استاد دانشگاه علامه طباطبایی:اقتصاد با برجام و برداشتن تحریم هم رشد نمی‌کند

  مسعود درخشان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که «ترویج تفکر جهادی» در تحلیل مسایل و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ضروریست گفت: مونتاژ و واردات خودروی خارجی به اشتباه به عنوان توسعه صنعتی قلمداد شد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج سازندگی، مسعود درخشان استاد اقتصاد دانشگاه […]

 

مسعود درخشان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که «ترویج تفکر جهادی» در تحلیل مسایل و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ضروریست گفت: مونتاژ و واردات خودروی خارجی به اشتباه به عنوان توسعه صنعتی قلمداد شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج سازندگی، مسعود درخشان استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که «ترویج تفکر جهادی» در تحلیل مسایل و سیاست‌گذاری‌ اقتصادی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ضروری است، اظهار کرد: دشمنی آشتی‌ناپذیر اقتصاد اسلامی با اقتصاد سرمایه‌داری به لحاظ تعارض مبانی این دو نظام با یکدیگر باید برای دانشجویان و پژوهشگران به ‌وضوح روشن شود.

جهاد اقتصادی و برنامه‌ریزی‌های جهادی در اقتصاد مستلزم درک و شناخت صحیح از ماهیت و ویژگی‌های این تعارض اقتصادی است. بدون اتفاق نظر در وجود تعارض و دشمنی، جهاد اقتصادی شعاری بیش نخواهد بود.

مسعود درخشان با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی پرتوی از اقتصاد اسلامی است، گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید در راستای مقاوم‌سازی اقتصاد ملی باشد. مقاوم‌سازی اقتصاد ملی در برابر تهدید‌های بالفعل ناشی از وابستگی چند ده‌های به درآمدهای نفتی، تهدیدات بالقوه داخلی، تهدیدات ناشی از سیاست‌های خصمانه قدرت‌های جهانی و تهدیدات ناشی از تحولات منطقه‌ای انجام می‌شود.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر این‌که غرب سال‌هاست دشمنی خود را اثبات کرده، اظهار کرد: پیش‌بینی تهدید‌ها لازمه اجرای اقتصاد مقاومتی است. سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سیاست‌هایی راهبردی است.

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید با توجه به اهداف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بلند مدت در کشور تعیین شود و باید شناخت دقیقی از تهاجمات غرب برای تدوین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشیم.

وی افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید با توجه به قید‌ها و محدودیت‌های موجود تعریف شود. محدودیت‌ها هم در ساختار اقتصادی کشور و هم در سطوح روابط بین‌المللی و منطقه‌ای وجود دارد. فرهنگ انقلابی و اسلامی در سطح خرد و کلان برای ما بسیار مهم است. دولت و دستگاه‌های اجرایی باید متکی بر فرنگ جهادی باشند، زیرا در غیراین صورت با موانع غیرقابل رفع مواجه می‌شویم. بدون فرهنگ مقاومتی و سیاست مقاومتی تحقق اقتصاد مقاومتی امکان پذیر نخواهد بود.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که نظام اقتصادی ما با برجام و برداشتن تحریم‌ها رشد نمی‌کند، گفت: شرط استقرار اقتصاد مقاومتی این است که ما مدیریتی اتخاذ کنیم که علی‌رغم این تحریم‌های خصمانه باعث رشد و شکوفایی اقتصاد شود و ما را به اهدافمان برساند. مدیران اقتصادی باید دقیقا مانند ناخدا کشتی اقتصاد را هدایت کنند.

وی افزود: رهبر انقلاب اسلامی زیبا بیان فرمودند که «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که به یک ملت امکان و اجازه می‌دهد که در شرایط فشار هم رشد و شکوفایی خودشان را داشته باشند». اقتصاد مقاومتی در بستر بهینه الگوی اسلامی به پیشرفت می‌رسد. بعضی از مدیران ارشد اعتقاد دارند می‌توان رشد اقتصادی را از خارج کشور تهیه کرد. توسعه اقتصادی به شیوه غربی نباید با دلارهای نفتی وارد کشور شود و این سیاست اشتباه است. این تهدیدی برای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. واردات کالا‌ها نیز به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ضرر می‌زند، مانند دوران پهلوی که بسیاری از صنایع و کارخانجات به سمت تعطیلی رفت.

درخشان تأکید کرد: مونتاژ خودرو در داخل کشور به اشتباه توسعه صنعتی نام گرفته است. این باور غلطی است که اگر مظاهر توسعه را داشته باشیم، کشور ما پیشرفته است. این باور غلطی است که برای توسعه باید به دامن خودروسازی‌های جهان پناه ببریم که جز آلودگی چیزی ندارد. ورود خودروسازهای خارجی و واردات کالا‌ها مانع تحقق اقتصاد مقاومتی است. تشکیل کلان‌شهر‌ها با مهاجرت مردم از روستا‌ها شکل گرفت و هم اکنون کلان‌شهر‌ها فقط با درآمدهای نفتی اداره می‌شوند و این مسأله بحران‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را به‌دنبال دارد. دولت‌ها وقتی با این مشکلات مواجه شدند، بدون پرداختن به علت‌ها و بررسی‌ها به تسکین این مشکلات می‌پردازند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: تزریق دلارهای نفتی سیاست‌های غلتی است که دولت‌ها به آن روی می‌آورند. این سیاست بحران‌ها را تشدید می‌شود. اگر به صورت ساختاری و بنیادی مشکلات را حل نکنیم باز هم باید به دنبال مسکن برای اقتصاد باشیم و فروش نفت را بالا ببریم و این می‌شود اقتصاد تسکینی. بدون فرهنگ و سیاست مقاومتی تحقق اقتصاد مقاومتی امکان پذیر نیست.

