بلومبرگ:سرمایه‌گذاران نفتی پدیده خودروهای برقی را جدی بگیرند

  با وجود افت قیمت بنزین در سال گذشته میلادی، میزان فروش خوروهای برقی در کل جهان ۶۰ درصد جهش داشت. اگر این سطح از رشد فروش این نوع خودرو‌‌ها تداوم پیدا کند، تا سال ۲۰۲۳ دنیا ممکن است شاهد کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تقاضای روزانه برای نفت باشد. به گزارش تسنیم به نقل از […]

 

با وجود افت قیمت بنزین در سال گذشته میلادی، میزان فروش خوروهای برقی در کل جهان ۶۰ درصد جهش داشت. اگر این سطح از رشد فروش این نوع خودرو‌‌ها تداوم پیدا کند، تا سال ۲۰۲۳ دنیا ممکن است شاهد کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تقاضای روزانه برای نفت باشد.

به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، زمان آن فرا رسیده که سرمایه گذاران نفتی پدیده خودروهای برقی را جدی بگیرند.

در طی ۲ سال آینده، شرکت‌های تسلا و چوی، قصد دارند فروش خودروهای برقی به تعداد بیش از ۲۰۰ میلیون دستگاه را که ۳۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده‌اند آغاز کنند. شرکت‌های فورد، فولکس واگن، نیسان و بی‌ام‌دبلیو در حال سرمایه‌گذاری چندین میلیارد دلاری در زمینه خودروهای برقی هستند. تقریباً همه شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان و همچنین شرکت‌های اپل و گوگل در حال کار بر روی نسل جدید خودروهایی هستند که به جای باک بنزین قرار است به پریز برق متصل شوند.

این مشکلی برای تولیدکنندگان نفت است. اوپک همچنان ادعا دارد که خودروهای برقی در سال ۲۰۴۰ تنها یک درصد میزان فروش جهانی خودرو را به خود اختصاص خواهند داد. شرکت اکسون هم پیش‌بینی مشابهی دارد.

افت قیمت نفت که در سال ۲۰۱۴ کلید خورد، موجب افزایش مازاد عرضه در بازار شد. اکنون بازار با عرضه روزانه حدود دو میلیون بشکه بیش از میزان تقاضا مواجه است. اما به رغم توسعه عظیم میادین نفتی در کل آمریکای شمالی، کسی این میزان افزایش عرضه را پیش‌بینی نکرده بود. اکنون سؤال اینجاست که آیا ممکن است خودروهای برقی در آینده‌ای نزدیک روزانه دو میلیون بشکه از میزان تقاضا بکاهند و شکاف بین عرضه و تقاضا را بیش‌تر کنند؟

 

حتی با وجود افت قیمت بنزین در سال گذشته میلادی، میزان فروش خوروهای برقی در کل جهان ۶۰ درصد جهش داشت. اگر این سطح از رشد فروش این نوع خودرو‌‌ها تداوم پیدا کند، تا سال ۲۰۲۳ دنیا ممکن است شاهد کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تقاضای روزانه برای نفت باشد. این یک بحران برای کشورهای تولید کننده نفت خواهد بود. زمان ظهور و همه گیری تکنولوژی‌های جدید را به دشواری می‌توان پیش‌بینی کرد، اما قطعاً در آینده‌ای نزدیک، نادیده گرفتن این عامل در تحلیل واقعیت‌های بازار انرژی غیرممکن خواهد شد.