نعمت‌زاده: به دنبال تراز مثبت در صنعت خودرو هستیم

    وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما به دولت تعهد داده‌ایم که تراز عرضه خودرو کشور مثبت باشد. به گزارش ایرنا، «محمدرضا نعمت‌زاده» در آیین افتتاح سومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو اضافه کرد: خودرو باید مولد ارز باشد و برای توسعه اقتصاد خود و اقتصاد ملی نیز تأثیرگذار باشد. وی ادامه داد: این […]

 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما به دولت تعهد داده‌ایم که تراز عرضه خودرو کشور مثبت باشد.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا نعمت‌زاده» در آیین افتتاح سومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو اضافه کرد: خودرو باید مولد ارز باشد و برای توسعه اقتصاد خود و اقتصاد ملی نیز تأثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: این اتهام که گفته می‌شود وقتی ارز کاهش می‌یابد تولید خودرو نیز افول پیدا می‌کند باید برطرف شود.

نعمت‌زاده با بیان این‌که صنایع خودرو مهم‌ترین بخش صنعتی کشور را تشکیل می‌دهد، افزود: ۱۰ درصد از ارزش افزوده صنعت مربوط به این بخش است؛ از نظر اشتغال نیز صنعت خودرو در رتبه سوم قرار دارد و از جهت فن‌آوری نیز دارای فن‌آوری متوسط و بالاست.

وی افزود: یکی از اهداف چشم‌انداز ۲۰ ساله ایران این است که سطح تولیدات خود را از نظر فن‌آوری افزایش دهد و از ۳۷ درصد کنونی به ۵۰ درصد برساند و این نسبت تولیدات، از فن‌آوری متوسط و بالا برخودار باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: یک و نیم سال پیش موفق شدیم که برنامه راهبردی ۱۰ ساله را تنظیم و فعالیت شرکت‌ها را بر مبنای آن آغاز کنیم.

وی، افزایش توان طراحی و مهندسی، رسیدن تولید خودرو به ۳ میلیون دستگاه در سال و جذب مشارکت شرکت‌های خارجی را از اهداف این صنعت در ایران برشمرد.

وی گفت: یکی از شرکت خودروسازی‌های فرانسوی با شرکت ایران خودرو قراردادی با مشارکت ۵۰ – ۵۰ منعقد کرده‌اند که به زودی فعالیت آن‌ها آغاز می‌شود.

نعمت‌زاده افزود: همچنین ۵مورد همکاری خارجی دیگر در صنعت خودرو در حال مذاکره است؛ در این بین تفاهم اولیه با دایملر بنز برای تولید موتورهای دیزلی و همچنین خدمات پس از فروش نهایی شده است.

نعمت‌زاده ادامه داد: امروز و فردا نیز مذاکراتی با شرکت‌های خارجی داریم که امیدواریم به نتایج قطعی برسیم.

وی به شاخص رقابت‌پذیری در تولید خودرو اشاره کرد و گفت: محصولات ما باید از نظر کیفیت، قیمت تمام شده و همچنین طراحی قدرت رقابت‌پذیری داشته باشند تا بتوانیم به هدف صادراتی یک سومی محصولات مشترک دست پیدا کنیم.

نعمت‌زاده گفت: می‌خواهیم از نام و نشان همکاران خارجی خود استفاده کنیم و انتظار داریم همان‌طور که ما بازار خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم آن‌ها نیز بازارهای خود را در اختیار تولیدات مشترک قرار دهند.

نعمت‌زاده تصریح کرد: خدمات پس از فروش از جمله موضوع‌هایی است که در مشارکت‌های خارجی مورد توجه قرارداده‌ایم؛ اگر بخواهیم خودرو صادر کنیم باید خدمات پس از فروش مناسبی برای آن ببینیم.

وی گفت: ما از نظر مواد اولیه فلزی و پلمیری تا اندازه زیادی به خودکفایی رسیده‌ایم و می‌توانیم نواقص را با همکاری‌های خارجی رفع کنیم.

وی با تأکید بر مسأله کاهش آلایندگی‌های خودرویی، گفت: بحث آلایندگی در کلان‌شهر‌ها بسیار مهم است و در این مسیر باید سوخت مرغوب‌تر تولید کنیم؛ اکنون سوخت ما یورو ۴ است و پالایشگاهی با هدف تولید یورو ۵ در حال احداث است.

 

وی، مشتری را در کنار تولید و توزیع ضلع سوم راس هرم صنعت خودرو دانست و گفت: همه ما تلاش می‌کنیم رضایت مشتری را جلب کنیم؛ بنابراین از طراحی تا پایان کار باید مسأله رضایت مشتری مدنظر قرار گیرد.