ایجاد ۲ خط جدید مترو برای شهرک‌های اقماری تهران

  شهردار تهران از تزریق واگن به خط ۳ و ۴ مترو خبر داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمدباقر قالیباف در حاشیه رونمایی و بهره‌برداری از ۵۷ دستگاه واگن با بیان این‌که در این میان ۴ واگن ویژه فرودگاه مهرآباد نیز تولید شده است، گفت: امیدواریم در ۲۴ اسفندماه نیز ایستگاه ویژه مهرآباد که واگن‌های […]

 

شهردار تهران از تزریق واگن به خط ۳ و ۴ مترو خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمدباقر قالیباف در حاشیه رونمایی و بهره‌برداری از ۵۷ دستگاه واگن با بیان این‌که در این میان ۴ واگن ویژه فرودگاه مهرآباد نیز تولید شده است، گفت: امیدواریم در ۲۴ اسفندماه نیز ایستگاه ویژه مهرآباد که واگن‌های خاصی دارد، افتتاح شود.

وی با بیان این‌که طراحی واگن‌های فرودگاه مهرآباد خاص و ویژه است، گفت: این قطار‌ها قابلیت آن را دارند که بدون راهبر نیز حرکت کنند.

شهردار تهران اظهار کرد: در حال حاضر ۱۲۰۰ واگن در خطوط مترو تهران حرکت می‌کنند که می‌توانیم این عدد را به ۳۰۰۰ واگن برسانیم.

قالیباف با بیان این‌که با افزایش تعداد واگن‌‌ها می‌توانیم ۷ میلیون نفر مسافر را جابه‌جا کنیم، گفت: این در حالی است که با ظرفیت فعلی تنها ۳٫۵ میلیون مسافر در روز جابه‌جا می‌شوند.

وی با بیان این‌که با افتتاح خط ۶ و ۷ مترو و رسیدن سرفاصله حرکت قطار‌ها به ۲٫۵ دقیقه قابلیت جابه‌جایی ۱۰ میلیون مسافر را داریم گفت: البته دولت قول داده است که در سال آینده ۱۰۰۰ واگن تولید کند که با صحبت‌های انجام شده با نعمت‌زاده وزیر صنعت توافق کردیم که بخش زیادی از این واگن‌‌ها در داخل تولید شود تا به اشتغال افراد نیز کمک کنیم و امیدواریم این وعده محقق شود تا شرمنده مردم نشویم.

شهردار تهران افزود: عمده این واگن‌‌ها در خطوط ۳ و ۴ مترو قرار خواهد گرفت.

قالیباف در پاسخ به این سؤال که آیا با افزایش تعداد واگن‌ها، واگن مخصوص بانوان نیز افزایش می‌یابد نیز گفت: افزایش تعداد واگن ویژه بانوان به تعداد مسافر و میزان خطوط بستگی دارد.

وی افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد واگن‌های مترو با ظرفیت و توان داخلی تولید می‌شود و امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم صددرصد واگن‌‌ها را در داخل کشور تولید کنیم.

شهردار تهران درباره تعطیلی یک ایستگاه در پایان خط ۱ مترو به دلیل ساخت مترو شهر آفتاب، گفت: در خط ۱ حرکت قطار‌ها مناسب است و البته امیدواریم تا قبل از ۱۰ روز پایان سال که پنجشنبه آخر سال را نیز در پیش داریم، این ایستگاه‌ها باز شود تا سنت خوب زیارت اهل قبور با اختلال مواجه نشود.

قالیباف در خصوص ورود بخش خصوصی به ساخت مترو نیز گفت: صنعت حمل و نقل یکی از پردرآمد‌ترین منابع برای بخش خصوصی است که در حال حاضر برای ساخت خط ۶ و ۷ آماده پذیرش سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی هستیم اما اولویت ما بخش خصوصی داخلی و بانک‌ها هستند.

 

شهردار تهران با بیان این‌که طراحی خط ۸ و ۹ مترو در حال انجام است، گفت: امیدواریم با طراحی این خطوط مترو به شهرک‌های اقماری تهران نیز وارد شود و پس از اتمام خط ۶ و ۷ آماده واگذاری ساخت خط ۸ و ۹ مترو به سرمایه‌گذاران هستیم.