درآمد ۱۵۰۰ میلیارد تومانی صادرات برق در جیب وزارت نیرو

    میزان صادرات برق در سال ۹۴ حدود ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت و میزان واردات برق نیز بین ۳٫۷ و ۴ میلیارد کیلووات ساعت بوده البته این در حالی است که به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ایران پتانسیل بالایی برای صادرات برق دارد و اگر نرخ گاز خوراک نیروگاه‌ها […]

 

 

میزان صادرات برق در سال ۹۴ حدود ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت و میزان واردات برق نیز بین ۳٫۷ و ۴ میلیارد کیلووات ساعت بوده البته این در حالی است که به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ایران پتانسیل بالایی برای صادرات برق دارد و اگر نرخ گاز خوراک نیروگاه‌ها اعلام شود قطعاً صادرات برق با یک جهش روبه رو خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر ایران با غیر از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس که از طریق دریا با آن‌ها ارتباط دارد، توانسته شبکه برق خود را به تمام کشورهای پیرامون متصل کند و با آن‌ها تبادل انرژی داشته باشد، به‌طوری که در شرایط فعلی به کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق بیش‌ترین میزان صادرات برق را دارد و از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان برق را وارد می‌کند.

از سوی دیگر به دلیل اشباع بازارهای صادراتی پیش‌بینی می‌شود که سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل صادرات برق نصیب وزارت نیرو شود که بر همین اساس نیز این وزارتخانه سیاست‌های خود را بر افزایش صادرات برق استوار کرده است.

بر همین راستا قرار است که در طول برنامه ششم توسعه ظرفیت نیروگاه‌ها از ۷۴ هزار مگاوات به ۱۰۰ هزار مگاوات افزایش یابد و در کنار این مسأله نیز خطوط انتقال برق، ایستگاه‌های ولتاژ توسعه پیدا کند و به گفته هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی باتوجه به این‌که در حال حاضر قیمت نفت کاهش پیدا کرده است، صادرات برق در این شرایط یک مزیت نسبی برای کشور محسوب می‌شود که از این طریق می‌توانیم پایداری شبکه برق را با ظرفیت‌سازی جدید اضافه و میزان ارتباط را با کشورهای همسایه را تقویت کرد.

وی با اشاره به دیگر مزیت‌های صادرات برق اظهارکرد: از این طریق می‌توان مناسبات سیاسی را بهبود بخشید و برای کشور درآمدهای ارزی بسیاری را به ارمغان آورد و اگر بتوانیم ایران را از نظر تأمین برق انرژی کشورهای پیرامون هاب منطقه کنیم قطعاً می‌توانیم درآمدهای میلیاردی را برای کشور داشته باشیم.

فلاحتیان در خصوص برنامه‌های وزارت نیرو برای افزایش صادرات برق تأکیدکرد: قرار است تا پایان سال جاری شبکه برق جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان متصل شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به میزان طلب وزارت نیرو از کشورهای دیگر خاطرنشان‌کرد: دریافت بهای برق صادراتی در شرایط تحریم ما را با مشکلاتی برای نقل و انتقال پول روبه‌رو کرده بود اما توانستیم این مسأله را مدیریت و مطالبات خود را دریافت کنیم.

 

در حالی که وزارت نیرو توانست در سال ۹۳ یک میلیارد دلار برق صادر کند بر اساس آخرین پیش‌بینی‌ها قرار است ۵۰۰ میلیارد دیگر به مجموعه درآمد‌های صادرات برقی اضافه شود که البته این مسأله نیازمند اعلام نرخ خوراک نیروگاه‌های صادراتی است که باید توسط وزارت نفت تعیین و تکلیف شود اما مسأله قابل توجه این است که وزارت نیرو عزم خود را برای افزایش صادرات برق جزم کرده و نسبت به کسب درآمد‌هایی از این طریق امیدوار است.