پرداخت ۲۰۰۰۰ میلیارد ریال به تولید

    رییس سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها، آمار هدفمندی یارانه‌ها در دولت یازدهم را برای نخستین بار اعلام کرد و گفت: علاوه بر پرداخت یارانه نقدی، بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال برای کمک به بخش‌های مختلف تولیدی، صنعتی، ارتقای نظام سلامت و خدمات پرداخت شده است. به گزارش ایرنا، اکبر ایزدی درباره خلاصه وضعیت عملکرد […]

 

 

رییس سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها، آمار هدفمندی یارانه‌ها در دولت یازدهم را برای نخستین بار اعلام کرد و گفت: علاوه بر پرداخت یارانه نقدی، بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال برای کمک به بخش‌های مختلف تولیدی، صنعتی، ارتقای نظام سلامت و خدمات پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، اکبر ایزدی درباره خلاصه وضعیت عملکرد قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در دوره ۵ ساله پنجم توسعه، افزود: هدف از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های غیرمولد کشور و هدایت منابع انرژی صرفه‌جویی شده به بخش‌های صنعتی و تولیدی و افزایش صادرات از یک طرف و از سویی دیگر باز توزیع منابع حاصله از آزادسازی قیمت‌ها در میان گروه‌های نیازمند در کشور بوده است.

وی ادامه داد: اما در دولت گذشته بدون در نظر گرفتن میزان درآمد حاصله از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی نسبت به توزیع یارانه نقدی به‌طور یکسان و غیرهدفمند به همه اقشار و پرداخت نشدن سهم سایر بخش‌ها از جمله تولید اقدام شده است.

ریالی برای هدفمندی یارانه‌ها از بانک مرکزی و خزانه کشور در دولت یازدهم استقراض نشد

رییس سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها تصریح کرد: این امر هرچند سبب فشار سنگین به دولت یازدهم برای تأمین ماهانه نزدیک به ۳۵ هزار میلیارد ریال شده، بلکه برخلاف دولت گذشته ریالی از بانک مرکزی و خزانه داری کل استقراض نشده و مبالغ قابل توجهی نیز در امر سلامت، کمک به نیازمندان، تولید و شرکت‌ها پرداخت شده است.

به گفته وی، از ابتدای اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در اواخر سال ۱۳۸۹ تا پایان بهمن ماه امسال نزدیک به ۲ تریلیون و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال به حدود ۵ میلیارد نفر یارانه بگیر پرداخت شده و این رقم نزدیک به بودجه عمرانی ۵ سال کشور است.

ایزدی اظهار داشت: یک تریلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد ریال یارانه پرداختی از محل اصلاح قیمت‌ها بوده و ۵۳۰ هزار میلیارد ریال نیز از محل بودجه عمومی مصوب توسط مجلس شورای اسلامی و ۵۷ هزار میلیارد ریال توسط دولت قبل از بانک مرکزی استقراض شد؛ ضمن این‌که بهمن ماه امسال به تعداد ۷۵ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۸۲۹ نفر یارانه پرداخت شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به این‌که دولت معمولاً برای تأمین منابع مالی پرداخت نقدی با مشکل روبه‌روست چرا برای حذف افراد غیرنیازمند اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است؟، گفت: هر چند بدون اغراق پایگاه اطلاعاتی موجود در سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از جمله بزرگ‌ترین پایگاه اطلاعاتی در کشور است که همواره مورد استناد بسیاری از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها در کشور قرار می‌گیرد اما قابل اتکا نبودن اطلاعات ارسالی از سوی برخی دستگاه‌ها و به روز نبودن برخی از اطلاعات ارسالی از دستگاه‌های ذی‌ربط به خصوص سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد که از بانک‌های اطلاعاتی اصلی هستند، سبب شده کار با مشکل مواجه شود و میزان خطای ناشی از شناسایی را بالا ببرد.

رییس سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها به تأکید رییس‌جمهوری مبنی بر عدم حذف یارانه هیچ نیازمندی اشاره کرد و افزود: این امر سبب شد که عملیات حذف با دقت و حساسیت خاصی انجام شود.

حذف ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار غیرنیازمند از یارانه

وی ادامه داد: در همین زمینه تاکنون توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی یارانه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر که به عنوان افراد غیرنیازمند تشخیص داده شدند از آمار یارانه‌بگیران حذف شده است که از این تعداد حدود ۸۷۰ هزار نفر به حذف یارانه خود اعتراض کردند که پس از بررسی یارانه حدود ۵۶۱ هزار نفر از معترضان دوباره برقرار شده است.

آمار پرداختی دولت یازدهم به بخش‌های تولید؛ سلامت و خدمات اعلام شد

ایزدی در پاسخ به این پرسش که میزان پرداخت در دولت یازدهم به بخش‌های تولید، سلامت و خدمات چگونه است، گفت: با وجود مشکلات مالی دولت در سال جاری و کاهش شدید درآمد نفتی به میزان ۸۰ درصد سال ۱۳۹۲، علاوه بر پرداخت یارانه نقدی، بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال برای کمک به بخش‌های مختلف تولیدی، صنعتی، ارتقای نظام سلامت و خدمات پرداخت شده است که از آن جمله می‌توان به «کمک به حفظ اشتغال و افزایش تولید به ویژه برای واحدهای کوچک و متوسط در بخش صنعت و معدن، ارتقای رقابت‌پذیری صادرات خدمات فنی و مهندسی، کمک به حفظ اشتغال و افزایش تولید به ویژه برای واحدهای کوچک و متوسط و یا افزایش سرمایه صندوق‌های حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، یارانه شیر مدارس، پرداخت یارانه به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بابت یارانه ۲۳۰ ریالی جابه‌جایی هر تن کیلومتر حمل و نقل ریلی» اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین بهبود نظام تنظیم بازار کالاهای اساسی، حساس و ضروری و برقراری و پرداخت مستمری به رزمندگان معسر دارای حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه، توزیع سبد کالا، ارتقای نظام سلامت و گسترش بیمه‌های اجتماعی در کشور و… نیز از دیگر موارد بوده است.

 

به گفت وی، همه ارقام یاد شده به صورت ماهانه و گزارش‌های ۶ ماهه به مراجع نظارتی مربوطه ارایه شده است.