مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز خبر داد: پایان مطالعه احداث خط لوله گازی عمان؛ مرداد ۹۵

  مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از پایان مطالعه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان تا پایان مردادماه سال ٩٥ خبر داد. علیرضا کاملی در گفت‌و‌گو با شانا با اشاره به این که مطالعه بخش خشکی احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان از دو ماه گذشته آغاز شده است، درباره […]

 

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از پایان مطالعه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان تا پایان مردادماه سال ٩٥ خبر داد.

علیرضا کاملی در گفت‌و‌گو با شانا با اشاره به این که مطالعه بخش خشکی احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان از دو ماه گذشته آغاز شده است، درباره مطالعه بخش دریایی آن نیز اظهار کرد: قرار است کار مطالعه بخش دریایی این پروژه که به شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران سپرده شد تا پایان مردادماه به پایان برسد.

وی با تأکید براین که مطالعه بخش خشکی این پروژه زودتر از بخش دریایی به اتمام می‌رسد به مشکل احداث خط لوله در بخش دریایی اشاره کرد و افزود: مشکل این بخش این است که هنوز مسیر انتهایی این خط که در سمت عمان قراردارد به دلیل عمق‌های متفاوت و مسیرهای سخت گذر نهایی نشده است.

کاملی به جلسه اخیر بیژن زنگنه، وزیر نفت با یوسف بن علوی، وزیرخارجه عمان اشاره کرد و افزود: در این جلسه قرار شد بهترین و اقتصادی‌‌ترین مسیر برای مسیر انتهایی این خط لوله انتخاب و نهایی شود.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران افزود: به محض پایان یافتن مطالعات بخش خشکی و دریایی این خط لوله مذاکرات درباره جزییات آن آغاز می‌شود.

 

براساس توافق سال ٢٠١٣ میان دو کشور، قرار است برای ١٥ سال روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب گاز ایران از طریق یک خط لوله از بستر خلیج‌فارس به عمان صادر شود که ارزش بسیار بالایی دارد و سبب تحکیم روابط دو کشور می‌شود.