یک کارشناس حقوقی:سازمان مناطق آزاد قصور پیمانکاران را تضامین جبران کند

  ماه گذشته، وزارت نفت دستوری کتبی خطاب به ‌کارفرمایان و پیمانکاران منطقه عسلویه در ارتباط با نحوه پرداخت معوقات مزدی کارگران ارسال کرده است. بر طبق این دستور، همه کارفرمایان و پیمانکاران عسلویه موظف شده‌اند پیش از ۵ اسفند ماه مطالبات مزدی کارگران طرف قرارداد خود را پرداخت کنند. با این حال، در روزهای […]

 

ماه گذشته، وزارت نفت دستوری کتبی خطاب به ‌کارفرمایان و پیمانکاران منطقه عسلویه در ارتباط با نحوه پرداخت معوقات مزدی کارگران ارسال کرده است. بر طبق این دستور، همه کارفرمایان و پیمانکاران عسلویه موظف شده‌اند پیش از ۵ اسفند ماه مطالبات مزدی کارگران طرف قرارداد خود را پرداخت کنند.

با این حال، در روزهای گذشته شنیده‌ها حاکی از عدم اجرای این دستور در برخی از فازهای عسلویه دارد.

در همین ارتباط، علیرضا مقدم، کار‌شناس حقوقی، در گفت‌وگو با ایلنا گفت: این دستور باید برای پیمانکاران لازم‌الاجرا تلقی می‌شد و این شرکت‌ها موظف به پرداخت معوقات مزدی کارگران قبل از ۵ اسفند بودند.

وی در ارتباط با اجرایی نشدن این دستورالعمل در برخی از فازهای عسلویه و تجمعات کارگران در روزهای گذشته، گفت: قصور کارفرمایان یک تخلف مبرهن است و وزارت نفت می‌تواند کارفرمایان متخلف را به مراجع قضایی ذی‌صلاح معرفی کند.

این حقوقدان در ادامه در ارتباط با سرنوشت پرداخت مطالبات کارگران عسلویه در شرایط فعلی و الزامات قانونی آن گفت: با توجه به زمان کوتاه باقی‌مانده تا پایان سال پیگرد قضایی پیمانکاران متخلف به نتیجه عملی نخواهد رسید.

وی ادامه‌ داد: لذا در این شرایط براساس ماده ۳ قانون اشتغال مناطق آزاد، سازمان منطقه آزاد عسلویه باید وارد عمل شود و مطالبات مزدی کارفرمایان را براساس ضمانت‌های مالی اخذ شده از پیمانکاران پرداخت کند.

 

وی در پایان تصریح ‌کرد: سازمان مناطق آزاد موظف به اخذ ضمانت‌های مالی لازم از پیمانکاران است و در صورت قصور این پیمانکاران، مطالبات کارگران باید از محل همین ضمانت‌‌ها پرداخت شود.