«پترولیوم» برای تسویه حساب بدهی خود با ایران توافق کند

  پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا به نقل از وزیر انرژی یونان گزارش داد، این کشور در حال گفت‌وگوهای مقدماتی با ایران برای تأمین نیاز داخلی خود به گاز طبیعی و ایجاد دروازه‌ای به منظور عرضه این سوخت به دیگر بخش‌های اروپا است. به گزارش ایرنا، پانوس اسکورلتیس در مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ در آتن […]

 

پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا به نقل از وزیر انرژی یونان گزارش داد، این کشور در حال گفت‌وگوهای مقدماتی با ایران برای تأمین نیاز داخلی خود به گاز طبیعی و ایجاد دروازه‌ای به منظور عرضه این سوخت به دیگر بخش‌های اروپا است.

به گزارش ایرنا، پانوس اسکورلتیس در مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ در آتن گفت: ایران و یونان در ماه ژانویه ۲۰۱۶ (دی-بهمن) با عرضه نفت خام به شرکت هلنیک پترولیوم (Hellenic Petroleum SA) و خرید محصولات نفتی از این پالایشگاه موافقت کرده‌اند.

این گزارش افزود، این توافق که ممکن است نخستین توافق از این نوع برای ایران با یک شرکت اروپایی پس از لغو تحریم‌ها باشد، راه را برای همکاری در بازار گاز نیز هموار می‌کند.

به گزارش بلومبرگ، یونان کمی نفت تولید می‌کند اما تقریباً گازی تولید نمی‌کند، در حالی که ایران عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و دارای ذخایر گازی است. ذخایری که شرکت بین‌المللی بریتیش پترولیوم انگلیس آن را بزرگ‌‌ترین ذخیره گازی جهان برآورد کرده است.

اسکورلتیس افزود: آن‌چه اطمینان داریم این است که ایران می‌خواهد فروش گاز طبیعی مایع شده را از طریق کشتی آغاز کند و در این زمینه به یونان علاقه‌مند است.

پایانه رویتوسا (The Revythousa terminal) در نزدیکی آتن یکی از نقاط احتمالی ورود گاز ایران به یونان است و تسهیلات برنامه‌ریزی شده در الکساندروپلیس (Alexandroupolis) واقع در شمال این کشور نیز نقطه احتمالی دیگر است.

وزیر انرژی یونان می‌گوید، ایران به هر دو نقطه برای صادرات گاز به اروپا علاقه‌مند است.

بلومبرگ اضافه کرد، رسانه وزارت نفت ایران در تهران در این زمینه هنوز مطلبی در این باره اعلام نکرده است.

به گزارش ایرنا، یونان که از خریداران سنتی نفت خام ایران در اروپا است، قصد دارد پس از رفع مشکلات مالی روزانه ۶۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه نفت از کشورمان وارد کند.

مشتریان سنتی نفت ایران در اروپا به تدریج مذاکره خود را با تهران برای از سرگیری واردات نفت از کشورمان نهایی می‌کنند.

پس از اعلام خبر توافق ایران با شرکت‌های فرانسوی و ایتالیایی برای فروش نفت، اکنون یونان از آمادگی برای واردات روزانه ۶۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خبر می‌دهد.

یونان در گذشته از خریداران ثابت نفت ایران بود و پالایشگرهای این کشور مانند هلنیک پترولیوم از خریداران سنتی نفت ایران بوده‌اند، اما پس از تشدید تحریم‌ها، این کشور ناچار به توقف خرید نفت از ایران شد.

شرکت هلنیک پترولیوم بزرگ‌‌ترین شرکت پالایش نفت یونان است که چهار پالایشگاه نفت در شهرهای سالونیک، الوزیس، آسپروپیرگوس و اسکوپیه دارد و نفت خام مورد نیاز آن‌‌ها را از طریق خط لوله و از کشورهای عربستان، عراق، ایران، لیبی و روسیه تأمین می‌کند. این شرکت پیش از آغاز تحریم‌ها، یکی از مشتریان عمده نفت ایران بود و ٢٠ درصد از نیاز نفت خام خود را از ایران تأمین می‌کرد.

با لغو تحریم‌ها، یونانی‌‌ها نیز تمایل خود را برای خرید نفت از ایران اعلام کردند و در نهایت پس از سفر هیأتی از وزارت نفت ایران به آتن درباره جزییات واردات از ایران به توافق اولیه رسیدند و در جریان سفر اخیر الکسیس چیپراس، نخست وزیر یونان به تهران، این توافق نهایی شد.

امیرحسین زمانی نیا معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی هفته گذشته درباره جزییات این توافق گفت: در این سفر قرار شد یونان روزانه ۶۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری کند.

وی با اشاره به پیگیری روندهای بانکی و مالی این توافق، درباره پرداخت بدهی شرکت هلنیک پترولیوم افزود: در این زمینه توافق‌های انجام شده در یونان در حال پیگیری است.

معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی افزود: یونان آمادگی دارد بلافاصله پس از حل مشکلات بانکی، خرید نفت خام را از ایران آغاز کند.

هلنیک پترولیوم چندی پیش در بیانیه‌ای خطاب به بورس یونان اعلام کرد این شرکت برای آغاز فوری خرید نفت از ایران و همچنین تسویه بدهی‌های چند میلیون دلاری خود به جمهوری اسلامی، به توافق دست یافته است.

 

در دیدار نمایندگان وزارت نفت با مدیران این پالایشگاه برای پرداخت بدهی ۵۰۰ یورویی این پالایشگاه به ایران توافق شده است.