آیت‌ا… علوی‌گرگانی:ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری در بخش معدن و تربیت نیروی انسانی

  آیت ا… علوی گرگانی گفت: معادن کشور ما بسیار متنوع است اما لازم است در این رابطه سرمایه‌گذاری صورت گیرد و زمینه‌های استخراج آن‌‌ها فراهم شود همچنین لازم است مسؤولان به تربیت نیروهای انسانی در زمینه معدن توجه کنند. به گزارش تسنیم، آیت ا… سیدمحمدعلی علوی گرگانی در دیدار با دست‌اندرکاران نظام مهندسی کشور […]

 

آیت ا… علوی گرگانی گفت: معادن کشور ما بسیار متنوع است اما لازم است در این رابطه سرمایه‌گذاری صورت گیرد و زمینه‌های استخراج آن‌‌ها فراهم شود همچنین لازم است مسؤولان به تربیت نیروهای انسانی در زمینه معدن توجه کنند.

به گزارش تسنیم، آیت ا… سیدمحمدعلی علوی گرگانی در دیدار با دست‌اندرکاران نظام مهندسی کشور و استان قم با اشاره به این‌که معادن یکی از مهم‌ترین منابع سرمایه‌ای کشور ایران هستند، اظهارداشت: شاید بعضی از مسؤولان توجه کامل به این نکته ندارند که معدن دارای چه امتیازهای ویژه‌ای است.

مرجع تقلید شیعیان با بیان این‌که معدن سرمایه اندوخته شده الهی است، افزود: خداوند نعمت‌های بزرگ را قابل منت‌گذاری می‌داند و یکی از نعمت‌های بزرگ خدا معدن است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه گفت: بیش‌تر مناطق مسلمان‌نشین جهان دارای معدن هستند و در مقایسه با سایر نقاط جهان، معادن کشورهای مسلمان‌نشین مثل ایران بسیار فوق‌العاده و باارزش هستند در حقیقت خداوند به صورت مستقیم سرمایه‌های طبیعی را در اختیار ما قرارداده است.

وی افزود: معادن کشور ما بسیار متنوع است اما لازم است در این رابطه سرمایه‌گذاری صورت گیرد و زمینه‌های استخراج آن‌‌ها فراهم شود همچنین لازم است مسؤولان به تربیت نیروهای انسانی در زمینه معدن توجه کنند چراکه هنوز این معادن به اندازه مناسب استخراج نشده است.

آیت‌ا… علوی‌گرگانی با اشاره به این‌که قبل از انقلاب اگر کسی نبوغ فکری داشت یا خود را به بیگانگان می‌فروخت یا او را از بین می‌بردند، تصریح‌کرد: این امر موجب شده بود که ایران در اختناق بماند و منابع طبیعی با قراردادی استعماری توسط بیگانگان از کشور خارج شوند.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: استقلال کشور باعث آزادی فکری، عملی و تصمیم‌گیری شده و باید مسؤولان هم به اهمیت این موضوع پی ببرند و هم از نظر سرمایه‌گذاری و اجرا در پیشرفت این عرصه گام ‌بردارند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به کلام مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی بیان کرد: نظر ایشان بر این است که دست ما به طرف دیگران دراز نباشد و به خودمان متکی باشیم و به جای آن‌که ما به دیگران وابسته باشیم، آن‌‌ها به دنبال ما بیایند.

آیت‌ا… علوی‌گرگانی تأکید کرد: خداوند فرموده هر قدرتی را در اختیارتان می‌گذارم به شرطی که با سلاح فکر، دانش و عقل قدم‌بردارید و این نعمت‌‌ها را حتی می‌توان به دیگر کشورهای جهان صادر کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای قم از نظر معادن افزود: در قم چندین معدن وجود دارد و بر اساس روایات ائمه (ع) هر جا نمک هست، نفت هست و در کنار آن معادن دیگر نیز به وجود می‌آید چرا که هر معدنی باعث ایجاد معادن دیگر نیز می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان بیان‌کرد: معادنی در کنار این معادن وجود دارد که نیازمند استخراج است به شرط این‌که بتوان آن‌ها را توسعه داد و لذا یکی ازتوصیه‌های من توجه به این نکته است در حالیکه استعداد و قدرت و ظرفیت فراوانی وجود دارد.

 

آیت‌ا… علوی‌گرگانی گفت: یکی از مشکلات کشور این است که انتظاری که از کیفیت محصولات داریم، به وجود نیامده است در حالیکه استعداد و ظرفیت هست اما شرایطی مانع این امر می‌شود.