۲۲اسفند؛ آغاز تسویه حساب دولت با پیمانکاران از طریق اسناد خزانه اسلامی

    فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از دارندگان اوراق اسناد خزانه اسلامی خواسته با توجه به موعد پرداخت نخستین سود پرداختی این اوراق در ۲۳ اسفند ماه امسال شماره حساب بانکی خود را به‌کارگزار خود اعلام کنند. به گزارش فارس، فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از دارندگان اوراق خزانه اسلامی اعم از خریداران، پیمانکاران و دارندگان […]

 

 

فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از دارندگان اوراق اسناد خزانه اسلامی خواسته با توجه به موعد پرداخت نخستین سود پرداختی این اوراق در ۲۳ اسفند ماه امسال شماره حساب بانکی خود را به‌کارگزار خود اعلام کنند.

به گزارش فارس، فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از دارندگان اوراق خزانه اسلامی اعم از خریداران، پیمانکاران و دارندگان اسناد خزانه اسلامی در خواست کرد با توجه به در پیش بودن موعد پرداخت به موقع مبالغ اسمی اسناد خزانه اسلامی در مرحله اول با سررسید ۲۳ اسفند ماه ۹۴ نسبت به اعلام شماره حساب بانکی خود به یکی از کارگزاری‌های عضو این بازار اقدام کنند.

در این اطلاعیه آمده است؛ پیرو تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت مبنی بر پرداخت به موقع مبالغ اسمی اسناد خزانه اسلامی در مرحله اول و با سر رسید ۲۳ اسفند ماه ۹۴ در نماد معاملاتی «اخزا۱» و لزوم برنامه‌ریزی به منظور تسویه این اوراق در سررسید مزبور از کلیه دارندگان این اوراق اعم از خریداران، پیمانکاران و دارندگان اسناد خزانه اسلامی تقاضا می‌شود، حداکثر تا تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۹۴ نسبت به اعلام شماره حساب بانکی خود به یکی از کارگزاری‌های عضو فرابورس ایران اقدام کنند.

فرابورس اعلام کرده مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی مرحله اول در سررسید مربوطه صرفاً به حساب بانکی معرفی شده دارندگان این اسناد که در سامانه تسویه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ثبت شده باشد واریز خواهد شد.

گفتنی است، پیمانکارانی که اسناد خزانه اسلامی مرحله اول خود را از تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۹۴ به بعد از بانک ملی ایران دریافت کنند وجوه خود را در سررسید توسط بانک ملی ایران به حساب‌های معرفی شده از سوی آن‌ها دریافت می‌کنند.

بر اساس این گزارش در تاریخ ۸ مهر ماه ۹۴ برای نخستین بار اوراق بهاداری تحت عنوان اسناد خزانه اسلامی در حجم ۴۰۰ هزار برگه‌ای با تاریخ سررسید منتهی به ۲۳ اسفند ماه ۹۴، در نماد معاملاتی «اخزا۱»، از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس عرضه و به قیمت ۹۰۰ هزار و ۵۰۰ ریال کشف قیمت شد.

بر اساس این گزارش، اسناد خزانه اسلامی، اسناد بانامی هستند که دولت به منظور تسویه بدهی‌های مسجل خود با حفظ قدرت خرید، بابت طرح‌های تملک دارای ی‌های سرمایه‌ای با قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران غیردولتی واگذار می‌کند.

تفاوت عمده این اسناد با سایر اوراق بهادار، در سررسید آن‌ها و پرداخت سود است. این اسناد عموماً سررسیدی کم‌تر از یکسال داشته و اغلب سررسیدشان به صورت ۴، ۱۳، ۲۶ و ۵۲ هفته‌ای است. اسناد خزانه فاقد کوپن سود هستند و عایدی آن‌ها حاصل از خرید ارزان تر از ارزش اسمی آن‌ها است. آخرین مالکان این اسناد، در سررسید مبلغ اسمی آن را از دولت دریافت می‌کنند.

همچنین باتوجه به این‌که خزانه داری کل کشور تعهد پرداخت مبلغ اسمی این اسناد در سررسید را برعهده گرفته است به این ابزار معاملاتی اوراق بدون ریسک اطلاق می‌شود.

حداقل حجم عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی ۴۰۰ هزار ورقه و تاریخ سررسید اوراق ۲۳/۱۲/۱۳۹۴ عنوان شده است. با توجه به تعطیل بودن روز یکشنبه ۲۳ اسفند ماه، سود این اوراق یک روز زودتر به حساب دارندگان آن واریز می‌شود.

در این معامله نحوه تسویه و پایاپای معاملات T+1 4 (یعنی تسویه معاملات طی ۱۴ روز معاملاتی) عنوان شده و هیچ گونه محدودیتی در خصوص حداقل و حداکثر تعداد اوراق قابل خریداری توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین مضرب ورود سفارشات در سامانه معاملاتی اعلام نشده است.