ماجرای هک وزارت علوم!

به دنبال حمله هکری روز شنبه (اول مهرماه) به سایت وزارت علوم و برخی سازمان‌های وابسته به آن و ادعای هکرها مبنی بر دستیابی به بیش از ۲۰ هزار سند محرمانه و غیرمحرمانه از طریق این سامانه، این گروه هکری طی ساعات اخیر اسناد و اطلاعاتی از نامه‌نگاری‌های داخلی در وزارت علوم را در کانال […]

به دنبال حمله هکری روز شنبه (اول مهرماه) به سایت وزارت علوم و برخی سازمان‌های وابسته به آن و ادعای هکرها مبنی بر دستیابی به بیش از ۲۰ هزار سند محرمانه و غیرمحرمانه از طریق این سامانه، این گروه هکری طی ساعات اخیر اسناد و اطلاعاتی از نامه‌نگاری‌های داخلی در وزارت علوم را در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرده است؛ اگرچه هنوز نمی‌توان به‌طور قطع از صحت اطلاعاتی که این گروه هکری منتشر کرده‌ است اطمینان حاصل کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده، به دنبال حملات سایبری خرابکارانه به سایت‌ها و سامانه‌های کشور در یک سال گذشته و حملات متعدد قبلی به سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی سازمان‌های وابسته به آن، نهایتاً در آخرین ساعات روز اول مهرماه، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، یک حمله خرابکارانه هکری جدید به وب‌سایت و پایگاه داده‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفت. وزارت علوم با انتشار اطلاعیه‌ای حمله هکری به سامانه این وزارتخانه را تأیید و عنوان کرد که این حمله با هوشیاری فنی کارشناسان دفع شد، لذا این سایت در سریعترین زمان و پس از اطمینان، در دسترس جامعه دانشگاهی قرار خواهد گرفت. در همین حال، گروه هکری ادعا کرد که پس از هک کردن ۵۰۰ سرور، کامپیوتر،‌ سایت و سامانه در وزارت علوم، به بیش از ۲۰ هزار سند محرمانه و غیرمحرمانه دست‌ یافته است. این گروه هکری طی ساعات اخیر اسناد و اطلاعاتی از نامه‌نگاری‌های داخلی در وزارت علوم را در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرده است؛ اگرچه هنوز نمی‌توان به‌طور قطع از صحت اطلاعاتی که این گروه هکری منتشر کرده‌ است اطمینان حاصل کرد.

اطلاعیه وزارت علوم

وزارت علوم با انتشار اطلاعیه‌ای حمله هکری به سامانه این وزارتخانه را تأیید و عنوان کرد: این حمله با هوشیاری فنی کارشناسان دفع شد، لذا این سایت در سریعترین زمان و پس از اطمینان، در دسترس جامعه دانشگاهی قرار خواهد گرفت. متن اطلاعیه وزارت علوم درخصوص عدم دسترسی موقت به سایت این وزارتخانه به شرح ذیل است:

«به دنبال حملات مکرر سایبری خرابکارانه به سایت‌های مختلف کشور در یک سال گذشته و حملات متعدد قبلی به سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی سازمان‌های وابسته به آن، صبح شنبه نیز یک حمله خرابکارانه به منظور تلخ کردن کام جامعه دانشگاهی در آغاز سال تحصیلی و همزمان با حضور دانشجویان عزیز در دانشگاه‌ها در اول مهرماه، انجام شد. با هوشیاری کارشناسان فنی این حملات دفع شده و سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا زمان اطمینان کارشناسان فنی، به طور موقت از دسترس خارج شده است. مسلم است که این سایت در سریع‌ترین زمان و پس از اطمینان، در دسترس جامعه دانشگاهی قرار خواهد گرفت. تلاش وزارت علوم سال تحصیلی پربار و سرشار از بالندگی برای جامعه دانشگاهی است.» در پی از دسترس خارج شدن سایت وزارت علوم، در برخی صفحات مجازی عنوان شد یک گروه هکری مدعی شده‌اند بیش از ۵۰۰ سرور، کامپیوتر، سایت و سامانه وزارت علوم را هک کرده‌ و به بیش از ۲۰ هزار سند دسترسی پیدا کرده است. بر این اساس و پس از اینکه صفحه اول سایت وزارت علوم و ۲۰ سامانه زیرمجموعه آن تغییر کرد، این سایت در زمان تدوین این خبر از دسترس خارج شده است.