قائم‌مقام وزیر نیرو خبر داد:مشارکت ذی‌نفعان با وزارت نیرو در مدیریت حوضه‌های آب

  قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان این‌که تأمین آب شرب اولویت نخست وزارت نیرو در قانون و عمل است گفت: پیش از این وزارت نیرو به تنهایی تخصیص و مدیریت حوضه‌های آب را انجام می‌داد، اما برای رفع آسیب‌‌‌ها ذی‌نفعان نیز در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داده می‌شوند.  به‌گزارش فارس، ستار محمودی در نشست هماهنگی حوضه آبریز […]

 

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان این‌که تأمین آب شرب اولویت نخست وزارت نیرو در قانون و عمل است گفت: پیش از این وزارت نیرو به تنهایی تخصیص و مدیریت حوضه‌های آب را انجام می‌داد، اما برای رفع آسیب‌‌‌ها ذی‌نفعان نیز در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داده می‌شوند.

 به‌گزارش فارس، ستار محمودی در نشست هماهنگی حوضه آبریز قره‌سو و گرگان‌رود با بیان این‌که وقتی آب نیست باید از نیاز توسعه کشاورزی صرف‌نظر کرد، اظهار داشت: در بحث توسعه کشت، اولویت با استانی است که به منابع آبی نزدیک‌تر است و در واقع در بالادست قرار دارد.

وی هدف از این نشست را هماهنگی داخل مجموعه وزارت نیرو در خصوص حوضه آبریز قره‌سو و گرگان عنوان کرد و افزود: در راستای سیاست‌های وزارت نیرو در زمینه برقراری دوباره مدیریت حوضه آبریز، مجموعه نشست‌هایی در شش حوضه اصلی و حوضه‌های زیرمجموعه برگزار شده است، تا هماهنگی بین استان‌ها و نقطه نظرات در زمینه تکمیل و اصلاح مطرح شود و در فرصت‌های بعدی جلساتی با ذی‌نفعان مانند سازمان محیط زیست، جهاد کشاورزی، صنعت و وزارت کشور گذاشته شود.

محمودی تصریح کرد: حوضه آبریز قره‌سو و گرگان در ۳ استان گلستان (۸۴ درصد)، خراسان شمالی (۷ درصد) و سمنان (۹ درصد) قرار دارد و اگر چه پیش از این وزارت نیرو به تنهایی تخصیص و مدیریت حوضه‌ها را انجام می‌داد، اما اکنون برای رفع آفت‌‌‌ها و آسیب‌‌‌ها ذی‌نفعان نیز در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داده می‌شوند.

وی با بیان این‌که حوضه‌های حاکمیتی مانند (کیفیت آب، مطالعات منابع آب و تخصیص آب) همچنان به دست وزارت نیرو است و پایه منابع آب و اصل تصمیم وزارت نیرو در بحث تخصیص رقم خواهد خورد، گفت: ذی‌نفعان در محدوده‌های غیرحاکمیتی با ما مشارکت خواهند داشت.

 

وی افزود: وزارت نیرو موظف است به لحاظ نوع کارهای زیرساختی، حفاظت از محیط زیست را به دقت مدنظر قرار دهد.