعود پزشیکان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تأکید بر ضرورت توجه به ‌کارخانه‌های تولید دارو در کشور، گفت: باید اقداماتی انجام داد تا کارخانجات تولید دارویی به استقلال رسیده و مانع از واردات بی‌رویه دارو و مواد اولیه آن شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که این توانایی در کشور وجود دارد تا کارخانه‌هایی که مواد اولیه تولید می‌کنند، تقویت شده و اجازه داده نشود تا مشابه آن وارد شود، افزود: نباید میدان را برای واردکنندگان دارو باز کرد و اگر قرار است راه برای واردات برخی اقلام دارویی هموار گردد باید تکنولوژی آن نیز وارد کشور شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هر نوع اقدامی که به توقف در مراحل تولید و تعطیلی واحدهای تولیدی منجر شود باید با دقت نظر بالا از میان برداشته شود.

صفر کردن تعرفه واردات کارخانه‌ها را به تعطیلی کشاند

قاسم عزیزی- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس- با اشاره به تعطیلی بسیاری از کارخانه از جمله کارخانه قند گفت: صفر کردن تعرفه واردات شکر، فرسودگی تجهیزات کارخانه قند شازند همچنین عدم بازسازی منجر به تعطیلی آن شده است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در حال حاضر وضعیت واحدهای تولیدی در کشور بحرانی است، گفت: دولت باید با ارایه تسهیلات ارزان قیمت از نابودی کارخانه‌ها در کشور جلوگیری کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر این‌که بسته شدن کارخانه‌ها پیامدهای بدی را برای کشور به همراه دارد، تصریح کرد: مهاجرت معکوس به شهرها، رشد بیکاری و افزایش بزهکاری نتایج ملموس تعطیلی کارخانه‌ها در کشور است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، یادآور شد: صفر کردن تعرفه واردات و حمایت از تولیدکننده داخلی را راهکاری برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها خواند.

وظیفه مجلس و دولت حل مشکلات واحدهای تولیدی است

غلامرضا کاتب، رییس فراکسیون اشتغال و حمایت از تولید ملی- با تأکید بر ضرورت تعامل دولت و مجلس برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی گفت: تعطیلی کارخانه‌ها می‌تواند مشکلات بسیاری را برای کشور فراهم کند.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که وعده تأمین آب و برق واحدهای صنعتی از سوی وزرای نیرو و صنایع می‌تواند این واحد‌‌ها را از گردنه مشکلات اقتصادی برهاند، تصریح کرد: فراکسیون اشتغال مجلس در پی کاهش مشکلات واحدهای تولیدی با هدف کاهش آمار بیکاری است.

رییس فراکسیون اشتغال و حمایت از تولید ملی یادآور شد: دولت باید سیاست‌های حمایتی خود در خصوص واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها را در پیش بگیرد.

حال با وجود اتفاق نظر نمایندگان در خصوص مشکلات واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها هنوز تصمیمی برای جلوگیری از تعطیلی آن‌‌ها گرفته نشده با وجود این‌که تمامی مسؤولان به عواقب نابودی واحدهای تولیدی واقفند.

بانک‌ها و تسهیلات اعطای آن‌‌ها می‌تواند کارخانه‌های ورشکسته را دوباره به آستانه فعالیت نزدیک کند اما این مهم منوط به توجه دولت به فعالیت‌های اقتصادی و در نظر گرفتن سیاست‌های تشویقی در راستای تولید است.