بومی‌سازی ۲۰ فن‌آوری کلیدی سامانه‌های فضایی

  حسن حدادپور از بومی‌سازی حداقل ۲۰ فن‌آوری کلیدی سامانه‌های فضایی به عنوان برنامه‌های مدنظر این پژوهشگاه برای سال آینده خبر داد. به گزارش مهر، رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به برنامه‌های در دست انجام برای دستیابی به اهداف برنامه ششم توسعه در بخش فضا، گفت: براساس برنامه ششم توسعه، پژوهشگاه فضایی ایران در […]

 

حسن حدادپور از بومی‌سازی حداقل ۲۰ فن‌آوری کلیدی سامانه‌های فضایی به عنوان برنامه‌های مدنظر این پژوهشگاه برای سال آینده خبر داد.

به گزارش مهر، رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به برنامه‌های در دست انجام برای دستیابی به اهداف برنامه ششم توسعه در بخش فضا، گفت: براساس برنامه ششم توسعه، پژوهشگاه فضایی ایران در زمینه طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی مدار GSO و ساخت و پرتاب دو ماهواره مخابراتی سنجشی عملیاتی، اقدام خواهد کرد.

وی استفاده از فضا را به منظور خدمت‌رسانی به جامعه یکی از مشخصه‌های توسعه‌یافتگی کشور‌ها دانست و افزود: نتایج کاربردی حوزه فضا در ابعاد مختلف مخابراتی، ارتباطی، پایش زمین، هواشناسی، نقشه‌برداری و موقعیت‌یابی مورد نیاز جوامع است.

حدادپور با اشاره به اثرات فن‌آوری‌های فضایی در فعالیت‌های صنعتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور‌ها ادامه داد: نگاهی به آمار درآمدهای حاصل از فعالیت‌های فضایی نشان دهنده اهمیت این صنایع است، به گونه‌ای که درآمد جهانی از صنایع ماهواره‌ای در سال ۲۰۱۴ برابر ۲۰۳ میلیارد دلار ارزیابی می‌شود.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان این‌که، اعداد و ارقام اعلام شده نشان می‌دهد که توانمندی فضایی یک دارایی لوکس نیست و امکان چشم‌پوشی از آن وجود ندارد، یادآور شد: از این رو دارا بودن فن‌آوری فضایی موتور محرک اقتصاد دانش‌بنیان و تقویت‌کننده اقتدار ملی و آفریننده رفاه برای جامعه است.

وی با تأکید بر این‌که بخش ICT به ویژه بخش فضایی کشور به عنوان بخش‌ مهم و اساسی، سهم عمده و مسؤولیت بزرگی بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: هدفگذاری انجام شده در توسعه‌ کشور، متعلق به تمام بخش‌ها بوده و تمامی مسؤولان و متخصصان کشور باید در یک بسیج همگانی تمامی تلاش و توانمندی خود را به‌کار بندند تا رشد اقتصادی میانگین ۸ درصد سالانه برنامه ششم توسعه محقق شود.

حدادپور اصل درون‌زا و برو‌نگرا بودن را یکی از اصول مبنایی سیاست‌های کلی نظام و برنامه‌ ششم توسعه ذکر کرد و ادامه داد: با توجه به این امر باید مسؤولان بخش فضایی نیز توجه اصلی خود را معطوف به توسعه و بومی‌سازی فن‌آوری فضایی کرده و در این راستا باید از فرصت‌های بین‌المللی فراهم شده در شرایط پساتحریم حداکثر استفاده شود.

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به نقش این پژوهشگاه در توسعه فن‌آوری‌های فضایی خاطرنشان کرد: از جمله می‌توان به طراحی و ساخت ماهواره SRI، تکمیل و راه‌اندازی فاز اول آزمایشگاه سیستمی فضایی، طراحی، ساخت و پرتاب کاوشگر پیشگام و پژوهش، طراحی و ساخت ماکاپ سفینه سرنشین‌دار و نیز طراحی و ساخت مدل مهندسی ماهواره‌ مخابراتی ناهید ۱ اشاره کرد.

وی درمورد برنامه‌های آتی این پژوهشگاه گفت: این پژوهشگاه بنا دارد تا با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های بین‌المللی در چارچوب برنامه ششم توسعه و در راستای توسعه پرشتاب و پایدار کشور، برخی از اهداف کلیدی را محقق کند. در این راستا طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره مخابراتی در مدار GSO و طراحی، ساخت و پرتاب دو ماهواره مخابراتی سنجشی عملیاتی، در دستور کار قرار دارد.

حدادپور گفت: علاوه بر آن در زمینه اجرای فاز دوم آزمایشگاه سیستمی فضا اقدام خواهد شد. همچنین توسعه و به‌کارگیری فن‌آوری استفاده از سکوهای استراتوسفری، طراحی و توسعه پایگاه فضایی بین‌المللی چابهار و توسعه و بومی‌سازی حداقل ۲۰ فن‌آوری کلیدی سامانه‌های فضایی برای سال آینده در دستور کار قرار دارد.

 

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران اضافه کرد: این پژوهشگاه‌ همچنین انجام پروژ‌ه‌های فن‌آورانه مورد درخواست سایر بخش‌ها مانند بومی‌سازی سامانه‌های رادار هواشناسی و زیرساخت‌های مرتبط با مرزبانی الکترونیکی را در برنامه دارد.