درخشان درباره حمایت از تولید ملی گفت: دولت باید به‌طور جدی از واردات محصولات خارجی که مشابه داخلی دارد، پرهیز کند یا در صورت واردات، تعرفه‌ بالا و مالیات سنگین بر آن وضع کند و درآمد ناشی از آن را بدون این ‌که دخل و تصرفی در آن کند، به حمایت از تولیدات داخلی آن کالا اختصاص دهد. همان‌گونه که در گذشته عالمان ما جایز نمی‌دانستند پولی که بابت وجوهات پرداخت شده در مصارف دیگری هزینه شود، در این‌جا هم باید همین‌گونه باشد که درآمدهای مربوط به مالیات و تعرفه‌ها را به‌سرعت برای حمایت از کالاهای داخلی اختصاص دهند و گشایش اعتبار کنند.

وی افزود: باید کیفیت تولیدات داخلی را بالا ببریم و این کار از طریق نظارت سازمان استاندارد و اجباری کردن استاندارد برای محصولات تولید داخل انجام می‌شود. باید کاری کنیم که متخصصان و جوانان کشور بومی بیندیشند، نه این‌که فقط نگاهشان به پیشرفت‌های فنی خارج و وارد کردن آن‌ها باشد. نباید فکر کنند، اگر این محصولات را وارد نکنیم، از غافله‌ دنیا عقب می‌مانیم. باید جوانان متخصص خود را به سمت بومی‌اندیشی ببریم و کسانی را در رأس دانشگاه‌ها بگذاریم که به جوانان اعتماد داشته باشند.

درخشان با بیان این‌که وابستگی اقتصاد ملی به اقتصاد سرمایه‌داری جهانی که از چندین دهه پیش از انقلاب اسلامی آغاز شده بود، با تزریق میلیارد‌ها دلار درآمد نفتی به اقتصاد ملی بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تر شده است، گفت: به همین دلیل تشخیص جبهه‌های جنگ اقتصادی در داخل کشور که ناشی از رویارویی نهادهای وابسته به اقتصاد سرمایه‌داری با مبانی اقتصاد اسلامی است، حتی برای بسیاری از کارشناسان و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور نیز مشکل شده است. از این منظر می‌توان گفت که دشمن اقتصادی در داخل بسیار خطرناک‌تر از دشمن خارجی است، زیرا ویژگی‌ها و مختصات دشمن داخلی چندان شناخته شده و آشکار نیست. پس یکی از وظایف اصلی دانشگاه‌ها تشخیص و تبیین همین ویژگی‌ها است.

وی اضافه کرد: دائمی بودن تعارضات و دشمنی‌های ذاتی نظام سرمایه‌داری با اقتصاد اسلامی که ریشه در غیرالهی بودن نظام سلطه‌ جهانی دارد، ایجاب می‌کند که جهاد اقتصادی -که دفاع مقدس اقتصادی یکی از مظاهر آن است- امری دائمی در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی نظام اسلامی باشد. با این وجود به نظر می‌رسد که نام‌گذاری یکی از سال‌ها به نام جهاد اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، تذکر و هشداری به اقتصاددانان دانشگاهی و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور است. این هشدار از تهدید دائمی استکبار جهانی خبر می‌دهد؛ تهدیدی که هماکنون در اَشکال جدید اما پیچیده‌تری ظاهر شده است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که «ترویج تفکر جهادی» در تحلیل مسایل و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ضروری است، اظهار کرد: دشمنی آشتی‌ناپذیر اقتصاد اسلامی با اقتصاد سرمایه‌داری به لحاظ تعارض مبانی این دو نظام با یکدیگر باید برای دانشجویان و پژوهشگران به ‌وضوح روشن شود. جهاد اقتصادی و برنامه‌ریزی‌های جهادی در اقتصاد مستلزم درک و شناخت صحیح از ماهیت و ویژگی‌های این تعارض اقتصادی است. بدون اتفاق نظر در وجود تعارض و دشمنی، جهاد اقتصادی شعاری بیش نخواهد بود.

 

وی تأکید کرد: پس از بحران مالی و اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی، شواهد و قرائن بسیار زیادی از خطاهای جدی دستگاه نظریه‌پردازی غرب آشکار شده است؛ خطاهایی که ریشه در انحرافات موجود در مبانی آن نظام دارد. با این‌که نظریات موجود اقتصادی نوعاً نوید بخش هستند، عدم ‌تعادل‌‌ها و رکود اقتصادی و رشد اقتصادی شکننده و ناپایدار، وجه مشخصه‌ بیش‌تر کشورهای پیشرفته‌ صنعتی شده است.