دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران:شرطی برای حضور در انتخابات ندارم

  دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید که اگر اعلام رأی ایران در انتخابات ریاست فیفا آثار منفی در پی داشته باشد نتیجه چیست و اگر می‌خواستند آرا علنی شود چرا به صورت مخفی اخذ رأی کردند؟ علیرضا اسدی که به همراه علی کفاشیان راهی زوریخ شد تا در انتخابات فیفا به عنوان نمایندگان فوتبال ایران […]

 

دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید که اگر اعلام رأی ایران در انتخابات ریاست فیفا آثار منفی در پی داشته باشد نتیجه چیست و اگر می‌خواستند آرا علنی شود چرا به صورت مخفی اخذ رأی کردند؟

علیرضا اسدی که به همراه علی کفاشیان راهی زوریخ شد تا در انتخابات فیفا به عنوان نمایندگان فوتبال ایران حضور داشته باشد، پس از اتمام ماراتن انتخاباتی بین جیانی اینفانتینو و شیخ سلمان در خصوص مسایل مرتبط با این گزینش، اتفاقات مربوط به فدراسیون فوتبال ایران، انتخابات پیش روی این فدراسیون، موضوع حضورش به عنوان نامزد انتخاباتی و نیز آخرین وضعیت اردویی تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایسنا مباحثی را مطرح کرد که در ادامه می‌خوانیم.

* ارزیابی‌تان از روند انتخابات ریاست فیفا چیست و این‌که انتخاب جیانی اینفانتینو به عنوان رییس بعدی فدراسیون جهانی فوتبال چه تبعات مثبت یا منفی برای فوتبال ایران به همراه خواهد داشت؟

ما باید به منافع خود در این انتخابات نگاه کنیم، آثار عملکرد رییس جدید فیفا در آینده مشخص خواهد شد و ما باید منتظر بمانیم و ببینیم شرایط چگونه پیش خواهد رفت. مهم نیست که چه کسی به عنوان رییس انتخاب می‌شود و در رأس کار قرار می‌گیرد، حتی مهم نیست که چه تغییراتی صورت می‌گیرد بلکه مهم این است که منافع ایران چیست و چه خواسته‌هایی مدنظر فدراسیون فوتبال ماست. خواسته‌های ما با تغییر افراد کم یا زیاد نمی‌شوند و منافع ما دچار جابه‌جایی نخواهند شد بنابراین به روند انتخابات کاری نخواهیم داشت بلکه مسأله مدنظر ما این است که منافع ملی فوتبال ایران محقق خواهند شد یا خیر. در این برهه نیز معقول این است به کسی رأی می‌دادیم و از کسی حمایت می‌کردیم که به منافع فوتبال ایران توجه کند.

* تصور می‌کردید انتخابات به دور دوم کشیده شود؟

بله طبیعی بود که با توجه به نامزد‌ها و نوع حمایت‌هایی که از آن‌ها صورت گرفته بود انتخابات به دور دوم کشیده شود. در زمان انتخاب بلاتر هم انتخابات فیفا به دور دوم کشیده شد و با توجه به تعداد بالای رأی دهندگان انتظار می‌رفت که انتخابات این دوره نیز چنین شرایطی را داشته باشد.

* فدراسیون فوتبال ایران در این انتخابات به چه کسی رأی داد؟

اگر قرار بود آرا مشخص شود چه نیازی بود رأی‌ها را به صورت مخفی اخذ کنند؟ برای اعلام یک رأی باید آثار آن را نیز ببینیم و بسنجیم که آیا علنی کردن رأی ارزش این کار را دارد یا خیر؟ اگر اعلام رأی برای فوتبال ایران آثار منفی داشته باشد نتیجه چه خواهد بود؟

* علت تغییر نظر فدراسیون فوتبال ایران از شیخ سلمان به اینفانتینو و تردیدهای انتخاباتی به پرونده مناقشه ایران و عربستان و رویه‌ای که AFC پیش گرفته بود بازمی‌گشت؟

منافع ملی تنها یک مصداق ندارند، بلکه باید مجموع منافع در نظر گرفته شوند. ما به دنبال این هستیم که در فوتبال بین‌الملل جایگاه خاص خود را پیدا کنیم. ما تنها به یک پرونده و یک مسأله نگاه نمی‌کنیم و مجموع شرایط و منافعی را که با آن مواجه خواهیم بود در نظر می‌گیریم.

* به انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ایران نیز اشاره کنیم، پس از حرف و حدیث‌های مطرح شده از سوی برخی در خصوص حضور یا عدم حضور شما در انتخابات فدراسیون فوتبال، موضع مشخصی در این زمینه اتخاذ کرده‌اید؟

بنده همان سیاست قبلی خود را در پیش گرفته‌ام، هنوز در این زمینه به جمع‌بندی نرسیده‌ام و همه چیز طی مدت زمان باقی مانده تا پایان ثبت نام انتخاباتی نامزدهای تصدی سمت ریاست فدراسیون فوتبال مشخص خواهد شد. هر زمان که احساس تکلیف کنم در انتخابات حضور خواهم یافت و این همان مسأله‌ای است که قبلاً به آن تأکید کردم.

* عنوان شده بود در صورتی در انتخابات ثبت نام خواهید کرد که علی کفاشیان قید نامزد شدن را بزند، آیا این موضوع صحت دارد؟

من شرط و شروطی برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال ندارم. اگر احساس کنم، در انتخابات شرکت خواهم کرد و اگر فضا را به گونه‌ای ببینم که نمی‌توانم کمکی انجام دهم می‌روم و در جایی خدمت خواهم کرد که مثمر ثمر باشم.

* در مورد محل برپایی تمرینات اردوی تیم ملی که از ۲۴ اسفندماه آغاز خواهد شد خبری دارید؟ هنوز وضعیت این اردو مشخص نیست و گویا کمپ شرایط لازم را ندارد.

 

ظرفیت و بضاعت مالی فدراسیون فوتبال برای بازسازی کمپ محدود است، با این ظرفیت محدود شرایط همین گونه خواهد ماند. هم اکنون زمین شماره ۲ درحال کاشت است اما باید بدانیم این مسأله در مدت زمانی کوتاه قابل حل نیست و حداقل ۹ ماه زمان نیاز دارد. ما باید از خرداد ماه کار را شروع می‌کردیم و حتی اگر همین الان هم شرایط را پیش ببریم باید مدت زمان زیادی را پشت سر بگذاریم تا به شرایط ایده‌آل برسیم. برای برپایی اردوی خود در تهران با مسؤولان ۵ الی ۶ زمین نامه‌نگاری کرده‌ایم و باید ببینیم چه پیش می‌آید. مگر ما مخالف تیم ملی هستیم؟ مگر این مسأله سلیقه‌ای است که بخواهیم مخالف تیم ملی باشیم و از تیم ملی حمایت نکنیم؟