سومین مزایده سازمان خصوصی‌سازی بدون انجام معامله خاتمه یافت

مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی سومین مزایده سازمان خصوصی‌سازی بدون انجام معامله خاتمه یافت مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به برگزاری سومین مزایده امسال این سازمان به ارزش تقریبی ۱۲هزار میلیارد ریال در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه گذشته (اول و دوم آذرماه) گفت: هیچ معامله‌ای در این مزایدات به انجام نرسید و […]

مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی

سومین مزایده سازمان خصوصی‌سازی بدون انجام معامله خاتمه یافت

مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به برگزاری سومین مزایده امسال این سازمان به ارزش تقریبی ۱۲هزار میلیارد ریال در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه گذشته (اول و دوم آذرماه) گفت: هیچ معامله‌ای در این مزایدات به انجام نرسید و در آینده نزدیک شرکت‌ها مجدداً آماده واگذاری خواهند شد.

به گزارش ایرنا، سیدجعفرسبحانی، افزود: این واگذاری‌ها مربوط به ۷ شرکت «پالایش نفت کرمانشاه»، «پتروشیمی ابن سینای همدان»، «پتروشیمی دماوند»، «مقره‌سازی ایران»، «عمران و مسکن سازان عمران گلستان»، «پیمانکاری کارهای زیربنایی آب» (پیماب) و شرکت «نخ کار» بود که دو مورد نخست از طریق فرابورس و مابقی به شیوه مزایده آماده واگذاری شده بودند.

به گفته این مقام مسؤول، تا پایان ساعت کاری روز گذشته (سه‌شنبه) برای هیچ یک از شرکت‌های پیش‌گفته پاکت پیشنهاد قیمت نرسید و در نهایت سومین مرحله مزایدات سازمان خصوصی‌سازی در سال ۱۳۹۵ بدون انجام معامله خاتمه یافت.

وی خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها با تغییر احتمالی شرایط، در فهرست مزایدات بعدی سازمان قرار خواهند گرفت.

سبحانی برخی از دلایل احتمالی واگذار نشدن این شرکت‌ها را نامناسب بودن مبلغ حصه نقدی و شرایط پرداخت اقساط، سود ده نبودن برخی شرکت‌ها و حتی بالا بودن قیمت‌های اعلامی از نظر افراد برشمرد.

حصه نقدی مبلغی است که برندگان مزایده باید در ابتدا و پیش از انعقاد قرارداد پرداخت کنند.

وی در ادامه بیان داشت: در سال‌های گذشته و در طول اجرای واگذاری‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، شرکت‌های خوب و سود ده از جمله بانک‌ها، بیمه‌ها و… واگذار شده‌اند و شرکت‌های باقی مانده کم‌تر سودده یا در برخی موارد حتی زیان‌ده باقی مانده‌اند و همین مسأله می‌تواند بر واگذاری آنها به بخش خصوصی تأثیرگذار باشد.

مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌سازی یادآور شد: عمده قیمت‌های پیشنهادی در این واگذاری‌ها در ۷ شرکت پیشگفته، از طریق ارزش دارایی خالص روز شرکت‌ها اعلام شد و بدیهی است با شرایط موجود قیمت‌ها کمی بالا به نظر می‌رسد.

سبحانی ادامه داد: اگر قیمت‌های پایه از طریق ارزش بازدهی شرکت‌ها اعلام شود، به‌طور قطع شاهد تعدیل قیمت‌ها و بهبود نسبی شرایط واگذاری خواهیم بود و در نتیجه استقبال افراد از حضور در مزایدات بیش‌تر خواهد شد.

وی یکی از نقاط قوت سازمان خصوصی‌سازی را انجام آسیب‌شناسی و بررسی شرکت‌هایی برشمرد که به فروش نمی‌رسند و این تجربه‌ها می‌تواند در واگذاری‌های آینده سازمان مؤثر باشد.

مزایده بعدی جایگاه‌های سوخت ۲۲ آذرماه

این مقام مسؤول با اشاره به انجام بزرگ‌‌ترین واگذاری سال ۱۳۹۵ این سازمان که ۱۵ شهریورماه گذشته برای ۱۰۰ جایگاه سوخت با موفقیت به انجام رسید، از برگزاری دور جدید مزایده جایگاه‌های سوخت در ۲۲ آذر ماه خبر داد.

وی بیان داشت: در این مزایده، ۴۰ جایگاه سوخت در ۱۴ استان کشور واگذار می‌شوند که ارزش قیمت پایه آنها ۲۷۰۰ میلیارد ریال است.

سبحانی خاطرنشان کرد: این جایگاه‌ها با حصه نقدی ۳۰ درصدی و اقساط دو تا ۴ ساله آماده واگذاری شده‌اند که بیش‌ترین آنها در استان‌های آذربایجان‌غربی و اراک به ترتیب با ۷ و ۶ جایگاه هستند.

وی ادامه داد: این مزایده هم اینک در حال سپری کردن مرحله قیمتگذاری است و امید می‌رود همچون مزایده پیشین که صددرصد واگذاری‌ها در آن به بخش خصوصی واقعی و بدون حضور دولتی‌‌ها و خصولتی‌‌ها انجام شد، به بخش خصوصی واقعی واگذار شود.

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی یادآور شد: برای امسال خصوصی‌سازی ۲۰۰ شرکت از ابتدای سال برنامه‌ریزی شده بود، اما از آنجایی که شرکت‌های توزیع برق و گاز با مشکلات ساختاری مواجهند، در عمل نزدیک به ۱۰۰ شرکت از لیست واگذاری خارج شده‌اند.

وی با اشاره به دریافت یارانه‌ای خدمات برق و گاز از سوی مردم، تأکید کرد: پیش از واگذاری سهام این شرکت‌ها، ابتدا باید شیوه قیمتگذاری و آزادسازی قیمت در دولت تعیین تکلیف شود و بر این اساس، غیرقابل واگذاری هستند.

به گزارش ایرنا، مزایده واگذاری ۱۷ درصد سهام شرکت ذوب آهن اصفهان (Esco) نیز در ۲۶ آبان هیچ پیشنهادی برای خرید دریافت نکرد. این دومین بار بود که سازمان خصوصی‌سازی ایران تلاش کرد بخشی از سهام شرکت ذوب آهن اصفهان را به نمایندگی از صندوق بازنشستگی صنعت ملی فولاد بفروشد، اما با وجود کاهش ۳۷ درصدی حداقل قیمت، این تلاش باز هم بی‌نتیجه ماند.

مشاور سازمان خصوصی‌سازی ایران در این باره به یک رسانه خارجی گفته بود، برای فروش سهام این شرکت تاریخ جدیدی مشخص خواهد شد.۱۷ درصد سهام شرکت ذوب آهن اصفهان که متعلق به صندوق بازنشستگی صنعت ملی فولاد است باید فروخته شود تا بدهی این صندوق به دولت تسویه گردد.

 

پیشتر میرعلی‌اشرف‌عبدا…پوری‌حسینی، رییس کل سازمان خصوصی‌سازی کشور اعلام کرده بود، واگذاری‌های انجام شده در طول ۱۵سال گذشته در این سازمان در مجموع به ارزش ۱۴۲۰ میلیارد ریال بوده که از جمله در قالب واگذاری به عموم مردم، رد دیون و سهام عدالت صورت گرفت.