وزیر کشور:۶۲درصد مشارکت در سراسر کشور و ۵۰درصد در تهران

  وزیر کشور با تأکید بر این که مردم ایران با شرکت در انتخابات حجت را تمام کردند، گفت: مشارکت مردم تهران در انتخابات ۵۰ درصد و در کل کشور ۶۲ درصد بود. به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی دقایقی پیش در جمع خبرنگاران از پایان شمارش آرا در کشور خبر داد و اظهارداشت: براساس […]

 

وزیر کشور با تأکید بر این که مردم ایران با شرکت در انتخابات حجت را تمام کردند، گفت: مشارکت مردم تهران در انتخابات ۵۰ درصد و در کل کشور ۶۲ درصد بود.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی دقایقی پیش در جمع خبرنگاران از پایان شمارش آرا در کشور خبر داد و اظهارداشت: براساس آخرین نتایج انتخابات تهران که چند لحظه قبل سیستم بسته شد ۳۰نفر اول که در این چند روز در رسانه‌ها مطرح شدند، همگی به مجلس راه یافتند.

وی تصریح کرد: توفیق پیدا کردیم با برنامه‌ریزی دقیق، انتخاباتی توام با آرامش، باشکوه و بانشاط برگزار کنیم که قانون در تمامی مراحل آن رعایت شد.

وزیر کشور ادامه داد: نامزد‌ها و احزاب نیز تلاش کردند قانون رعایت شود، حتی رد صلاحیت شدگان نیز اعتراض خود را از مسیر قانونی دنبال کردند.

رحمانی فضلی با بیان این که شمارش آرا از روز گذشته تمام شد، یادآور شد: اما این مسیری دارد لازم است برای ثبت، هماهنگی‌ها و گرفتن تأییدیه از هیأت‌های نظارت و تنظیم صورت‌جلسه آخرین اقدامات انجام شود.

وی افزود: تقریباً بیش از ۹۹درصد از این مراحل به اتمام رسیده و در تمامی حوزه‌های انتخابیه تعیین تکلیف شده است.

وزیر کشور همچنین گفت: نتایج انتخابات مجلس خبرگان رهبری تقریباً تمام شده است و ما حوزه انتخابیه که شمارش نشده باشد، نداریم. تلاش ما این است که مابقی را نیز به سرعت به اتمام برسانیم.

رحمانی فضلی یادآور شد: در تهران حدود ۵۰ درصد و در کل کشور حدود ۶۲درصد مشارکت مردم بوده است که مشارکت خوبی در شرایط کنونی است.

وی ادامه داد: تلاش ما این است که به سرعت مراحل بعدی که رسیدگی به شکایات است را دنبال کنیم و امیدواریم این مرحله نیز با آرامش و دقت به اعتراض‌ها رسیدگی شود. بنای ما این نیست که خدای ناکرده حق کسی ضایع شود.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: باید برای لطف، مرحمت و لبیکی که همه مردم به فرموده رهبر معظم انقلاب به فراخوان نظام دادند، تلاش کنیم چراکه حجت را تمام کردند، ما حجتی جز رسیدگی به مطالبات مردم نخواهیم داشت.

رحمانی فضلی افزود: حال نوبت دولتمردان و نمایندگان مجلس دهم است، آنان خواسته‌ها و اولویت‌های مردم که رونق اقتصادی، توسعه و پیشرفت و وحدت و انسجامی است، پیگیری خواهند کرد.

وی با بیان این که مردم به دنبال اختلاف و درگیری و ایجاد تنش در جامعه نیستند، اظهارداشت: هر کس اگر احساس می‌کند حقش ضایع شده باید پیگیری کند، قانون‌گذار دو روز فرصت داده تا آن‌ها اعتراض و ۷ روز بعد از اعلام نتیجه به دبیرخانه شورای نگهبان شکایت کنند.

رییس شورأی امنیت کشور ادامه داد: این شورا با اختیارات قانونی خود رسیدگی می‌کند و وزارت کشور آمادگی کامل دارد هر گونه شکایت و ادعایی را مورد بررسی قرار دهد.

وزیر کشور خداوند متعال را شکر کرد که این توفیق را داد ملت ایران یک بار دیگر حماسه بزرگ و به فرمایش رهبری حماسه ماندگار خلق کنند.

وی در پاسخ به سؤالی درمورد انگلیسی خواندن برخی از نامزد‌ها اظهارداشت: ما همه کسانی را که در مسیر قانونی اقدام به حضور و مشارکت کردند و مراحل قانونی نیز انجام شد، در چارچوب نظام محق می‌دانیم و آن‌ها را در رسیدن به اهدافشان در مسیر قانونی کمک می‌کنیم.

 

وزیر کشور اظهار داشت: دستگاه‌های متولی باید درمورد کسانی که نفوذی کشورهای دیگر و متهم به همکاری‌های غیرقانونی هستند را بررسی و رسیدگی کنند اما به صورت کلی نمی‌توان در جامعه قطب‌بندی جدید سیاسی ایجاد کنیم که به جای وحدت، انسجام و تلاش را در جامعه زیاد کند، منجر به اختلاف و درگیری‌های بیهوده سیاسی باشد.