اپل، مایکروسافت و اوراکل به ایران آمدند

    با افتتاح اولین سامانه تلویزیون تعاملی (IPTV) کشور در زمینه آموزش، پای برندهای معتبر بین‌المللی نظیر ETS، ACCA، اپل، مایکروسافت و اوراکل به کشور باز شد. به گزارش تسنیم، سامانه تلویزیون تعاملی «فام» امروز توسط کنسرسیوم آسمان به عنوان یکی از ارایه‌دهندگان این خدمات در بخش مربوط به دپارتمان‌های آموزشی با حضور برندهای […]

 

 

با افتتاح اولین سامانه تلویزیون تعاملی (IPTV) کشور در زمینه آموزش، پای برندهای معتبر بین‌المللی نظیر ETS، ACCA، اپل، مایکروسافت و اوراکل به کشور باز شد.

به گزارش تسنیم، سامانه تلویزیون تعاملی «فام» امروز توسط کنسرسیوم آسمان به عنوان یکی از ارایه‌دهندگان این خدمات در بخش مربوط به دپارتمان‌های آموزشی با حضور برندهای آموزشی نظیر ETS (برگزار کننده دوره‌های تافل در جهان)، ACCA (انجمن حسابداران جهان)، کونیگ (برگزار کننده دوره‌های آموزشی کشور هند)، اپل، مایکروسافت و اوراکل رونمایی شد.

احمدی، مدیر تأمین محتوای این پروژه، با بیان این‌که آسمان بزرگ‌‌ترین OTT حال حاضر کشور است، اظهار کرد: در نظر داریم با پروانه IPTV به بزرگ‌‌ترین هاب الکترونیک منطقه در زمینه آموزش تبدیل شود.

محمد کرمی –مدیر سامانه الکترونیکی فام- با بیان این‌که می‌خواهیم توسط این سامانه رونمایی شده به برگزاری برخی دوره‌های بین‌المللی بپردازیم، اظهار کرد: این موضوع به صورت رسمی و تحت نظر نمایندگان آموزشی بین‌المللی صورت می‌گیرد.

وی گفت: اولین دوره‌ها را با ACCA که همان آموزش مدیریت مالی و حسابداری است، شروع می‌کنیم و طبق پلتفرمی که در نظر گرفته شده فراخوان آموزشی را شروع خواهیم کرد.

کرمی با بیان این‌که تا آخر فروردین فرصت می‌دهیم مجریان مجموعه‌های آموزشی به هر کدام از دپارتمان‌های ارایه شده ما علاقه‌مند هستند، تقاضا برای نمایندگی‌ها دهند، ابراز کرد: پلتفرمی آموزشی داریم که می‌توانند اطلاعات و محتوای آموزشی خود را با خیال راحت روی آن قرار دهند و بدون این‌که قابلیت دانلود داشته باشد به دست دانشجویان خود برسانند.

مدیر سامانه الکترونیک فام در ارتباط با فعالیت این سامانه در راستای دولت الکترونیکی گفت: مذاکراتمان را با مجموعه‌هایی نظیر سازمان مالیاتی در راستای دولت الکترونیک پیش بردیم و به مرور در سایر استان‌ها نیز به واسطه‌ها شهرداری‌ها اقدام خواهیم کرد.

وی درباره هزینه‌های این خدمات نیز عنوان کرد: معمولاً درآمدزایی ما روی این بستر براساس ثبت نام کاربران خواهد بود به این شکل که شهریه‌ای برای آن‌‌ها در نظر گرفته می‌شود و ما از مجری طرح، توافقی هزینه‌ها را تأمین می‌کنیم.

او افزود: علاقه‌مندان به شرکت در دوره‌ها می‌توانند بعد از ثبت نام، به صورت لایو در دوره‌ها شرکت کرده و در پایان مدرک معتبر را از مجری طرح یا برند آموزشی دریافت کنند.

کرمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که تجهیزات مورد نیاز برای دسترسی به محتوای آموزشی چیست، گفت: با توجه به این‌که خدمات OTT ارایه می‌دهیم، دیوایس سمت کاربر می‌تواند رایانه شخصی، تبلت یا اسمارت‌فون باشد و البته بعدا هم با توسعه کانال IPTV، سامانه‌ای که در اختیار کاربران می‌گذاریم بر روی این بستر هم قابل دسترسی خواهد بود.

مدیر این سامانه الکترونیک ادامه داد: در حال حاضر سرورهای ما به شکل CDNهایی در مراکز شرکت‌های ندا (PAP) مستقر است و به این وسیله سرعت قابل توجهی را بر بستر آموزش از سمت کاربر شاهد خواهیم بود.

او خاطر نشان کرد: این سامانه نیازی به اینترنت پرسرعت ندارد و هم Player و هم Streamer آن قابلیت تطابق با سرعت‌های مختلف پهنای باند را دارد. این پلتفرم اختصاص به خود مجموعه آسمان دارد.

کرمی درباره این‌که مجوزهای خدمات آموزش الکترونیک بر بستر OTT را از کجا اخذ کرده‌اند، گفت: مجوزهای لازم را از ۳ مجموعه ذی صلاح در این عرصه اعم از صداوسیما، وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد کسب کرده‌ایم.

سعادتی، نماینده جمز (برگزار کننده آزمون‌های بین‌المللی) هم در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که محتوای آموزشی از چه زمانی روی سیستم OTT فام قرار می‌گیرد، گفت: ما پارتنر اصلی آسمان در زمینه دپارتمان آموزشی هستیم و هر زمان که مسؤولان این کنسرسیوم صلاح بدانند، آماده ارایه محتوای آموزشی و برگزاری کلاس‌های آنلاین هستیم.

وی درباره وجود محدودیت برای مؤسسات آمریکایی جهت ارایه محتوا بر بستر OTT ایران نیز گفت: آمریکایی‌‌‌ها بسیار علاقه‌مند هستند که وارد ایران شوند که البته برای این کار نیازمند مجوز از وزارت خزانه‌داری این کشور هستند هما‌ن‌طور که مجموعه BTS توانست این مجوز را کسب کند.

 

او افزود: در حال حاضر مجوزهای لازم در این حوزه برای برندهای بین‌المللی کسب شده و به دنبال این مجوز از خزانه‌داری آمریکا برای شرکت‌های آمریکایی هستیم.