مالیات براساس ادعا و حدس و گمان از کسی اخذ نمی‌شود

رییس سازمان امور مالیاتی مالیات براساس ادعا و حدس و گمان از کسی اخذ نمی‌شود رییس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این ادعا که در زمان رکود نباید از مردم مالیات گرفت، گفت: مالیات براساس سود و زیان از مؤدیان اخذ می‌شود و نه براساس ادعا و حدس و گمان، لذا اسناد مبنای تشخیص […]

رییس سازمان امور مالیاتی

مالیات براساس ادعا و حدس و گمان از کسی اخذ نمی‌شود

رییس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این ادعا که در زمان رکود نباید از مردم مالیات گرفت، گفت: مالیات براساس سود و زیان از مؤدیان اخذ می‌شود و نه براساس ادعا و حدس و گمان، لذا اسناد مبنای تشخیص درآمد افراد است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از رسانه مالیاتی، سیدکامل‌تقوی‌نژاد در جمع مدیران مالیاتی استان تهران گفت: عده‌ای می‌گویند که در زمان رکود نباید از مردم مالیات گرفت که در پاسخ به این عده باید گفت مالیات براساس سود و زیان از مؤدیان اخذ می‌شود و نه براساس ادعا و حدس و گمان، لذا اسناد و مدارک صحیح و اصولی مربوط به فعالیت اقتصادی افراد مبنای تشخیص درآمد آنان می‌باشد و از سوی دیگر نیز ما قصد نداریم به هر بهانه و دلیلی از مردم مالیات بگیریم و وضعیت اقتصادی مردم را در نظر می‌گیریم.

با ذکر این مطلب که قشر عظیمی از مردم مخاطب نظام مالیاتی هستند، خواستار احترام به مردم، رفع مشکلات آنان و تعامل و توافق با مؤدیان برای وصول عادلانه مالیات شد.

وی با تأکید بر استفاده حداکثری مدیران کل و ممیزین کل از اختیارات موضوع مواد ۲۳۸ قانون مالیات‌های مستقیم و ۲۹ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و همچنین تفویض اختیار بخشودگی جرایم قابل‌بخشش قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش‌افزوده به مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور تا پایان سال ۹۶ اظهار داشت: مدیران صف به نحو شایسته‌ای از این اختیارات به منظور تفاهم و تعامل با مؤدیان استفاده کنند.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با تأکید بر مدیریت مبتنی بر مشارکت جمعی، خاطرنشان کرد: با مشارکت جمعی مدیران و کارکنان سازمان، تصمیم‌گیری‌ها، برنامه‌ها و استراتژی‌های سازمان به نحو مؤثرتری عملیاتی خواهند شد.

وی با اشاره به پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی سال جاری عنوان داشت: امسال رقم پیش‌بینی شده درآمدهای مالیاتی در بودجه ۸۷ هزار میلیارد تومان است که در ۶ ماهه نخست امسال، با تلاش همکاران روند وصول مالیات به شکل مطلوبی بود که در نیمه دوم سال نیز این روند باید تداوم یابد.

وی نیروی انسانی سازمان را مهم‌ترین سرمایه سازمان توصیف کرد و گفت: مدیران و کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور به دلیل مسؤولیت‌های سنگینی که بر دوش دارند، جزو سرمایه‌های ارزنده نظام اداری و اقتصادی کشور محسوب می‌شوند.

وی مقوله اخلاق در نظام مالیاتی را بسیار مهم برشمرد و گفت: جوهره اصلی انسانیت، تمسک به حصول اخلاق است و اگر هر یک از مدیران و کارکنان نظام مالیاتی، جنبه معنوی کار خویش را بشناسد، مسؤولیت خود را هم از جنبه انسانی و هم از جنبه اخلاقی به بهترین شکل ایفا خواهد کرد.

تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان یک سازمان پاک‌نهاد با کارکنانی شرافتمند و سالم یاد کرد و گفت: ما باید تلاش کنیم جایگاه نظام مالیاتی را در نزد افکار عمومی ارتقا دهیم و این کار با ارتقای سلامت نظام اداری، اخلاق مداری، مؤدی‌مداری و مبارزه جدی با فساد و تخلفات اداری امکان‌پذیر است.

 

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات را هم حق بیت‌المال و هم حق مردم عنوان کرد و گفت: ما حق نداریم در امر وصول مالیات که به بیت‌المال و مردم تعلق دارد کوتاهی کنیم و در امر وصول مالیات که از جنس عدالت نیز هست، نباید مرتکب ظلم یا بی‌عدالتی در حق مردم شویم.