طالبان از معدن طلای بدخشان افغانستان درآمد میلیونی دارد

  یک فرمانده پلیس افغانستان اعلام کرد که طالبان در شهرستان «راغستان» استان بدخشان روزانه حدود یک میلیون افغانی معادل حدودی ۱۵ هزار دلار آمریکا از معدن طلای این شهرستان درآمد کسب می‌کند. به گزارش ایرنا، «سخیداد حیدری» رییس امنیت پلیس بدخشان گفت: طالبان از این معدن؛ طلا استخراج می‌کنند و آن‌را به فروش می‌رسانند […]

 

یک فرمانده پلیس افغانستان اعلام کرد که طالبان در شهرستان «راغستان» استان بدخشان روزانه حدود یک میلیون افغانی معادل حدودی ۱۵ هزار دلار آمریکا از معدن طلای این شهرستان درآمد کسب می‌کند.

به گزارش ایرنا، «سخیداد حیدری» رییس امنیت پلیس بدخشان گفت: طالبان از این معدن؛ طلا استخراج می‌کنند و آن‌را به فروش می‌رسانند و از پول آن سلاح و مهمات تهیه می‌کند.

رییس امنیت پلیس بدخشان تأیید کرد که بخشی از جنگ و ناامنی بدخشان بر سر معدن می‌باشد که گروه طالبان و بعضی افراد غیرمسؤول از آن استفاده می‌کنند.

حیدری افزود: گروه طالبان در شهرستان راغستان که از آن طلا استخراج می‌کند بیش از ۲۰۰ نیرو دارد و این گروه برای استفاده از معادن افغانستان، به ناامنی‌ها در آن مناطق دامن می‌زند تا بتوانند از معادن آن بهره‌برداری کنند.

به گفته وی، دولت افغانستان برای پاکسازی این منطقه از وجود طالبان عملیاتی را تدارک دید، اما به علت نامساعد بودن اوضاع جوی، انجام این عملیات به تعویق افتاد.

حیدری اضافه کرد که اگر وزارت کشور و دفاع افغانستان با استانداری بدخشان همکاری کنند پیش از رسیدن عید نوروز، عملیات پاکسازی شهرستان راغستان از دست طالبان آغاز می‌شود.

وی همچنین گفت که معدن لاجورد توسط یک فرمانده غیرمسؤول که با دولت و طالبان ارتباطی ندارد، استخراج می‌شود و به شکل غیرقانونی فروخته می‌شود.

استان بدخشان افغانستان در شمال این کشور و همجوار با مرزهای کشور تاجیکستان یکی از مناطق سرشار از معدن طلا و لاجورد است. گفته می‌شود که اغلب منابع معادنی این کشور به کشورهای خارجی قاچاق می‌شود.

 

سخیداد حیدری اظهارداشت که شهرستان «وردوج» و «یمگان» به‌طور کامل در تصرف طالبان قرار دارد و در نیروهای این گروه در مناطقی از شهرستان‌های راغستان و «جرم» نیز حضور دارند.