موج سواری طلا در بازارهای جهانی

  قیمت جهانی طلا که با کاهش نسبی روبه‌رو شده بود بار دیگر تحت تأثیر نوسانات شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی با افزایش همراه شده است. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، نوسانات شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی بار دیگر موجب افزایش تقاضا و قیمت جهانی طلا شده است. براساس این گزارش نگرانی‌های مربوط […]

 

قیمت جهانی طلا که با کاهش نسبی روبه‌رو شده بود بار دیگر تحت تأثیر نوسانات شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی با افزایش همراه شده است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، نوسانات شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی بار دیگر موجب افزایش تقاضا و قیمت جهانی طلا شده است.

براساس این گزارش نگرانی‌های مربوط به رشد اقتصادی جهان و قیمت نفت تأثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته است.

قیمت هر اونس طلا در مبادلات آخرین روز هفته‌ای که گذشت با ۰.۳ درصد افزایش به مرز ۱۲۳۳ دلار رسید اما قیمت طلا در آغاز مبادلات دیروز با افت ۰.۷ درصدی روبه‌رو شد.

این در شرایطی است که پیش‌تر قیمت جهانی طلا برای حتی به بیش از ۱۲۵۲ دلار رسید که کارشناسان می‌گویند رشد دو درصدی قیمت طلا تحت تأثیر افت قیمت نفت و کاهش شاخص سهام بین‌المللی بوده است. همچنین شاخص سهام بار دیگر افزایش یافت و بخش زیادی از رشد چشمگیر قیمت طلا از دست رفت.

مارک تو، تحلیلگر ارشد مؤسسه سرمایه‌گذاری وینگ فانگ تأکید کرد: نوسانات قیمت نفت، شاخص سهام و نگرانی نسبت به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تأثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته است.

ارزش پوند انگلیس در برابر دلار به پایین‌‌ترین سطح خود در ۷ سال اخیر رسیده است. ارزش پوند در برابر ین ژاپن نیز به پایین‌‌ترین حد در ۲ سال و نیم اخیر رسیده است.

وی افزود: من فکر می‌کنم طی هفته‌های آینده تمایل بیش‌تری برای خرید طلا در بازارهای بین‌المللی وجود خواهد داشت.

قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون با رشد ۱۶ درصدی روبه‌رو شده که علت اصلی این مسأله نگرانی نسبت به اوضاع اقتصادی جهان و افت شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی بوده است.

 افزایش ذخایر طلای صندوق‌های بزرگ سرمایه‌گذاری جهان نیز از ابتدای امسال تاکنون ادامه داشته و به بالا‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۰ رسیده است.

به نظر می‌رسد در صورت ادامه روند صعودی قیمت طلا و شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۲۵۰ دلاری، ذخایر طلای صندوق‌های سرمایه‌گذاری جهان با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

 

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی انتشار آمارهای مهم اقتصادی در آمریکا منطقه یورو و چین طی روزهای آینده می‌تواند تأثیر زیادی بر نوسانات نرخ ارز و قیمت جهانی طلا داشته باشد.