افزایش صدور مجوز سقط جنین

  در ۱۰ ماهه سال جاری صدور مجوز سقط جنین درمانی در مراکز پزشکی قانونی کشور ۱۴٫۶درصد رشد داشت. این رقم از ۵ هزار و ۶۸ مجوز در ۱۰ ماهه سال گذشته به ۵ هزار و ۸۰۶ مجوز در ۱۰ ماهه امسال رسید. به گزارش تسنیم، پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در ۱۰ ماهه سال […]

 

در ۱۰ ماهه سال جاری صدور مجوز سقط جنین درمانی در مراکز پزشکی قانونی کشور ۱۴٫۶درصد رشد داشت. این رقم از ۵ هزار و ۶۸ مجوز در ۱۰ ماهه سال گذشته به ۵ هزار و ۸۰۶ مجوز در ۱۰ ماهه امسال رسید.

به گزارش تسنیم، پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری به‌طور کلی ۸ هزار و ۱۳۱ متقاضی برای دریافت مجوز سقط جنین درمانی به مراکز پزشکی قانونی در سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که برای ۵ هزار و ۸۰۶ نفر از این افراد مجوز سقط جنین درمانی صادر شد. مابقی متقاضیان یا بنا به دلایلی خود موضوع را پیگیری نکرده‌اند و یا آن که پس از بررسی و معاینات لازم شرایط اخذ مجوز سقط درمانی را نداشته‌اند.

بر اساس این گزارش تعداد مجوزهای صادر شده در موضوع سقط جنین درمانی ۷۱٫۴ درصد از کل مراجعین بوده است.

در این مدت استان‌های تهران با ۸۷۳، خراسان رضوی با ۶۳۵ و خوزستان با ۴۸۲ مجوز بیش‌ترین و استان‌های سمنان با ۲۴، خراسان جنوبی با ۴۷ و ایلام با ۵۱ مجوز کم‌ترین آمار را در صدور مجوزهای سقط جنین درمانی داشته‌اند.

 

یکی از مهم‌ترین شروط صدور مجوز سقط درمانی در پزشکی قانونی سن بارداری است که بر اساس قانون باید قبل از ۴ ماهگی (ولوج روح در جنین) و یا پیش از ۱۹ هفتگی براساس سونوگرافی‌های معتبر دوره‌ای باشد. در صورتی که مادر مهم‌ترین شرط که همان سن بارداری کم‌تر از ۱۹ هفته است را داشته باشد، موارد دیگر یعنی وجود ناهنجاری در جنین که موجب حرج مادر شود و یا بیماری مادر که ادامه بارداری را برای او با خطر جانی توأم می‌سازد، مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین باید توجه داشت که همه ناهنجاری‌های جنینی موجب صدور مجوز سقط درمانی نمی‌شود و تنها ناهنجاری‌هایی که موجب حرج مادر باشد و این موضوع به تأیید ۳ پزشک متخصص و معتمد برسد، یکی از شروط صدور مجوز سقط درمانی خواهد بود.