اما و اگرهای تصویب بودجه ۹۵ تا پایان سال

  با وجود ۲۰ روز مانده به اتمام سال جاری، لایحه بودجه ۱۳۹۵ هنوز تعیین تکلیف نشده و تصویب آن با اما و اگرهایی همراه است. این در حالی است که دولت هم فعلاً برنامه‌ای برای ارایه لایحه دو دوازدهم ندارد. به گزارش ایسنا، تأخیر حدود ۴۰ روزه در ارایه لایحه بودجه ۱۳۹۵ و از […]

 

با وجود ۲۰ روز مانده به اتمام سال جاری، لایحه بودجه ۱۳۹۵ هنوز تعیین تکلیف نشده و تصویب آن با اما و اگرهایی همراه است. این در حالی است که دولت هم فعلاً برنامه‌ای برای ارایه لایحه دو دوازدهم ندارد.

به گزارش ایسنا، تأخیر حدود ۴۰ روزه در ارایه لایحه بودجه ۱۳۹۵ و از سویی همزمانی دوره بررسی آن با انتخابات مجلس دهم، بهانه‌ای برای عقب افتادن تصویب بودجه و فعلاً نرسیدن آن به سال آینده شد.

دولت در ۲۷ آذرماه امسال لوایح بودجه ۱۳۹۵ و همچنین برنامه ششم توسعه را به مجلس برد. تأخیری که البته دلیلی آن تدوین لوایحی بر اساس شرایط پسا تحریم اعلام و یک روز بعد از اجرایی شدن برجام به مجلس تقدیم شد.

بودجه ۲۶۷ هزار میلیارد تومانی دولت در شرایطی روی میز نمایندگان قرار گرفت و خواستار تصویب آن تا قبل از شروع سال جدید شد که مجلس چندان این موضوع را نپذیرفت و با اعلام نبود زمان کافی برای بررسی و تصویب هر دو لایحه بودجه و برنامه، تنها به برگزاری چند جلسه اکتفا و مابقی را به زمان پس از برگزاری انتخابات موکول کرد. با این وجود دولت معتقد بود که بر اساس آیین‌نامه مجلس اگر روال معمول طی شود، زمان کافی برای بررسی و تصویب نهایی وجود خواهد داشت تا سازمان‌ها بتوانند از ابتدای سال آینده با برنامه مالی جدید و منطبق با شرایط سال۱۳۹۵ عمل کنند.

با این حال اکنون با اتمام انتخابات مجلس در هفتم اسفند ماه، اولین جلسه کمیسون تلفیق برای بررسی لایحه بودجه نیز درگیر انتخابات بود و تشکیل نشد. این در حالی است که ۹ دی‌ماه علی‌رغم حضور نمایندگان دولت و برخی از اعضای کمیسیون تلفیق تعدادی از اعضای کمیسیون در جلسه حاضر نشدند، کمیسیون تلفیق به حد نصاب نرسیده و امکان رأی‌گیری نیز وجود نداشت.

آخرین اخبار دریافتی از منابع مطلع از روند تصویب لایحه بودجه ۱۳۹۵ حاکی از آن است که قرار است جلسه کمسیون تلفیق امروز عصر تشکیل شود و این جلسات تا ۲۰ اسفند ماه ادامه خواهد داشت و در صورت اتمام بررسی‌ها در این کمیسیون و تصویب کلیات آنگاه بخش درآمد‌ها و احکام بودجه ۱۳۹۵ مورد بحث قرار می‌گیرد. در نهایت اگر روال با حضور فعال نمایندگان پیش برود آن‌گاه لایحه از حدود ۲۱ اسفند ماه به صحن علنی مجلس آمده و می‌تواند تا انتهای سال جاری تصویب شود.

آنطور که این منابع اعلام کرده‌اند، موضوع نیز وجود دارد که با توجه به این‌که در انتخابات مجلس دهم، برخی نمایندگان به دور دوم رأی‌گیری وارد شده‌اند آن‌ها از انگیزه و وقت چندانی برای حضور در مجلس برخوردار نبوده و همین موضوع نیز می‌تواند مراحل رسیدگی به لایحه با مشکل مواجه کند.

اما اگر روال رسیدگی به لایحه بودجه ۱۳۹۵ بر اساس زمان‌بندی تدوین شده پیش نرود، مصوب نخواهد شد که احتمال آن نیز بعید نیست که در سویی دیگر دولت هنوز لایحه دو دوازدهم(تدوین لایحه برای دو ماه ابتدایی سال جدید بر اساس قانون سال قبل) را در دستور کار خود قرار نداده و لایحه‌ای به مجلس ارایه نکرده است. چراکه اگر بودجه ۱۳۹۵ در سال جاری مصوب و آیین‌نامه‌های آن از سوی دولت تدوین و در سال جدید ابلاغ نشود، باید دولت برای ماه‌های ابتدایی لایحه چند دوازدهم که البته دو دوازدهم مدنظر مجلس بوده است ارایه کند که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده و امید به تصویب لایحه در پایان امسال است.

 

از سوی دیگر بررسی لایحه برنامه ششم نیز به‌طور طبیعی زمان بررسی در سال جاری را از دست داد و به سال آینده و تصویب در مجلس دهم موکول شد.