طلای جهانی رکورد ماهانه جدید زد

  طلا در بازار جهانی تحت تأثیر تیره شدن دورنمای اقتصادی که تقاضا برای دارایی‌های امن از جمله این فلز را رونق بخشیده است به سوی بزرگ‌ترین رشد ماهانه در ۴ سال گذشته پیش می‌رود. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز در این بازار سنگاپور ۰٫۸ درصد رشد کرد […]

 

طلا در بازار جهانی تحت تأثیر تیره شدن دورنمای اقتصادی که تقاضا برای دارایی‌های امن از جمله این فلز را رونق بخشیده است به سوی بزرگ‌ترین رشد ماهانه در ۴ سال گذشته پیش می‌رود.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز در این بازار سنگاپور ۰٫۸ درصد رشد کرد و به ۱۲۳۳ دلار رسید.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۱٫۰۷ درصد یا ۱۳٫۱۰ دلار رشد کرد و به ۱۲۳۳٫۵۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه بازار با ۱۸٫۴۰ دلار یا ۱٫۵ درصد کاهش، در ۱۲۲۰٫۴۰ دلار بسته شده بود و برای کل هفته ۱۰٫۴۰ دلار یا ۰٫۸ درصد کاهش ثبت کرد.

طلا از ابتدای فوریه تاکنون ۱۰ درصد رشد قیمت داشته و به سوی بزرگ‌ترین رشد ماهانه از ژانویه سال ۲۰۱۲ به این سو پیش می‌رود.

این فلز ارزشمند از ابتدای امسال تاکنون که ریزش بازارهای سهام و ارز جهان جایگاهش به عنوان پناهگاه امن سرمایه را احیا کرده، ۱۶ درصد رشد قیمت داشته است. همچنین احتمال به تأخیر افتادن افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا از قیمت‌های طلا پشتیبانی کرده است. نرخ‌های بهره پایین به نفع دارایی‌های بدون بازده مانند طلا بوده و هزینه نگهداری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

در شرایطی که روند صعودی طلا ادامه دارد و تحلیلگران هدف قیمت برای این فلز ارزشمند را بالا می‌برند دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس که با طلا حمایت می‌شوند به بالا‌ترین سطح در ۱۷ ماه گذشته افزایش یافته است. سفته بازان هم معاملات خرید طلای خود را به بالا‌ترین میزان در یک سال گذشته افزایش داده‌اند.

طبق آمار بلومبرگ، دارایی‌های این صندوق‌ها روز جمعه ۳٫۹ تن افزایش یافت و به ۱۶۸۲ تن رسید که بالا‌ترین سطح از اکتبر سال ۲۰۱۴ بود.

کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا اعلام کرده است قراردادهای خرید در بازار معاملات آتی طلا در هفته منتهی به ۲۳ فوریه ۳۲ درصد رشد کرد و به ۱۲۳ هزار و ۵۶۶ قرارداد رسید.

تغییر تصویر اقتصادی بعضی از تحلیلگران را برای تغییر دیدگاه منفی نسبت به قیمت طلا تحت فشار قرارداده است. جورجت بوئل، استراتژیست بانک ABN AMRO دورنمای منفی برای قیمت طلا را تغییر داد و اکنون پیش‌بینی می‌کند قیمت این فلز زرد تا پایان سال به ۱۳۰۰ دلار خواهد رسید در حالیکه پیش‌تر قیمت ۹۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده بود. طلا سال گذشته بیش از ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داده بود و سال ۲۰۱۵ را با قیمت ۱۰۶۰ دلار به پایان رسانده بود. اگر طلا امسال افزایش سالانه داشته باشد نخستین افزایش از سال ۲۰۱۲ به این سود خواهد بود.

بارناباس گان، اقتصاددان بانک OCBC چین که سال گذشته یکی از صحیح‌‌ترین پیش‌بینی‌‌ها را برای قیمت طلا داشت هفته گذشته طلا را به دلیل عملکردی که امسال داشته است ابرقهرمان خواند و اعلام کرد قیمت این فلز در صورت تشدید ریسک گریزی سرمایه‌گذاران، ممکن است به ۱۴۰۰ دلار صعود کند.

در مقابل برخی دیگر همچنان در دیدگاه منفی خود مصر مانده‌اند. رابین بیهار، تحلیلگر بانک فرانسوی سوسیته جنرال همچنان متوسط قیمت هر اونس طلا در۳ ماهه چهارم امسال را ۹۵۵ دلار پیش‌بینی می‌کند. تحلیلگران مؤسسه مالی گولدمن ساش از جمله جفری کوری و مکس لایتون در گزارش اخیر خود مجدداً اعلام کردند قیمت طلا برای چهارمین سال متوالی سقوط خواهد کرد و سال ۲۰۱۶ را در ۱۰۰۰ دلار به پایان خواهد رساند. تحلیلگران گولدمن ساش و سوسیته جنرال انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا امسال نرخ‌های بهره را افزایش دهد که به ضرر قیمت طلا خواهد بود.

 

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰٫۳ درصد رشد کرد و به ۱۴٫۷۴۲۵ دلار رسید و به سوی دومین رشد ماهانه متوالی پیش می‌رود. هر اونس پالادیم با ۱٫۳ درصد افزایش، ۴۹۱٫۰۹ دلار معامله شد و هر اونس پلاتین با ۰٫۳ درصد افزایش، ۹۱۷٫۰۵ دلار بود.