اروپا و آمریکا در جمع مشتریان پارس جنوبی

  از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه، در مجموع بیش از ۲۲ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۸۲۶ تن کالا از پارس جنوبی به ۲۹ کشور صادر شده است که در بین آن‌ها نام هفت کشور از قاره اروپا و آمریکا به چشم می‌خورد. مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در گفت‌وگو با […]

 

از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه، در مجموع بیش از ۲۲ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۸۲۶ تن کالا از پارس جنوبی به ۲۹ کشور صادر شده است که در بین آن‌ها نام هفت کشور از قاره اروپا و آمریکا به چشم می‌خورد.

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در گفت‌وگو با ایرنا با تشریح جزییات صادرات محصولات پارس جنوبی افزود: ارزش کالاهای صادراتی در این مدت، ۱۱ میلیارد و ۵۶۱ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۸۹۵ دلار بوده که در مقایسه با مشابه پارسال از نظر وزن ۱۴ درصد رشد داشته است.

خداداد رحیمی اضافه کرد: این محصولات صادراتی شامل گروه گسترده‌ای از کالا‌ها از جمله میعانات گازی، متانول، هوی‌اند، پلی‌اتیلن سبک و سنگین، دی‌اتیلن‌گلایکول، مونو و تری‌اتیلن‌گلایکول، کود اوره، بوتان، پروپان و پارازایلین می‌شود.

وی ادامه داد: در این مدت، ۱۲ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۷۶۹ تن کالای محصولات غیرنفتی تولیدی منطقه پارس جنوبی به ارزش ۶ میلیارد و ۹۴۸ میلیون و ۹۶۲ هزار و ۳۵۷ دلار به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزن ۳۵ درصد رشد داشته است.

این مسؤول منطقه پارس جنوبی افزود: همچنین در این مدت، ۱۰ میلیون ۳۴۶ هزار و ۵۷ تن میعانات گازی به ارزش ۴ میلیارد و ۶۱۲ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۵۳۸ دلار از پارس جنوبی به خارج از کشور صادر شده است.

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس درباره مقصد این کالاهای صادراتی، گفت: این محصولات، اغلب به کشورهای چین، ژاپن، امارات متحده عربی، هند، ترکیه، عراق، تایوان، تایلند، مالزی، ویتنام، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، روسیه، موزابیک، مصر، سوریه، ترکمنستان، تاجیکستان، اکراین، قطر، تانزانیا، فیلیپین، غنا، کنیا، آذربایجان، گرجستان، کره جنوبی و مکزیک صادر شده است که سهم میعانات گازی از کل کالاهای صادراتی از نظر وزن ۴۵ درصد و از نظر ارزش ۴۰ درصد بوده است.

میعانات گازی از محصولات جانبی میدان‌های گازی هستند که پس از جداسازی در پالایشگاه‌های گازی به پایانه‌های صادراتی ارسال می‌شوند.

با توجه به افزایش تولید گاز از پارس جنوبی، میزان تولید میعانات گازی نیز در حال افزایش است.

 

همچنین در پارس جنوبی، مجتمع‌های پتروشیمی مستقر هستند که محصولات تولیدی آن‌ها نیز از طریق گمرک مستقر در این منطقه صادر می‌شود.