نگاه من به مشکل سوریه با بقیه فرق دارد

    دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در مصاحبه با نیویورک تایمز به بررسی مسایل مختلف جهان در رأس آن بحران سوریه و درگیری اسرائیل و فلسطین پرداخت.به گزارش ایسنا، ترامپ در مصاحبه‌ای تفصیلی با نیویورک تایمز گفت اقدامات این گروه را که پیروزی وی را با به نمایش گذاشتن سلام‌های نازی جشن گرفته بودند، […]

    دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در مصاحبه با نیویورک تایمز به بررسی مسایل مختلف جهان در رأس آن بحران سوریه و درگیری اسرائیل و فلسطین پرداخت.به گزارش ایسنا، ترامپ در مصاحبه‌ای تفصیلی با نیویورک تایمز گفت اقدامات این گروه را که پیروزی وی را با به نمایش گذاشتن سلام‌های نازی جشن گرفته بودند، رد می‌کند.

به تازگی عکسی از اعضای این گروه در شهر واشنگتن منتشر شد که وقتی سخنران مراسمشان فریاد زد «هایل‌ترامپ»، با دادن سلام‌های نازی به شادمانی پرداختند. عبارت هایل ترامپ، تقلیدی از سلام اعضای حزب نازی بود که به صورت «هایل هیتلر» تلفظ می‌شد.

در ویدیویی که از این مراسم منتشر شده، ریچارد سپنسر، رهبر جنبش راستگرای جایگزین می‌گوید، آمریکا متعلق به سفیدپوستان است. وی در سخنان خود، سفیدپوستان را «فرزندان خورشید» می‌نامد. سپنسر در بخشی دیگر از صحبت‌های خود، منتقدان این گروه را «پست‌‌ترین موجوداتی که تاکنون روی زمین راه رفته‌اند» توصیف می‌کند.

در جریان مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، اغلب گروه‌های راست‌گرای افراطی فعال در ایالات متحده از دونالد‌ترامپ حمایت کردند. رقبای ترامپ در جریان این مبارزات انتخاباتی، او را به استفاده از ادبیات «نژادپرستانه» یا «خارجی‌ستیز» متهم می‌کردند.

از سوی دیگر، سخنگوی ترامپ پیش‌تر گفته بود که رییس‌جمهوری منتخب قول دوران مبارزات انتخاباتی خود در خصوص تعقیب قضایی هیلاری‌کلینتون در ارتباط با استفاده از ایمیل‌های شخصی در دوران تصدی وزارت خارجه را دنبال نخواهد کرد. ترامپ در همین زمینه به نیویورک تایمز گفت: من نمی‌خواهم کلینتون‌‌ها را اذیت کنم، واقعاً نمی‌خواهم… هیلاری خیلی چیز‌ها را تحمل کرده و رنج زیادی کشیده است.

رییس‌جمهور منتخب آمریکا همچنین بر لزوم حل بحران سوریه و پایان دادن به وقایع این کشور که آن را یک «جنون» خواند، تأکید کرد.

ترامپ افزود: آمریکا ناگزیر به حل درگیری‌ها در سوریه است و دیدگاهش در این خصوص با دیدگاه هر فرد دیگری تفاوت دارد.

وی تصریح کرد: تشکیل دولت‌های جدید امر مطلوب برای آمریکا نیست و تصور نمی‌کنم که ما خالق کشور‌ها باشیم.

ترامپ همچنین به مسأله اسرائیل و فلسطین پرداخت و گفت، دوست دارد که به توافق صلح بین اسرائیل و فلسطین دست یابد و آن را دستاوردی بزرگ خواهد بود.

این در حالی است که او قبلاً پیشنهاد انتقال پایتخت اسرائیل از تل‌آویو به قدس را داده بود.

یکی از خبرنگاران نیویورک تایمز در توییتر در این باره نوشت: ترامپ در این مصاحبه پیشنهاد داده که جاردکوشنر دامادش در مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین مشارکت کند، این در حالی است که داماد ترامپ یک یهودی تندرو است.

دونالد ترامپ در ادامه این مصاحبه گفت: ریاست‌جمهوری من هرگز موجب اختلاط در کارهایم نمی‌شود. من قادرم کارهای شخصی خود و اداره کشور را به‌طور کامل اداره کنم.

ترامپ تأکید کرد: من دوست دارم کاری برای جدا کردن این دو حوزه به‌طور مشخص بکنم. کارهایی که دارم بر خلاف قانون نیست.

رییس‌جمهور منتخب آمریکا همچنین در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز از تمایل خود برای عادی‌سازی روابط با روسیه خبر داد.

وی افزود: اگر در برقرار روابط مجدد با ولادیمیرپوتین، رییس‌جمهور روسیه به تفاهم برسد، اقدامی بسیار عالی خواهد بود.

رییس‌جمهور جدید آمریکا، با اشاره به تلاش‌های «ناموفق» هیلاری‌کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا برای تنظیم مجدد روابط با روسیه، خاطرنشان کرد، با اتفاق‌هایی که در این مدت رخ داده از واژه «تنظیم مجدد» (Reset) روابط استفاده نمی‌کنیم بلکه خواستار تعمیق روابط هستیم.

 

با پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، پوتین با ارسال نامه و همچنین تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود بر برقراری مجدد روابط دوجانبه بر پایه احترام و منافع متقابل تأکید کرد.