افزایش دو برابری ظرفیت تولید پتروشیمی ایران

  یک مقام مسؤول از افزایش دو برابری ظرفیت تولید پتروشیمی ایران خبر داد و گفت: تولید پتروشیمی از ۶۰ میلیون به ۱۳۰ میلیون تن در سال افزایش می‌یابد. به گزارش مهر، حمیدرضا رستمی در کنفرانس رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی با بیان این‌که کشورهای حوزه خلیج‌فارس به شدت به دنبال توسعه دانش و مجموعه‌های […]

 

یک مقام مسؤول از افزایش دو برابری ظرفیت تولید پتروشیمی ایران خبر داد و گفت: تولید پتروشیمی از ۶۰ میلیون به ۱۳۰ میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.

به گزارش مهر، حمیدرضا رستمی در کنفرانس رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی با بیان این‌که کشورهای حوزه خلیج‌فارس به شدت به دنبال توسعه دانش و مجموعه‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی هستند و سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را در این زمینه انجام می‌دهند، گفت: کشورهای حوزه خلیج‌فارس چندین میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام این‌که رشد صنعت پتروشیمی پس از دهه ٤٠ به عنوان جهش اول این صنعت در خاورمیانه و در ایران نام برده می‌شود، تصریح کرد: ظرفیت نصب شده مجتمع‌های پتروشیمی تا پایان امسال به ٦٠ میلیون تن خواهد رسید که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، این ظرفیت به ١٣٠ میلیون تن تا پایان برنامه ششم می‌رسد.

این مقام مسؤول با اشاره به تولید حدود ٥٠ نوع محصولات پتروشیمی در کشور، بیان کرد: با گذر زمان ضمن جهش اول، سیر تکامل ساخت، مهندسی و عملیات نیز مسیر خود را به خوبی پشت سر می‌گذارد.

رستمی با اشاره به نتایج ساخت قطعات و مهندسی معکوس از سوی شرکت‌های داخلی، تأکید کرد: قطعات بسیار پیچیده صنعت پتروشیمی هم اکنون از سوی توانمندان داخلی ساخته می‌شود.

 

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این‌که بخش پژوهش و فن‌آوری نباید با نگاه صرف دانشگاهی به موضوع نگاه کند و همچنین بخش صنعت نیز مطالبه‌گر این حرکت باشد، خاطرنشان کرد: تغییر نگرش یکی از رویکردهای اصلی است که در بخش صنعت و پژوهش باید به وجود آید.