آغاز همکاری تأمین سرمایه‌ها با بورس کالا

  با تشکیل کمیته هماهنگی میان شرکت‌های تأمین سرمایه و بورس کالا، تمرکز بر روی طراحی ابزارهای مالی جدید بیش‌تر شده به‌طوری که معاملات اوراق مبتنی بر کالا و صندوق‌های کالایی از جمله پتانسیل‌های بورس کالا در این زمینه به شمار می‌رود. به گزارش ایسنا، محمودرضا خواجه نصیری، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه آرمان با اشاره […]

 

با تشکیل کمیته هماهنگی میان شرکت‌های تأمین سرمایه و بورس کالا، تمرکز بر روی طراحی ابزارهای مالی جدید بیش‌تر شده به‌طوری که معاملات اوراق مبتنی بر کالا و صندوق‌های کالایی از جمله پتانسیل‌های بورس کالا در این زمینه به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، محمودرضا خواجه نصیری، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه آرمان با اشاره به سوابق بورس کالا در خصوص طراحی ابزارهای مالی اظهار کرد: رویکرد بورس کالا در گذشته عمدتاً رویکردی معاملاتی و تمرکز آن بیش‌تر بر معاملات فیزیکی بوده است. در واقع این فضا بیش‌ترین دلیل برای فعالیت اندک شرکت‌های تأمین سرمایه در بورس کالای ایران بوده و به همین دلیل، این شرکت‌ها بیش‌تر فعالیت خود را از طریق بازار اولیه پیگیری می‌کرده‌اند. اما با تغییر مدیریتی که در بورس کالای ایران اتفاق افتاد، نگاه‌ها غنی تر و فصل نوینی در باب همکاری شرکت‌های تأمین سرمایه با بورس کالا باز شد.

وی با بیان این‌که هم اکنون می‌توانیم نگاه دقیق تری نسبت به اوراق بهادار مبتنی بر دارایی داشته باشیم، گفت: در واقع این اوراق که دارای مزیت انتشار به پشتوانه کالا هستند، ریسک‌های مرتبط را تا حد زیادی کاهش می‌دهند و اسلامی بودن اوراق را نیز بیش‌تر می‌کنند. ضمن این که بخش زیادی از مشکلات تضمین هم به پشتوانه دارایی‌ها کاهش می‌یابد.

وی با بیان این‌که انتشار این اوراق می‌تواند به تقویت حضور شرکت‌های تأمین سرمایه در بورس کالا کمک کند و فعالیت‌ها در این حوزه را به سمت مناسب‌تری سوق دهد، خاطرنشان کرد: هرچند که هنوز تا رسیدن به وضعیت ایده آل فاصله وجود دارد و باید قدم‌های جدی‌تری در این خصوص برداشته شود.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه آرمان در ادامه در خصوص برنامه‌های شرکت‌های تأمین سرمایه برای بهره‌برداری از فرصت‌های بورس کالا گفت: این شرکت‌ها ابتدا باید مانند کشورهای توسعه یافته دنیا، تمرکز بر اوراق بهاداری که به پشتوانه کالا منتشر می‌شود را بیش‌تر کرده و به‌طور ویژه و تخصصی به طراحی ابزار در این خصوص بپردازند. قدم اولی که در این راه برداشته شده، طراحی اوراق ویژه صنعت خودرو است که مبتنی بر کالا شکل گرفته و در بورس کالای ایران معامله خواهد شد و به نظر می‌رسد، به دلیل این که اوراق ویژه صنعت خودرو از جنس دارایی‌های خود این شرکت‌ها هستند، نسبت به دیگر اوراق برای این صنعت کارآمدتر باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این اوراق قابل تعمیم به دیگر صنایع نیز هست، گفت: خوشبختانه در آخرین مصوبه کمیته فقهی اجازه داده شد که این اوراق برای کالاهای دیگری نیز منتشر و بتوان برای سایر تولیدکنندگان مانند لوازم خانگی، الکترونیکی، فرش و… این اوراق را منتشر کرد. در واقع برای این تولیدکنندگان گواهی سرمایه‌گذاری در قالب عقد مشارکت ایجاد می‌شود که این کار هم برای خرید و پیش خرید مفید و هم موجب رونق بخش تأمین مالی می‌شود.

خواجه نصیری در ادامه گفت: نکته جالب در طراحی اوراق این است که به دلیل این‌که اوراق مبتنی بر عقد مشارکت هستند، بر اساس اختیار معامله قابل تبدیل است و هیچ الزامی به کوتاه مدت یا بلند مدت بودن، ندارد. به این ترتیب می‌توان از هر دو روش استفاده کرد. در حقیقت این مهم مزیت انعطاف‌پذیری این اوراق نسبت به اوراق مشارکت یا سلف است. بنابراین هم می‌توان دوره‌های چند ساله و هم کوتاه مدت برای اوراق در نظر گرفت. البته در حال حاضر نگاه به این اوراق کوتاه مدت است.

وی در ادامه به کمیته هماهنگی که میان شرکت‌های تأمین سرمایه و بورس کالا تشکیل شده است، اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تمرکز تأمین سرمایه‌ها باید بر طراحی ابزار و اجرای این ابزار باشد. چون اکنون ابزارهای کافی برای کمک به بازارهای مالی وجود ندارد و باید در مرحله اول بر روی طراحی ابزار کار کرد.

 

وی در خصوص راه‌اندازی صندوق‌های کالایی با همکاری شرکت‌های تأمین سرمایه و بورس کالا گفت: از جمله فعالیت‌های دیگری که شروع شده است، راه‌اندازی صندوق‌های کالایی است. به ویژه صندوق‌هایی که در بخش کشاورزی ایجاد شده‌اند. به این ترتیب که این صندوق‌های کالایی هم می‌توانند، منابع مورد نیاز را برای ساماندهی بخش کشاورزی تجهیز کنند. هم زمینه مشارکت‌های مردمی را در فرایندهای تأمین مالی فراهم آورند. فعالیت‌های مناسبی در این خصوص انجام شده و امیدنامه و اساس‌نامه آن در سازمان بورس به منظور تصویب مقررات وجود دارد. به این ترتیب به نظر می‌رسد مشکل مقرراتی خاصی وجود نداشته باشد و فقط باید اساس‌نامه و آیین‌نامه آن در سازمان بورس تصویب شود. با انجام این فعالیت‌ها بلافاصله بعد از تصویب اساس‌نامه، برای زعفران این مهم اجرایی خواهد شد.