معاون وزیر صمت

عرضه خودرو در بورس کالا منتفی شد

مهدی قره‌داغلی – معاون وزیر صمت، با اشاره به اینکه متوسط افزایش قیمت‌ خودرو در سال آینده حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد خواهد بود، گفت: برای سال آینده عرضه خودرو در بورس منتفی شده و عرضه خودرو از طریق نوبت‌دهی انجام می‌شود. به گزارش مناقصه‌مزایده، منوچهر منطقی؛ در نشستی خبری، درخصوص وضعیت عرضه خودرو در […]

مهدی قره‌داغلی – معاون وزیر صمت، با اشاره به اینکه متوسط افزایش قیمت‌ خودرو در سال آینده حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد خواهد بود، گفت: برای سال آینده عرضه خودرو در بورس منتفی شده و عرضه خودرو از طریق نوبت‌دهی انجام می‌شود. به گزارش مناقصه‌مزایده، منوچهر منطقی؛ در نشستی خبری، درخصوص وضعیت عرضه خودرو در بورس کالا، گفت: ابتدا عرضه خودرو در بورس از طریق مجلس منتفی شد و شورای‌رقابت هم حذف عرضه در بورس را اعلام کرد. بنابراین فعلاً بحث عرضه خودرو در بورس مطرح نیست. منطقی؛ اظهار داشت: وزارت صمت با اجرای طرح فروش یکپارچه و دیگر برنامه‌ها، به دنبال کاهش تدریجی تقاضای کاذب و حرکت به سمت تقاضای واقعی خودرو می‌باشد و به نظر می‌رسد تا ۱۴۰۳ به عرضه و تقاضای واقعی خودرو برسیم. معاون وزیر صمت، گفت: در سال‌جاری نسبت به ۱۴۰۰، شاهد افزایش ۳۰ درصدی عرضه خودرو بودیم و یک میلیون و ۲۶۰ هزار دستگاه خودرو عرضه شد. منطقی؛ ادامه‌ داد: با احتساب خودروهای تکمیل شده کف پارکینگ خودروسازان، جمع عرضه در سال‌جاری به بیش از یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه رسید. معاون وزیر صمت، با اشاره به حذف قرعه‌کشی خودرو و عرضه خودرو از طریق نوبت‌دهی گفت: در سیستم قرعه‌کشی این‌گونه بود که ۲۰ هزار خودرو عرضه می‌شد و باید به‌صورت قرعه‌کشی میان متقاضیان منتخب توزیع می‌شد. وی توضیح داد: در شیوه نوبت‌دهی، سیاست این‌گونه است که همه متقاضیان با یک مبلغ پایه تقاضای خرید خودرو را ثبت می‌کنند و به‌صورت رندوم از طریق سیستم، نوبت‌دهی انجام می‌شود و از این طریق زمان دریافت خودروی متقاضیان مشخص می‌شود. وی درخصوص اینکه خودرو با چه قیمتی به متقاضیان طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو تحویل داده خواهد شد، اظهار داشت: در طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو محصول با قیمت تعیین شده به مشتری تحویل داده خواهد شد و اگر کسی قصد انصراف داشت جریمه نخواهد شد. منطقی؛ افزود: در این طرح پیش‌فروشی نداریم، بلکه خرید توسط متقاضیان واقعی انجام خواهد شد. البته عرضه این خودرو‌ها نیز از طریق همان سامانه خودروهای وارداتی انجام خواهد شد. وی تصریح کرد: در طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو به هیچ‌وجه قرعه‌کشی نداریم و اگر تقاضا بیشتر از عرضه بود، نوبت‌دهی انجام می‌شود و اگر در سال ۱۴۰۲ توان پاسخگویی را نداشتیم، تحویل به سال ۱۴۰۳ موکول می‌شود. منطقی؛ اضافه کرد: با توجه به وضعیت فعلی خودرو و تقاضای بیشتر آن در مقایسه با عرضه، از نظر شورای‌رقابت خودرو دارای بازار انحصاری است و به همین منظور در مقوله قیمت‌گذاری آن ورود می‌کند. وی بیان داشت: شورای‌رقابت در این زمینه مبنای کار را سازمان حمایت قرار می‌دهد و قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت را (که آن هم بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌هاست) دریافت و مصوب می‌کند. منطقی؛ خاطرنشان کرد: بر این اساس اگر افزایش در قیمت خودرو‌ها داشته باشیم بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌های تولیدکننده است و شورای‌رقابت این قیمت‌ها را صحت‌سنجی می‌کند. وی با بیان اینکه از سال ۹۹ قیمت کارخانه‌های خودرو‌ها تغییری نکرده، گفت: متوسط افزایش قیمت‌ها با توجه به تورم موجود در سال آینده حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد خواهد بود. وی در مورد عرضه خارج از ضابطه خودرو توسط ایران‌خودرو نیز به ارایه توضیحاتی پرداخت و افزود: ایران‌خودرو هر سه یا چهار سال به پرسنل خود خودرو می‌دهد اما در وضعیت فعلی که همه در صف هستند بهتر بود این موضوع را به تعویق می‌انداخت‌.

عرضه تندر۹۰ پیشرفته از فروردین ۱۴۰۲ با همکاری روس‌ها

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت،معدن‌وتجارت، در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه اتومبیلتی ۲۰۲۲ مسکو و حضور خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی، افزود: در این نمایشگاه ۷۰۰ میلیون یورو تفاهم‌نامه بین دو طرف ایرانی و روسی منعقد شد که تا امروز ۵۰ میلیون یورو آن به قرارداد تبدیل شده است و دلیل اصلی کندی کار نیز بروکراسی و سیستم اداری روسیه است که مسائل را زمان‌بر می‌کند. وی گفت: در زمینه تولید مشترک مقرر شد محصولی همچون ال۹۰ که در هر دو کشور تولید می‌شد و هر دوی ایران و روسیه به خودکفایی ۵۰ درصدی در آن رسیده بودند، احیا شود. منطقی؛ یادآور شد: قوای محرکه این خودرو در اختیار هیچ یک از دو طرف ایران و روسیه نبود که مقرر شد موتور ‌ای‌سی۵ یا همان تی‌یو۵ پلاس در آن استفاده شود. وی خاطرنشان کرد: این خودرو در ایران در شرکت پارس‌خودرو و همچنین در روسیه تولید خواهد شد و عملاً پایان فروردین ماه رونمایی از این محصول را خواهیم داشت. منطقی؛ ادامه داد: در توافق با روس‌‌ها مقرر شد علاوه بر صادرات خودرو کامل به این کشور، خط تولید تارا در روسیه راه‌اندازی شود. معاون وزیر صمت، اظهار داشت: سال آینده واردات بخشی از نیاز بازار را تأمین خواهد کرد که مطابق برنامه‌ریزی تا ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد خواهد شد.