زنگنه مطرح کرد:افزایش تولید نفت و گاز محور اصلی اجرای برنامه ششم توسعه

  طرح «فریز نفتی» یک جوک خنده دار است وزیر نفت از طرح «فریز نفتی» به عنوان یک جوک یاد کرد و با تأکید بر این‌که تولید نفت ایران متوقف نمی‌شود، برنامه‌ای جدید افزایش تولید طلای سیاه در کشور را تشریح کرد. به گزارش مهر، بیژن زنگنه درباره توافق برخی از کشورهای عضو اوپک و […]

 

طرح «فریز نفتی» یک جوک خنده دار است

وزیر نفت از طرح «فریز نفتی» به عنوان یک جوک یاد کرد و با تأکید بر این‌که تولید نفت ایران متوقف نمی‌شود، برنامه‌ای جدید افزایش تولید طلای سیاه در کشور را تشریح کرد.

به گزارش مهر، بیژن زنگنه درباره توافق برخی از کشورهای عضو اوپک و غیراوپک برای اجرای طرحی تحت عنوان فریز نفتی، گفت: برخی کشور‌ها که بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کنند از ایران می‌خواهند تولید نفت خود را در سطح یک میلیون بشکه در روز فریز کند.

وزیر نفت با اعلام این‌که این طرح شبیه جوک است که به ایران می‌گویند تولیدمان را بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز فریز می‌کنیم و شما هم در یک میلیون بشکه فریز کنید، تصریح کرد: افزایش تولید نفت و گاز یکی از محورهای اجرای برنامه ششم توسعه خواهد بود.

این عضو کابینه دولت با تأکید بر این‌که در شرایط فعلی حدود ۷۰ درصد نفت خام ایران از ۸ یا ۹ میدان تولید و تأمین می‌شود، اظهار داشت: این میدان‌ها پیر شده‌اند و نیاز به ترمیم دارند اما هر کاری می‌خواهیم در این زمینه انجام بدهیم، یک عده کفن می‌پوشند و سینه می‌زنند و اجازه نمی‌دهند.

وی با یادآوری این‌که تولید نفت از این میادین هر سال ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد، تبیین کرد: اگر اقدامی انجام نشود بعد از مدتی دیگر نمی‌توان برای احیای آن‌‌ها کاری انجام داد.

زنگنه در ادامه در تشریح برنامه‌های نفت و گازی برنامه ششم توسعه، توضیح داد: مهم‌ترین برنامه وزارت نفت را در طول برنامه ششم توسعه، افزایش تولید نفت بوده ضمن آن که در طول برنامه ششم تولید نفت باید به روزانه ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه برسد که البته برای تحقق این مقدار فراهم شدن شرایط لازم و ضروری است.

وزیر نفت با اعلام این‌که در طول این برنامه روزانه یک میلیون بشکه به تولید میعانات گازی کشور افزوده می‌شود گفت: تا سال ۹۶ تولید گاز به بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسد و سهم پارس جنوبی از این مقدار ۷۵۰ میلیون مترمکعب است.

این عضو کابینه دولت با یادآوری این که فازهای میدان گازی پارس جنوبی اواسط سال ۹۶ به جز فاز ۱۴ تکمیل و به پایان می‌رسد، تصریح کرد: در این سال مقدار تولید گاز ایران از پارس جنوبی از قطر بالاتر خواهد رفت.

وی در ادامه با بیان این‌که در سال ۹۴ میزان استفاده از نیروگاه‌ها از سوخت مایع ۱۷ تا ۱۸ درصد می‌رسد و این درحالی است که در سال ۹۲، ۴۲ درصد سوخت نیروگاه‌ها که معادل ۲۷ میلیارد دلار می‌شود سوخت مایع بوده است، اظهار داشت: این میزان در سال‌های آینده به ۱۰ درصد می‌رسد که هم برای اقتصاد ملی و هم برای محیط‌زیست مناسب است.

وزیر نفت همچنین دیگر برنامه وزارت نفت را در طول برنامه ششم افزایش صادرات گاز عنوان کرد و با اشاره به این که اگر از لحاظ سیاسی مشکلی به وجود نیاید صادرات گاز ایران به ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد، تأکید کرد: عراق، پاکستان، عمان و برخی از کشورهای منطقه مشتریان گاز ایران خواهند بود.

زنگنه همچنین ارزش محصولات پتروشیمی در سال ۹۴ را ۱۸ میلیارد دلار براساس قیمت پایه سال ۹۳ اعلام کرد و خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه این میزان در سال پایانی برنامه ششم به ۴۱ میلیارد دلار می‌رسد که برای رسیدن به این میزان، سرمایه‌گذاری عظیمی نیاز است که باید از سوی بخش خصوصی تأمین شود.

این عضو کابینه دولت میزان سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی را ۵۰ میلیارد دلار عنوان کرد و یادآور شد: اگر سالی ۱۲ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری شود اشتغال عظیمی در کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به این که برای بهینه‌سازی پالایشگاه‌های موجود در برنامه ششم به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است، ادامه داد: با تکمیل پالایشگاه‌های سیراف (۴۸۰ هزار بشکه)، ستاره خلیج‌فارس (۳۶۰ هزار بشکه) و پالایشگاه پارس (۱۲۰ هزار بشکه) ایران تا آخر برنامه میعانات گازی برای صادرات نخواهد داشت.

 

این مقام مسؤول در پایان با اشاره به این‌که صنعت نفت در طول برنامه ششم به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد، تأکید کرد: از این میزان سهم بخش بالادستی صنعت نفت و گاز کشور حدود ۱۳۴ میلیارد دلار است.