منابع ارزی مسدود شده ایران در کره چگونه آزاد شد؟

گروه بازارسرمایه ـ رئیس کل بانک‌مرکزی، گفت: پنج میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به حساب شش بانک ایرانی در دو بانک الاهلی و الدخان در قطر واریز شد. به گزارش مناقصه‌مزایده، محمدرضا فرزین؛ اعلام کرد: ۱۹ مردادماه سال‌جاری، تمام منابع غیرقابل دسترس ایران که در بانک‌های کره‌جنوبی نگهداری می‌شد به حساب بانک‌مرکزی […]

گروه بازارسرمایه ـ رئیس کل بانک‌مرکزی، گفت: پنج میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به حساب شش بانک ایرانی در دو بانک الاهلی و الدخان در قطر واریز شد. به گزارش مناقصه‌مزایده، محمدرضا فرزین؛ اعلام کرد: ۱۹ مردادماه سال‌جاری، تمام منابع غیرقابل دسترس ایران که در بانک‌های کره‌جنوبی نگهداری می‌شد به حساب بانک‌مرکزی سوئیس برای تبدیل به یورو منتقل شد. وی در ادامه، گفت: شش بانک ایرانی در دو بانک قطری حساب باز کردند و طبق توافقات انجام شده تمام پرداخت‌‌ها توسط کارگزاران بانک‌های قطری و همچنین سوئیفت صورت گرفت. فرزین؛ عنوان کرد: از مقامات قطری نامه رسمی دریافت کردیم که حساب شش بانک ایران فعال شده و امروز معادل پنج میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به حساب بانک‌های ایران و دو بانک قطری واریز شده است. رئیس کل بانک‌مرکزی، تأکید کرد: تمام منابع حاصله، ذخایر بانک‌مرکزی و پشتوانه ریال هستند که در جهت تقویت ریال استفاده خواهند شد. فرزین؛ در پایان اظهار کرد: شکایت ایران از کره‌جنوبی به دلیل عدم دسترسی به وجوه مزبور و کاهش ارزش آن در حال پیگیری است و ادامه خواهد یافت. همچنین دسترسی به منابع ارزی ایران در چندین کشور دیگر در حال انجام است که با تحقق قطعی، نتایج آن اعلام خواهد شد.

قطر انتقال ۶ میلیارد دلار از اموال ایران به بانک‌های دوحه را تأیید کرد

خبرگزاری رویترز از انتقال شش میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران به بانک‌های دوحه خبر داد. خبرگزاری رویترز دیروز (دوشنبه) گزارش کرد که قطر به واشنگتن و تهران اطلاع داده که شش میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شده ایران به بانک‌های دوحه منتقل شده است. در این گزارش همچنین آمده است که یک هواپیمای قطری در ایران پنج جاسوس آمریکایی آزاد شده به همراه دو نفر از اعضای خانواده آن‌‌ها را به دوحه انتقال می‌دهد. به همین منظور و طبق توافقات صورت‌گرفته شش حساب‌ بانکی برای شش بانک‌ ایرانی که دسترسی به سوئیفت داشتند، افتتاح شده و واریز در این حساب‌‌ها انجام خواهد شد. پس از واریز منابع مالی ایران به این حساب‌‌ها در دو بانک قطری، بانک‌مرکزی قطر به تهران اعلام می‌کند که این منابع قابل استفاده است. پس از پاسخ کتبی، اقدامات دیگر توافق انجام خواهد شد.

۱۰ میلیارد دلار دیگر از منابع ارزی ایران آزاد خواهد شد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز، گفت: از ۲۳ میلیارد دلار ذخیره شده در خارج از کشور حدود شش میلیارد دلار آن از کره‌جنوبی وصول شده و ترتیبات وصول آن در حال کامل شدن است. مجیدرضا حریری؛ عضو اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، در گفت‌وگوی شبکه رادیویی اقتصاد، در توضیح دارایی‌های ارزی ایران در خارج کشور، گفت: بخشی از دارایی‌‌ها شامل ذخیره‌های ارزی بانک‌مرکزی و بخش دیگر پول‌های نفت، گاز یا سایر فروش‌های کشور مانند کشور کره‌جنوبی است که تاکنون وصول نشده است. وی ادامه داد: پول‌های ذخیره شده در کشور چین است، جزء ذخیره ارزی بانک‌مرکزی بوده و قابل خرج مجدد نخواهد بود. وی افزود: همزمان با آغاز تحریم‌ها در سال ۸۸ حدود ۲۲ میلیارد یورو از ذخایر بانک‌مرکزی که به‌عنوان پشتوانه پول ملی در نزد بانک‌های خارج از کشور ذخیره شده بود به کشور چین انتقال یافت تا از بازی‌های سیاسی کشورهای پرخطر در امان بماند. حریری؛ خاطرنشان کرد: از ۲۳ میلیارد دلار ذخیره شده در خارج از کشور حدود شش میلیارد دلار آن از کره‌جنوبی وصول شده و ترتیبات وصول آن در حال کامل شدن است و نیز تا چند روز آینده مقدمات انتقال ۱۰ میلیارد دلار دیگر هم فراهم می‌شود.

علامت‌های مثبت ثبات ارزی در سال‌جاری

یک اقتصاددان نیز، اعلام کرد که آزادسازی منابع ارزی ایران که اخیراً شاهد آن هستیم و از این به‌بعد نیز ادامه خواهد داشت، در کنار افزایش صادرات نفت و… علامت‌های مثبتی برای ثبات ارزی در سال‌جاری است. وحید شقاقی‌شهری؛ در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: براساس اطلاعات موجود ایران حدود ۲۴ تا ۲۵ میلیارد دلار منابع ارزی بلوکه شده در کشورهایی از جمله کره‌جنوبی، ژاپن، عراق و… دارد و در شرایط کنونی و بعد از سال‌‌ها رایزنی و مذاکره، هفت میلیارد دلار معروف بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی آزاد شد. البته بخشی از آن به دلیل کاهش ارزش پول کره‌جنوبی از بین رفت. وی با بیان اینکه شش میلیارد دلار با مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا برای خرید محصولات غیرتحریمی در اختیار ایران قرار گرفته است، افزود: درباره میزان اثرگذاری این منابع ارزی آزاد شده باید گفت که اگر این اتفاق نمی‌افتاد ایران برای خرید محصولات غیرتحریمی مانند مواد غذایی و دارو باید از منابع ارزی در اختیار خود هزینه می‌کرد که هزینه وارداتی کشورمان حدود ۴۵ تا ۵۰ میلیارد دلار است. اما با این اتفاق شش میلیارد دلار از هزینه وارداتی ایران از این طریق تأمین شده و دست بانک‌مرکزی برای مدیریت بازار ارز از طریق منابع در اختیارش بازتر خواهد شد. این اقتصاددان ادامه داد: موضوع مهم‌تر در این میان این است که این علامت را به اقتصاد کشور می‌دهد که تیم دیپلماسی اقتصادی تلاش خود را می‌کند که باقیمانده منابع ارزی ایران را نیز آزاد کند و این توانایی در تیم اقتصادی وجود دارد. نتیجه این علامت کاهش انتظارات تورمی است. شقاقی؛ گفت: در شرایطی که تیم اقتصادی در حال مذاکره برای آزادسازی سایر منابع ارزی بلوکه شده است و این منابع ارزی شش میلیارد دلاری نیز آزاد شده است به جامعه این علامت را می‌دهد که در کوتاه‌مدت انتظارات تورمی کنترل خواهد شد و در ثبات ارزی اثر مثبتی خواهد داشت.